Poetyka nadodrzańskich szyldów i witryn. Dokumentujemy i tworzymy!

To pomysł Farnaz Ghasemi, pochodzącej z Teheranu miłośniczki polskiej kultury, która zafascynowana jest szyldami i witrynami utrzymanymi w estetyce tzw. TypoPolo. Projekt był odpowiedzią na znikające z przestrzeni osiedli elementy informacyjne utrzymane w tej charakterystycznej dla naszego kraju estetyce. Dotyczą one zwykle lokali usługowych oraz zakładów rzemieślniczych, które działają od wielu lat. Autorka chciała zachęcić mieszkańców i mieszkanki Nadodrza oraz okolicznych osiedli do wspólnego odkrycia na nowo tych miejsc poprzez udział w spacerze oraz warsztacie, w trakcie których poznają charakterystykę TypoPolo, przykłady szyldów i sklepowych witryn. Każda osoba mogła zaprojektować i stworzyć swój własny plakat utrzymany w tejże estetyce. Hasła, które pojawiły się na plakatach zachęcają do wspierania lokalnych rzemieślników i punktów usługowych. Podsumowaniem działań będzie wystawa prac zrealizowanych w trakcie warsztatów (data wkrótce).
Celem projektu było zwrócenie uwagi na często pochopnie osądzane jako szpetne, przykłady liternictwa i wzornictwa w przestrzeni miejskiej, a także uświadomienie o wartości sentymentalnej i historycznej tych wytworów polskiej fantazji przedsiębiorców i przedsiębiorczyń.

Na dobry początek 27 listopada wyruszyliśmy na spacer po osiedlu, w poszukiwaniu poetyki nadodrzańskich szyldów i witryn. Na wędrówkę po osiedlowych zakątkach zabrał nas Maciej Czarnecki (prowadzący profil na Instagramie: www.instagram.com/maciejdusiciel), w trakcie której poznaliśmy historię lokalnych punktów usługowych oraz inspiracje, jakie wykorzystywali właściciele przy projektowaniu witryn. Na nowo odkryliśmy lokalne biznesy i poczuliśmy ich wyjątkową, choć czasem dość zabawną estetykę.

Z kolei w grudniu ( 11 i 12.12) w Łokietka 5 - Infopunkcie Nadodrze zabieraliśmy się do pracy warsztatowej! Podczas spotkań, inspirując się nadodrzańskimi szyldami, można było zaprojektować i stworzyć własną wersję plakatu utrzymanego w estetyce „TypoPolo”,

Podsumowaniem wspólnych działań będzie wystawa prac powstałych  podczas warsztatów (data wkrótce).

Spotykaliśmy się:

Partner projektu: Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze

Projekt zrealizowany w ramach Edycji 27. Mikrograntów