7.03.2019 Czwartek

Akademia Miejska: Jak dbać o miejskie marginesy?

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 7.03.2019
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara
Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
marzec 7, 2019@6:00 pm
2019-03-07T18:00:00+01:00
2019-03-07T18:15:00+01:00

Podczas marcowego spotkania w ramach „Akademii Miejskiej” zastanowimy się nad problemami, jakie generował i generuje rozwój Wrocławia. Przedyskutujemy związek między modernizacją a wzrostem dystansów społecznych. Przemyślimy kwestię wytwarzania represyjnych norm miejskich, napięcia między architekturą „wysoką” i „niską”, a także skutków likwidacji miejsc, które nie pasują do wizji miasta nowoczesnego, a jednocześnie posiadają dla mieszkańców znaczenie i wartość.

Przyjrzymy się konkretnym przykładom, m.in. targowisku na Dworcu Świebodzkim. Umiejscowiony w centrum miasta, dla jednych stanowi on „mały Bangladesz”, niechciany relikt przeszłości, rynek tandety i kradzionych rzeczy, punkt na „wrocławskiej mapie wstydu”, który należy zlikwidować. Dla drugich pozostaje przestrzenią oferującą możliwość zarobku, miejscem włączenia w obieg przedmiotów niechcianych, ale na swój sposób atrakcyjnych. „Świebok” jest też punktem spotkań ludzi, którzy na co dzień nie mieliby okazji się spotkać.

Wykład poprowadzi dr Albert Miściorak, kulturoznawca, teoretyk i praktyk tematów dotyczących miasta i wielokulturowości. Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Mateusza Kokoszkiewicza, dziennikarza Gazety Wyborczej, gdzie publikuje głównie na temat ochrony środowiska, urbanistyki, rozwoju miast i transportu.

Albert Miściorak – doktor nauk humanistycznych,  interesuje się kulturą  miasta i kulturą społeczności miejskich (w tym wielokulturowych). Publikował m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Studiach Etnologicznych i Antropologicznych” oraz w monografiach naukowych. Uczestnik kilku zagranicznych pobytów stypendialnych, m.in. DAAD w Dreźnie i w Berliner Center for Metropolitan Studies w Berlinie. Pracuje w Zespole Dialogu Międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Mateusz Kokoszkiewicz – dziennikarz Gazety Wyborczej, gdzie publikuje głównie na temat ochrony środowiska, urbanistyki, rozwoju miast i transportu. Był odpowiedzialny m.in. za projekty „Oddychać po ludzku”, „Kolej na Dolny Śląsk”, „Pracownia miast” i „Wyborcza na osiedlach”. W przeszłości był działaczem organizacji społecznych: Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, Obywatelskiej Rady Kultury we Wrocławiu, Towarzystwa Benderowskiego, a także współzałożycielem Kongresu Ruchów Miejskich. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Na osoby, które wezmą udział w 3 spotkaniach Akademii Miejskiej, czeka certyfikat.

Za transmisję live dziękujemy PIK.wroclaw.pl.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

07.03 | Jak dbać o miejskie marginesy? | wykład: dr Albert Miściorak, dyskusja: Mateusz Kokoszkiewicz

04.04 | Jak i po co wracać spod miasta do miasta? | wykład: dr hab. Katarzyna Kajdanek, dyskusja: Michał Duda

23.05 | Jak teksty tworzą miasto? | wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej