Człowiek z Wielkiej Płyty, czyli Festiwal Filmu Sąsiedzkiego

Gaj wielką płytą stoi. To ogromne blokowisko, gdzie mieszkają tysiące osób, które mimo pozornej bliskości często nie znają siebie i swoich historii. Zmienić chciała to Laura Lech, która zaprosiła młodzież z osiedla i okolic do współtworzenia krótkich filmów dokumentalnych, których głównymi bohaterami są mieszkańcy i mieszkanki Gaju właśnie!

Projekt „Człowiek z Wielkiej Płyty – Festiwal Filmów Sąsiedzkich” był jesienną propozycją dla młodzieży w wieku 13-19 lat, dzięki której wspólnie przyjrzeliśmy się temu co lokalne i nam najbliższe. Wspólnie z autorką projektu młodzież próbowała przełamać „wielkopłytową” anonimowość i nawiązać nowe sąsiedzkie więzi, a przy okazji stała się prawdziwymi twórcami filmowymi.

Zadaniem zgłoszonych do inicjatywy uczestników i uczestniczek było stworzenie krótkich filmów dokumentalnych o „Człowieku z wielkiej płyty”, czyli o mieszkańcu lub mieszkance gajowego blokowiska. Zanim jednak wspólnymi siłami finalnie dwie uczestniczki zdecydowały się przygotować osiedlowe dokumenty, spotkały się w większej grupie na warsztatach, które pomogły im lepiej poznać tajniki pracy filmowców. Doświadczenie filmowe nie było oczywiście potrzebne – wystarczył zapał i chęć podjęcia wyzwania!

Swoją przygodę młodzież rozpoczęła od zdobycia kilku umiejętności i wiedzy przydatnych w tworzeniu dokumentów. Nasi prowadzący – Sabin Kluszczyński oraz Andrzej Winiszewski – pokazali, jak oświetlić plan filmowy z użyciem przedmiotów codziennego użytku, opowiedzieli o zasadach kadrowania oraz prowadzenia opowieści filmowej. Z warsztatów młodzi filmowcy wyszli pełni inspiracji i pomysłów, które potem przekuli w swoje dwa filmy dokumentalne. Na zajęciach spotykali się trzy razy w Ośrodku Postaw Twórczych na ul. Działkowej 15 – 19, 24 i 26 listopada.

Po warsztatach przyszła pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce
Drugą częścią były już działania filmowe! Po znalezieniu bohatera i bohaterki dziewczyny rozpoczęły zdjęcia do filmu. Oczywiście mogły liczyć na pomoc organizatorki, z którą konsultowały pomysły oraz były wspomagane jej sprzętem. Gotowe dzieła doczekały się 20. grudnia się uroczystej premiery podczas Festiwalu Filmów Sąsiedzkich, który zorganizowaliśmy w Ośrodku Postaw Twórczych na ul. Działkowej 15.

Filmy o Oli - aktorce z Gaju, która obecnie mieszka na Islandii oraz Panu Andrzeju - lokalnym zegarmistrzu, opublikujemy na profilu FB Mikrograntów oraz naszym koncie na YouTube już w 2022 roku!

Harmonogram działań w projekcie wyglądał tak:

19.11, 16:00–18:00
Warsztaty wprowadzające do filmu dokumentalnego
Prowadzenie: Andrzej Winiszewski

24.11, 17:00–19:00
Warsztaty pracy z kamerą
Prowadzenie: Sabin Kluszczyński

26.11, 16:00–18:00
Podstawy oświetlenia filmowego
Prowadzenie: Sabin Kluszczyński

do 6.12
Tworzenie filmów

20.12, 18:00-20:00
FINAŁOWE PREMIERY - pokaz filmów dokumentalnych

Spotkania odbywały się w Ośrodku Postaw Twórczych (ul. Działkowa 15).

Zgłoszenie było równoznaczne z akceptacją REGULAMINU (https://bit.ly/CzlowiekZWP-regulamin).


W razie pytań lub dalszej chęci współpracy  można kontaktować się mailowo: zwielkiejplyty.kontakt@gmail.com


Partnerem projektu był Ośrodek Postaw Twórczych.

Projekt realizowany był w ramach edycji 27. Mikrograntów.