Mapa ciała. Warsztaty rozwojowe dla kobiet z Psiego Pola

Karolina Leontowicz, pomysłodawczyni projektu, zorganizowała cykl zajęć edukacyjno-rozwojowych dla kobiet na Psim Polu. W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania, w formie 3-godzinnych warsztatów prowadzonych przez edukatorki. Spotkania były poświęcone czterem różnym zagadnieniom, symbolizowanym przez części ciała. Było to m.in.: warsztaty „Serce i głowa” czyli kobiece kręgi; „Usta” poświęcone samoobronie feministycznej; „Piersi, brzuch i wagina”, czyli rozmowy na temat rozwoju kobiecości od dojrzewania do menopauzy.

Na zakończenie cyklu odbyły się również działania plastyczne. Ich efektem stały się kolażowe pocztówki uczestniczek, opatrzone budującymi hasłami. Pocztówek szukajcie w CAL Psie Pole - Zawidawie oraz innych psiepolskich miejscach spotkań kobiet.  

Jak wyglądał harmonogram spotkań?

12.11, 17:00–20:00 | Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

Usta – nauka samoobrony

Warsztaty samoobrony oparte na metodzie WenDo – jedynej w Polsce metodzie samoobrony i asertywności opracowanej przez kobiety i dla kobiet, która łączy elementy samoobrony fizycznej i psychicznej. Uczestniczki spotkania pracowały z głosem, oddechem i przekonaniami dotyczącymi tego, na co może pozwolić sobie kobieta czy dziewczynka. Uczestniczki nauczyły się prostych i skutecznych technik, które pozwalają na samoobronę i lepsze rozpoznawanie sytuacji zagrożenia i przekraczania granic.


19.11, 17:00–20.00
 | Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

Głowa – kobiecy krąg i joga

Joga Kobiet w Kręgu to autorski program Katarzyny Szoty-Eksner dla kobiet w każdym wieku (również dla seniorek). Jest połączeniem ruchu i oddechu (uczestniczki uczą się, jak czerpać siłę i spokój z własnego oddechu) z tworzeniem (budowaniem/odkrywaniem) swojej własnej opowieści. Punktem wyjścia dla warsztatu było ciało i oddech, ale zajęciom towarzyszyła wzmacniająca, często feministyczna, literatura, a także herstorie nasze i innych kobiet. 

26.11, godz. 17.00-20.00 | Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

Piersi, brzuch, wagina – życie w zgodzie z cyklem menstruacyjnym

Uczestniczki spotkania skoncentrowały się na swojej fizjologii. Kobiety uczestniczące w warsztacie rozmawiały o życiu zgodnym z uwzględnieniem cyklu i jego czterech etapów, wróciły do zwyczajów przodkiń i tradycji czerwonego namiotu. Poddały także krytycznej refleksji stereotypy wokół kobiecej cielesności. Dodatkowo uczestniczki wspólnie dyskutowały nad skutecznymi strategiami walki z tabu, z którym mierzą się każdego dnia.

3.12, 17:00–20:00 | Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

Warsztaty kolażu – stwórz mapę swojego ciała

Wykorzystując prostą technikę kolażu i bazując na doświadczeniach wyniesionych z trzech pierwszych spotkań warsztatowych, uczestniczki stworzyły projekty map  swoich ciał. Zajęcia miały charakter plastyczny i kreatywny.

Partnerami projektu było: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu i Fundacja Opieka i Troska. 

Projekt realizowany w ramach Edycji 27. Mikrograntów.