Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci

Mikołaj Kopernik „wstrzymał” jedną z nich, Mirosław Hermaszewski zobaczył je z orbity, a Stanisław Lem opisał ich przyszłość. W te wakacje także i w Mikrograntach sięgneliśmy aż do gwiazd! Wszystko dzięki Annie Kurachowskiej, która dla dzieci ze Szczepina i okolic kosmiczne przygody i nocne podziwianie spadających gwiazd. 

Projekt „Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci” miał wzbudzić w dzieciach z osiedla ciekawość o otaczającym je świecie. Młodzi naukowcy nie tylko odkrywali sekrety Wszechświata i nocnego nieba, ale też poznawali kreatywne sposoby na naukę. Integracyjne kosmiczne spotkania były dla nich po części nagrodą i rekompensatą za ten dziwny, pandemiczny rok. Na spotkaniach pojawiły się dzieci w wieku 7-11 lat, które chciały dowiedzieć się więcej o kosmosie, a przy okazji zintegrować się z rówieśnikami ze Szczepina i okolic.

W drodze do gwiazd

Na dobry początek, 31 lipca spotkamliśmy się na skwerze św. o. Damiana de Veuster, gdzie w tematykę gwiazd i nocnego nieba wprowadzali uczestników i uczestniczki młodzi gwiezdni pasjonaci –Kosma i Filip. Dowiadywaliśmy się, jak wygląda niebo wieczorową porą w różnych porach roku, układaliśmy wybrane gwiazdozbiory i zagraliśmy w kosmiczne podchody!
Spotkaliśmy się też z Panem Markiem Wilczyńskim - ambasadorem kosmicznym ESERO-Polska (biuro edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej), który opowiedział, o tym, jak wygląda kosmos z perspektywy osób niewidomych.
Czekało na nas również małe zadanie plastyczne – wspólnie przygotowaliśmy plakaty zachęcające inne dzieci ze Szczepina i okolic na kolejne wydarzenie – nocne oglądanie nieba!

Złap swoją gwiazdę

Wyjątkowa kosmiczna przygoda czekała młodych naukowców w nocy z 12 na 13 sierpnia na Górce Szczepińskiej (Górce Zdrowia). To właśnie wtedy wypadał idealny dzień do obserwowania imponującego pokazu spadających gwiazd, tzw. „Perseidów”. To jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, które pojawiają się nad ziemskim niebem każdego roku w lecie.

Zanim jednak rozpoczęło się nocne się kosmiczne show, dzieciaki pod czujnym okiem prowadzących, odpowiednio się do tego przygotowywały! O godzinie 18:30 rozpoczęło się spotkanie z astronomem z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział o otaczającym nas Wszechświecie. Uczestników czekało też sporo kosmicznych zabaw i gier zespołowych oraz przygotowania do nocnej obserwacji! Wspólne rozstawianie namiotów, rozpalanie ogniska, przygotowywanie kolacji i rozpoczęcie obserwacji nocnego nieba. 

Jak wyglądał gwiezdny harmonogram?

31.07 | 12:00-14:00

Co skrywa niebo nocą? – warsztaty na skwerze św. o. Damiana de Veuster

Jaki był plan?

  • Rozmowa o tajemnicach nocnego nieba – prowadzenie Filip i Kosma Kurachowscy
  • Budowanie gwiazdozbiorów
  • Kosmiczne podchody
  • Tworzenie plakatów – zaproszeń na noc perseidów
  • Jak widzą Kosmos osoby niewidome? Rozmowa z ambasadorem Esero-Polska – panem Markiem Wilczyńskim
  • A do tego kreatywne niespodzianki!

12.08 | start: 19:00 – koniec o wschodzie słońca

Noc pod gwiazdami – obserwacje spadających gwiazd na Górce Szczepińskiej (Górce Zdrowia)

Jaki był plan?

  • Obserwacje nieba z astronomem z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (prowadzenie i opieka merytoryczna dr Paweł Preś)
  • Poznajemy swoje mocne strony – gry i zabawy w zespołach
  • Czego jeszcze nie wiemy o gwiazdach i planetach – pytania, dyskusja, wykłady
  • Kosmo-ognisko z poczęstunkiem

Kontakt: gwiazdynaszczepinie@gmail.com

Partnerzy projektu: Strefa Kultury Wrocław, Mikrogranty, Serce Szczepina, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Współczesne Wrocław, Esero-Polska,

Projekt realizowany w ramach Edycji 26. Programu Mikrogranty