11.04.2024 Czwartek

Baśnie, bajki, opowieści i legendy dla dzieci w Firleju

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na wiosenno-letnią kompilację spektakli z cyklu „FIRLEJ DZIECIOM”. W najbliższych miesiącach w Firleju przygotowano 4 wyjątkowe przedstawienia. Będzie o tolerancji, podróżach, budownictwie i księżycu, ale także o tym, jak ważna w życiu dziecka jest rola mamy.

Katarzyna Jackowska Enemuo fot. Michalina Gierasimiuk

"Pan Tom buduje dom" fot.Marek Sobolewski

W drugiej połowie kwietnia Strefa Kultury Wrocław oraz Teatr Falkoshow zaproszą młodych widzów na przedstawienie „Ballada cygańska”. Publiczność podczas spektaklu z cyklu „FIRLEJ DZIECIOM” pozna Walerię, czyli cygańską dziewczynkę, która z rodzicami wędruje taborowym wozem przez Polskę. Jej oczami zobaczą wypełniony opowieściami, tańcem, muzyką oraz przyrodą romski świat. „Ballada cygańska” to spektakl teatru ruchomych, zmechanizowanych, kolorowych obrazów. Przedstawienie, które odbędzie się 21 kwietnia w Firleju, inspirowane jest elementami biografii przodków aktora i w przystępny sposób dotyka tematu wielokulturowości. Spektakl jest wydarzeniem dedykowanym całym rodzinom.

W maju także nie zabraknie wydarzeń dla najmłodszych. W niedzielę 12 maja cykl „FIRLEJ DZIECIOM” zaprezentuje dynamiczny spektakl „Pan Tom buduje dom”. Teatr Scena 96 zbierze publiczność na plac budowy, wykorzystując do tego ponadczasowe projekcje. Dzieje bohatera, czyli Toma Łebskiego powstały na podstawie książki z 1938 roku, co znaczy, że widzowie cofną się do czasów, kiedy nie istniały telefony komórkowe i internet. Spektakl opowie historię budowy domu Pana Toma. Tak rozpoczyna się wędrówka publiczności przez tajniki różnych dziedzin związanych z budowaniem. Teatr rekomenduje przedstawienie dla rodziców z dziećmi od lat 4. Drugie w tym miesiącu spotkanie z cyklem „FIRLEJ DZIECIOM” zamyka program wydarzeń majowych przy Grabiszyńskiej 56.

Premierowy pokaz spektaklu „Matka Światów” w reżyserii Katarzyny Jackowskiej-Enemuo odbędzie się w Dzień Matki. Przedstawienie jest baśnią o tym, jak pewien chłopiec i pewna dziewczynka szukali swojej mamy. Podczas spektaklu publiczność powędruje wraz z bohaterami przez lasy, góry, pomiędzy gwiazdami oraz poprzez wodę i usłyszy opowieści o ziemi, roślinach, zwierzętach oraz ludziach. O tym, jak nasza planeta Ziemia stała się Matką Ziemią, o drzewach-rodzicielkach, o córkach i synach rzeki. Na koniec także o tym, że każda mama jest matką światów, a każde dziecko – światem. Dopełnieniem historii będzie muzyka wykonywana przez znakomitego artystę Mateusza Szemraja. Spektakl, który po raz pierwszy zagrany będzie na deskach Firleja 26 maja, rekomendowany jest dla dzieci od 6 lat.

Kolejny miesiąc przyniesie jeszcze więcej familijnych atrakcji. Wędrowny Teatr Lalek oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają całe rodziny 2 czerwca na spektakl „Księżycowe opowieści”. Przedstawienie z cyklu „FIRLEJ DZIECIOM”odbędzie się tuż po Dniu Dziecka, a na najmłodszą publiczność czekać będzie pięć malowniczych historii zaczerpniętych z różnych kultur: bajkę afrykańską, żydowską, dwie opowieści z mitologii indiańskiej i legendę z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana została przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej. Wszystkie zadają uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiadają na nie. Postacią łączącą opowiadane historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc, czyli doskonale dzieciom znany Księżyc.

Bilety na wydarzenia w Firleju są dostępne: TUTAJ

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

21.04 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Ballada cygańska”

12.05 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Pan Tom buduje dom”

26.05 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Matka Światów”

2.06 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Księżycowe opowieści”

„FIRLEJ DZIECIOM” to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował od 2021 roku pod nazwą „IMPART DZIECIOM”, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.