Pracownia Opowiadania – Wrocław Fabryczna

Projekt Pracownia opowiadania to projekt organizowany wraz z Fundacja Ładne Historie, adresowany do osób w każdym wieku, takich, które interesują się historią lokalną, ale też takich, które poprzez uczestnictwo w wydarzeniach, zaczną się nią interesować. Chcemy stworzyć wokół Kawiarni Sąsiedzkiej społeczność, która z czasem sama będzie wypełniać jej program własnymi propozycjami. Pracownia to projekt artystyczny, w którego tworzenie włączyli się mieszkańcy i osoby związane z dawną dzielnicą Wrocław Fabryczna. Podczas szeregu warsztatów oraz organizowanych przez nas spacerów tematycznych, uczestnicy wykonywali kolaże i fotografie. Ich wspomnienia oraz historie, opisywane w ramach wieczorów opowiadań były rejestrowane. Oznacza to, że mamy mnóstwo materiałów, przemyśleń i wniosków, którymi warto się podzielić.

Kawiarnia to najlepsze miejsce do opowiadania historii. Najlepiej opowiada się i słucha w wygodnym kącie, przy dobrym cieście i aromatycznej kawie, takich, na które każdego stać. A skąd ciasto? Najlepsze jest od sąsiadki, piecze drożdżowe ze śliwkami jak nikt w okolicy. A o czym historie? W zakamarkach dawnej dzielnicy Fabrycznej z pewnością takich wartych opowiedzenia nie brakuje.

Historie łączą ludzi. Nie tylko te wspólne, ale też prywatne, indywidualne, osobiste - każdy z nas ma do opowiedzenia fascynującą historię. Jest ich wiele, tak jak wielu jest nas. W opowiadaniu ważne jest słuchanie i skierowanie uwagi na drugą osobę. Zależy nam na rozmowie - ważne, żeby była szczera. Odkrywamy historie, które mówią, kim jesteśmy, jaki jest świat, ludzie, relacje. Szukamy wciąż nowych środków wyrazu. Dla nas polem tych poszukiwań jest kultura i sztuka, ale projekt jest zaplanowany w taki sposób, aby każdy mógł zaproponować coś własnego. Słowo ma siłę sprawczą, kreuje rzeczywistość. Opowiadając swoje historie, zmieniamy siebie i to, co nas otacza – na lepsze, bardziej wartościowe.

Spacery historyczne i spotkania w Kawiarni Sąsiedzkiej pokazały, że okolice Grabiszyna-Grabiszynka oraz Gajowic kryją w sobie wiele, nieznanych nam dotąd sekretów. Podczas szeregu warsztatów, spacerów tematycznych oraz innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Ładne Historie i ODA Firlej, uczestnicy wykonywali kolaże czy fotografie. Ich wspomnienia i historie, opisywane w ramach wieczorów opowiadań były rejestrowane. Przygotowane zostało we współpracy z TONami specjalne słuchowisko… Październik, listopad i grudzień to czas zbierania mnóstwa materiałów, przemyśleń i wniosków, którymi warto się podzielić.

 

Program projektu i wydarzenia, w których mogliście wziąć udział:

Październik

- 13.10 Warsztaty Z Robienia Kolaży | 18:00-20:00

- 14.10 Spacer Historyczny Po Dawnej Dzielnicy Fabryczna | 12:00-15:00

- 21.10 Spotkanie Przy Opowiadaniu Historii Dawnej Dzielnicy Fabryczna | 12:00-15:00

Listopad

- 5.11 Spacer Fotograficzny |12:00-15:00

- 15.11 Wieczór Opowiadań o Dawnej Dzielnicy Fabryczna | 17:00-18:30

- 17.11 Warsztaty Z Robienia Kolaży | 18:00-20:00

-  18.11 Spacer Historyczny Po Dawnej Dzielnicy Fabryczna | 12:00-15:00

- 25.11 Spacer Fotograficzny | 12:00-15:00

Grudzień

- 1.12 Warsztaty Z Robienia Kolaży| 18:00-20:00

- 9.12 Wystawa kończąca projekt | 16:00-18:00

 

Projekt realizowany był w ramach 15. Edycji Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016