Login

Register

Login

Register

17.05.2021 Poniedziałek

87 nowych pomysłów na drugą połowę roku – zamknęliśmy nabór do majowej Edycji 26.!

Za nami kolejna, druga w tym roku edycja naboru do Mikrograntów dla pełnoletnich wrocławian i wrocławianek. Między 1 a 15 maja zgłosiliście do nas 87 propozycji na oddolne, lokalne działania w całym mieście. Sporo wśród nich nowych, aktywnych osiedli, ale o tym jakie projekty zostaną wybrane do realizacji, zadecyduje dziesiątka jurorów i jurorek. Najlepszą czternastkę poznamy 7 czerwca!

W ramach Edycji 26. ścieżki dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, czekaliśmy na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Wybrane projekty z czterech obszarów otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.


Wyniki drugiej edycji ogłosimy najpóźniej 7 czerwca, a zwycięskie inicjatywy wspólnie zrealizujemy do 31 października. Przez najbliższe dni Wasze pomysły weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. Z 86 zgłoszonych w maju inicjatyw, wybranych zostanie 14 projektów. Kto je wybierze?

Nowe komisje – czas start, czyli kto i jak ocenia Wasze pomysły

W skład każdej z nich wchodzi czworo jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz realizatorów projektów w ramach naszego programu w latach 2014-2021. Dwoje jurorów jest stała w każdej z komisji, a pozostałe dwie osoby zmieniają się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Na początku komisje oceniają wszystkie złożone w naborze propozycje w formularzu internetowym. Następnie, podczas spotkań na żywo, wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W Edycji 26. w skład czterech komisji wchodzą jurorki i jurorzy, którzy zgodnie z regulaminem pracy komisji ocenią wszystkie wasze projekty:

Ewa Wojtysiak
Absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych na kierunku “CSR. Strategia odpowiedzialnego biznesu” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz kursów Akademia Miasta II i IV, prowadzonych przez Fundację Malta. Obecnie zajmuje się organizacją konsultacji społecznych w Dziale ds. Partycypacji w Wydziale Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Organizatorka oraz rzeczniczka prasowa wydarzeń kulturalnych i sportowych. Od 2017 roku współorganizuje Multi Art Festival w Kaliszu oraz projekty „Kalisz po sąsiedzku” i „W-akacje”. Sekretarz zarządu kaliskiego Stowarzyszenia Multi.Art.

Krzysztof Bielaszka
Menedżer, producent i promotor kultury, pasjonat budowania i rozwijania potencjału sektora kultury – tworzy m.in. programy szkoleniowe i kompetencyjne, konferencje i seminaria, wspiera działania badawcze i sieciujące. Trener i rzecznik implementacji procesów związanych z ekologizacją przemysłu kultury. Jest zwolennikiem współpracy międzysektorowej – uważa, że prawdziwa siła kultury wynika ze współpracy instytucji, sektora pozarządowego i inicjatyw niezależnych. Na stałe związany ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Ładne Historie, w których prowadzi działania szkoleniowe dla sektora kultury, projekty edukacji kulturalnej i promocji kultury miejskiej na Dolnym Śląsku – ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Plac Grunwaldzki. Prywatnie interesuje się ekologią, poezją i sztuką współczesną, aktywizmem i edukacją globalną, wpływem technologii na funkcjonowanie społeczeństwa, a także historią Wrocławia i Dolnego Śląska.

A pozostała ósemka przydzielona została dwójkami do czterech obszarów/byłych dzielnic Wrocławia w następującym składzie:

Śródmieście

Magdalena Kreis

Twórczyni, edukatorka i animatorka. Wymyśla, koordynuje, wspiera, działając na zasadzie: od pomysłu do realizacji. Od ponad 10 lat tworzy autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Tworzy projekty wystawiennicze, działania warsztatowe, programy towarzyszące wystawom i publikacje edukacyjne. Działa lokalnie i globalnie, współpracuje z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi – w moim sąsiedztwie (Ołbin), w całym Wrocławiu, ale równie często podróżując po Polsce, a czasem też za granicę.

Jakub Kurakiewicz
Koordynator projektów, animator, streetworker, trener i ekspert w międzynarodowym programie edukacyjnym dotyczącym pracy z młodzieżą. Pracę zawodową w obszarze edukacji nieformalnej i poza formalnej rozpoczął 13 lat temu w roku 2008, wiążąc się z organizacjami pozarządowymi nie tylko we Wrocławiuo. Koordynował międzynarodowy zespół wolontariuszy podczas realizacji programu "Rewitalizacji osiedla Nadodrze". . Założyciel wielu organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie OPACK (województwo opolskie), Nieformalne Centrum Kultury ASP (woj. śląskie), były członek zarządu – Fundacji Dom Pokoju (woj. dolnośląskie). Obecnie pracuje jako koordynator projektów Europejskiego Korpusu Solidarności w Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA. Pasjonuje się tematyką wolontariatu międzynarodowego i wciąż pogłębia swoją wiedzę w zakresie efektów edukacyjnych wolontariatu.

Psie Pole

Beata Janus
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Mieszkanka Psiego Pola. Pierwsze aktywistyczne kroki stawiała w projektach Szkoła Liderów Lokalnych i Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej HIA. Kilkukrotnie była wolontariuszką, a później również koordynatorką sztabu wolontariuszy podczas konferencji TEDx. W Mikrograntach realizowała projekt „Pole do działania - dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne”. Zawodowo związana ze środowiskiem start-upowym. Niedawno została mediatorką, z czego jest bardzo dumna. W wolnych chwilach czyta, gra w planszówki, haftuje i piecze ciasta.

Dorota Pędziwiatr
Wrocławianka z urodzenia, połowę życia mieszkająca na osiedlu Karłowice-Różanka, a drugą połowę na osiedlu Swojczyce-Strachocin-Wojnów (także pozostaje w obrębie dawnej dzielnicy Psie Pole). Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje jako konsultantka biznesowa i edukatorka. Specjalizuje się w przywództwie, zarządzaniu ludźmi, zarządzaniu rozwojem i efektywnością osobistą, rozwojem zespołu, zarządzaniem zmianą, komunikacją, w tym komunikacją międzykulturową oraz szerzej Diversity & Inclusion. Jest również aktywistką miejską i społeczną. Przez 8 lat mieszkała, uczyła się i pracowała we Francji, Turcji, Holandii i Niemczech, ale w 2016 zdecydowała się wrócić do ukochanego Wrocławia.

Krzyki

Anna Krukowska
Animatorka sztuki, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2015 roku związana z Muzeum Współczesnym Wrocław, w którym odpowiada za program społeczny. Współorganizuje, wykłady, debaty, oprowadzania, koncerty oraz działania włączające publiczność. Członkini grupy roboczej Sympozjum 70/20. Współkoordynatorka projektu „Polska-Ukraina”, autorka programu „Bliżej sztuki. MWW dla Seniorów”. Wcześniej związana z Radiem LUZ, gdzie prowadziła programy kulturalne oraz autorską audycję „Zaczyna się we Wrocławiu” poświęconą wrocławskiej sztuce i architekturze współczesnej. W swoich działaniach jest zorientowana na tworzenie relacji.

Berenika Nikodemska
Menedżerka kultury i tłumaczka. Wrocławianka od urodzenia i z wyboru. Absolwentka Filologii Serbskiej i Chorwackiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych „Menedżer kultury we współpracy regionów Unii Europejskiej”. Aktywna szczególnie w obszarze sieciowania, mobilności i kształtowania relacji w kulturze. Obecnie specjalistka ds. sieciowania i pozyskiwania funduszy w BWA Wrocław Galeriach Sztuki Współczesnej. Wcześniej realizowała projekty międzynarodowe, m.in. Polish Paradise 2020 (Fundacja TIFF Collective) i unijne, tj. CyberMistrz (Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego). Współpracowała także z Fundacją Olgi Tokarczuk oraz przygotowywała Wrocławski Kongres Kultury 2020. W latach 2014-2019 współkoordynowała program rezydencji artystycznych AIR Wro , AIR Wro Talks – międzynarodową konferencję o kulturze i Kulturę Mobilną – program wspierający mobilność lokalnych twórców, realizowane w ramach ESKy Wrocław 2016, a następnie przez Strefę Kultury Wrocław. Organizowała również m.in. festiwale Avant Art (Fundacja Avant Art) i ISCM World Music Days 2014 (Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia).

Fabryczna

Joanna Smulikowska
Psycholog z wykształcenia. Społecznik i aktywista z zamiłowania. Mama dwóch nastolatków z miłości. Marząca o napisaniu porywającej, średnioambitnej powieści. W jej dorobku była zawrotna kariera przewodniczącej Rady Rodziców - ku rozpaczy jej synów. Razem z przyjaciółkami stworzyła na Maślicach Amatorski Teatr Rodzica. Nie dość, że same napisały scenariusz, same go wyreżyserowały to jeszcze nie zawahały się w nim zagrać! Premiera sztuki „Robinki z Maślicsity” była wydarzeniem na osiedlu na miarę premiery ostatniego sezonu „Gry o Tron”. Po tym oszałamiającym sukcesie, przyszła kolej na karierę filmową. Razem z koleżanką Renatą była inicjatorką wygranego w Mikrograntach projektu i dzięki niemu powołały do życia MAŚLICmana, który przez kilka odcinków uczył lokalną społeczność przyjaznych zasad kulturalnego funkcjonowania w osiedlowej przestrzeni. Razem z grupą maśliczanek i maśliczan założyła stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, gdzie pełni zaszczytną funkcję wiceprezesa. W wachlarzu ich aktywności są wszystkie te zadania, dzięki którym innym chce się wyjść z domu i zaangażować w działania na rzecz lokalnej społeczności i jeszcze dobrze przy tym się bawić. Ceni ludzi i ich lubi.

Jakub Wolski
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, student Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii – kierunek administracja. Działacz społeczny. Założyciel i komendant Wrocławskiego Szczepu Harcerskiego "347". Sekretarz Rady Osiedla Oporów. Członek Towarzystwa Przyjaciół Oporowa, Osiedli dla Wrocławia i Młodych dla Wrocławia. Interesuje się sportami wodnymi i zimowymi, w szczególności żeglarstwem i narciarstwem zjazdowym. Lubi współpracę z ludźmi, a najbardziej tą, która pozwala angażować się dla lokalnej społeczności i Wrocławia.

Co wybiorą komisje, które już za moment przystępują do oceniania?
Na pewno znajdą się wśród zwycięzców inicjatywy realizowane „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Niezależnie jaki rodzaj projektów skierowany zostanie do współorganizacji, pomożemy inicjatorom i inicjatorkom zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania. W mniejszych grupach, ale wciąż na lokalnym gruncie i we współpracy z osiedlowymi liderami i liderkami, ruszymy wspólnie do aktywności na zielonych terenach naszego miasta!
Oczywiście trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach oraz oczywiście wyniki znajdziecie: TUTAJ i na facebookowym profilu Mikrograntów

Zarządzenie Dyrektora SKW - Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas też na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

p:38176