4.06.2021 Piątek

Stawiamy mikrokroki do wielkiej zmiany!

Zmiany klimatu, postępujące zniszczenie otaczającego nas środowiska i wszechobecny smog… Czy przyszłość musi malować się w szaroburych barwach, których nie jesteśmy w stanie już zmienić? Oczywiście, że nie! Pomóc w postawieniu pierwszych kroków do zmiany ma zamiar grupa Zgrane Pilczyce i Kozanów, która w ramach projektu „Biosfera, czyli edukacja ekologiczna na Pilczycach i Kozanowie” chce udowodnić mieszkańcom i mieszkankom obu osiedli, że wszyscy możemy mieć wpływ na otaczający nas świat!

Przed nami cykl zielonych warsztatów i spotkań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin, podczas których uwagę skupimy na problemach związanych z ekologią. Wraz ze specjalistką ze Stowarzyszenia Akcja Miasto oraz florystki z SzumiLAS porozmawiamy m.in. na temat ochrony środowiska naturalnego, właściwej segregacji śmieci i walki ze smogiem.

Po krótkich wykładach rozpoczniemy drugą część spotkań. Wspólnie tworzyć będziemy swoje własne kompozycje florystyczne oraz lasy w słoiku, na przykładzie których poznamy specyfikę lokalnego mikroklimatu. Dla większego komfortu oraz bezpieczeństwa uczestników i uczestniczek, zajęcia podzielone zostały na cztery grupy godzinowe – spotkamy się 19 i 26 czerwca na zielonym terenie przy Wrocławskim Klubie Anima (ul. Pilczycka 47).

Gotowe lasy w słoiku – miniaturki naszej planety – będą codziennie przypominały o tym, jak ważny jest ekosystem i jego równowaga. Bo skoro rośliny i grzyby mogą współistnieć w zamkniętym słoiku, to tym bardziej MY powinniśmy dać radę, prawda?

Podziel się wiedzą

Zaopatrzeni w solidną porcję wiedzy będziemy mieć też okazję, by podzielić się nią z innymi! Wspólnie stworzymy dwa krótkie filmy edukacyjne, które wzbogacone zostaną o spacer po naszym osiedlu i komentarze zaangażowanych w projekt ekspertów i ekspertek. Pierwszy z nich będzie opowiadał o ochronie środowiska, ekosystemie i dobrych praktykach. Drugi poświęcony zostanie biosferze, a instrukcje w nim zawarte pomogą w pielęgnacji lasu w słoiku.

To jednak nie koniec projektowych przygód! Wielkim podsumowaniem naszych działań będzie spotkanie ze specjalistą od ochrony środowiska z Politechniki Wrocławskiej oraz plenerowy pokaz filmu o tematyce ekologicznej. Premierowo obejrzymy też nakręcone podczas warsztatów materiały wideo!

Harmonogram warsztatów

19.06, 15:00–16:30 | Rozmowa o ekologii i warsztaty florystyczne (I grupa)

19.06, 17:00–18:30 | Rozmowa o ekologii i warsztaty florystyczne (II grupa)

26.06, 15:00–16:30 | Rozmowa o ekologii i warsztaty florystyczne (III grupa)

26.06, 17:00–18:30 | Rozmowa o ekologii i warsztaty florystyczne (IV grupa)

3.07, 20.30-22.00 | FINAŁ PROJEKTU – pokaz filmów i prelekcja

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe (biuro@zgranepik.org) lub telefoniczne – w treści maila należy zaznaczyć, do której grupy chcecie się zapisać. Liczba osób jest ograniczona, udział jest oczywiście bezpłatny.

Projekt „Biosfera, czyli edukacja ekologiczna na Pilczycach i Kozanowie” grupy Zgrane Pilczyce i Kozanów realizowany jest w ramach edycji 25. Mikrograntów.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Akcja Miasto, SzumiLAS, Szkoła Podstawowa nr 33, Rada Osiedla Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn., ENTALPIA Fitness Babiniec, Power&Active Małgorzata Polniak, Wrocławski Klub ANIMA