Kto widział modernizm? Re-aktywacja

(Wydaje się, że) modernizm niczego nie ukrywał, nie odgrywał. Nawet jeśli w jakiejś mierze posiadał utopijne podłoże, to nie budował społeczno-politycznych iluzji, nie legitymizował zastanych stosunków władzy, nie bazował na podziałach ekonomicznych. Był konkretny i dla wszystkich. Stanowił próbę optymalizacji życia codziennego (domu i pracy) mieszkańców przeludnionych dwudziestowiecznych miast. Architekci i planiści czynili starania na rzecz poprawy warunków bytowych, o prawo do mieszkania, o wygodę użytkowania, a także o estetykę wnętrz, bryły i otoczenia.

Właśnie temu wymiarowi modernizmu poświęcony był projekt „Kto widział… Modernizm? Re-aktywacja”. W ramach projektu zapytaliśmy mieszkańców przedwojennego osiedla WuWa oraz powojennych „Sedesowców” o to, w jakim stopniu przestrzenne realizacje modernistycznych koncepcji z lat 20. i 70. ubiegłego stulecia, spełniają obietnice twórców stylu. Szukaliśmy zatem odpowiedzi na pytanie o to, czy czas zweryfikował ambitne hasła i zamierzenia nowoczesności. Oddaliśmy głos lokatorom, aby ukazać doświadczenia i spojrzenia na historie obu kompleksów. 
Album rozmaitych narracji, które udało się zebrać, to nie tylko uwiecznione na kilku krótkich filmach opowieści, ale też dokumentacja fotograficzna z domowych archiwów. Dodatkowo zorganizowaliśmy również warsztaty dla dzieci z tworzenia poezji i kolaży inspirowanych sztuką DADA w Fabryka Sensu. Efekty pracy najmłodszych wrocławian zostały zaprezentowane podczas wystawy.

Materiały o projekcie znajdziecie na stronie www "Kto widział... Modernizm? Re-aktywacja"

Więcej o projekcie także w broszurze dostępnej TUTAJ

Projekt realizowany był w ramach Edycji 15. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016
Partner merytoryczny: Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego (Kulturoznawstwo wrocławskie)
Partnerzy: Wrocławska RewitalizacjaFabryka Sensu
Patroni medialni: BRYŁAmiesięcznik Architektura MuratorTuWroclaw.com,Wroclaw [Wroclove]Kocham Wroclawurbnews.plDOKiS.PL