Osiedlowe Laboratorium Przyrody

"Osiedlowe Laboratorium Przyrody" to inicjatywa grupy Park Mamuta. W ramach projektu mieszkańcy wraz z grupą skupioną wokół Parku stworzyli zieloną przestrzeń edukacyjną na obszarze Gaju Akademickiego upamiętniającego wrocławskich pionierów nauki na Oporowie. 

W czasie trwania projektu zorganizowano kilka działań:

kwiecień - maj 2016 - prace porządkowe w parku z grupą panów z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu, wizyta we wrocławskim ZOO i zapoznawanie się tam z rzecznymi nasadzeniami Odrarium stworzonymi z rodzimych gatunków roślin przyjaznych owadom; FOREST LABORATORY - warsztaty z polsko-chińską grupą Architektów Krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, praktyczne zajęcia w krajobrazie otwartym, stworzenie ostoi bioróżnorodności z gałęzi pozostałych po sprzątaniu parku, wkomponowanie kolekcji 7 głazów dolnośląskich w przestrzeń laboratorium; 

11 czerwca 2016 - piknik osiedlowy: prezentacja opowieści o miejskim lesie, pożytecznych rodzimych gatunkach roślin, pszczołach i trzmielach w mieście, gra terenowa z Mamutkiem Lutkiem (możliwość poznania parku i świata przyrody), stworzenie leśnej kompozycji z rodzimych gatunków roślin, wspólna biesiada w parkowej przestrzeni.

Wydarzenie miało charakter edukacyjnej, wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, gdzie zaproszeni specjaliści z dziedziny permakultury, leśnictwa i ochrony środowiska podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą o świecie przyrody.

Partnerzy: grupa doprzodu, Zakład Kształtowania Środowiska Politechniki Wrocławskiej, Rada Osiedla Oporów, Parafia św. Anny, Szkoła Podstawowa nr 15, ZOO Wrocław, Stowarzyszenie Natura i Człowiek, 14 GZ "Szuwarki" z Hufca Powiatu Trzebnickiego

Projekt realizowany był w ramach Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016.