Sztuka natury na stART!

Projekt "Sztuka natury na stART!" zrealizowany został przez Stowarzyszenie Grupa z Pasją - grupę przyjaciół, stowarzyszenie non profit, które działa w południowej części Psiego Pola, stwarzając mieszkańcom okazję do zaspokojenia potrzeb kulturalnych w ich własnym środowisku, blisko miejsca zamieszkania, bez kosztów. Grupa działa w sferze integracji międzypokoleniowej i rówieśniczej, poprzez działania artystyczne, kulturalne i społeczne. Realizuje projekty autorskie (artReaktywacja, Rewir Twórczy Swojczycka,klub seniora), powierzone (Parki ESK) oraz wrocławskie (projekty ESK performance). 

Projekt stanowił nawiązanie do wcześniejszej inicjatywy, "Masz wiadomość! Przyjdź! Podziel się energią" (2016), którą Grupa, ze względu na zainteresowanie otoczenia i potrzeby środowiska lokalnego, chciała kontynuować. 

W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty ceramiczne, które polegały na wytwarzaniu kafli. Proces był długotrwały ze względu na technologię - pierwszym etapem było zrobienie kafli z gliny, suszenie ich i składowanie do pierwszego wypału. Kolejnym etapem warsztatów ceramicznych był wypał ceramik na biskwit, a następnie malowanie ceramiki. Ostatnim etap polegał na szkliwieniu i ostatnim wypale kafli. W warsztatach udział wzięło kilka grup warsztatowych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – razem około 400 osób.

Kafle zostały wykorzystane do stworzenia mandali ceramicznej na jednym z murów w Parku Strachocińskim. Podczas warsztatów plenerowych z dziećmi wykonano giełdę pomysłów na to, jak powinien wyglądać mural. Około 120 dzieci wykonywało własne wizje mandali, na podstawie których powstał finalny projekt mandali -  zrealizowanej w Parku wraz z mieszkańcami osiedla. Podczas zorganizowanego w Parku Strachocińskim finału projektu (29 lipca), miały miejsce:
- uroczyste odsłonięcie murala,
- gry i zabawy ruchowe,
- koncert śpiewów ludowych w którym uczestniczyli mieszkańcy,
- warsztaty z tworzenia makram,
- warsztaty tworzenia instalacji naturalnych w terenie,
- warsztaty z horyzontalnych mandali kamiennych i z zebranych na łąkach suchych traw i kwiatów,
- warsztaty z lepienia z gliny,
- malowanie farbami naturalnymi (barwniki z roślin przygotowane na miejscu).

 

Projekt realizowany był w ramach Edycji 13. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016

Partnerzy: Rewir Twórczy, Szkoła Podstawowa nr 53 we Wrocławiu, Zespół Szkół Podstawowych nr 11, Rada Osiedla Swojczyce-Strachocin-Wojnów, WTZ Wspólnota