11.07.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Bernhard Gfrerer, Natalia Kowalska

Data: 11.07.2021
Cena biletu: Bilety: 20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1

Bernhard Gfrerer, fot. mat. pras.

Natalia Kowalska, fot. mat. pras.

lipiec 11, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-07-11T19:00:00+02:00
2021-07-11T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 11 lipca:

Bernhard Gfrerer (organy / organ / Orgel)

Jeden z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu, koncertował m.in. z Placido Domingo, José Carrerasem i Jamesem Kingiem. Występował w największych metropoliach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz w Azji. Twórca licznych nagrań dla rożnych rozgłośni radiowych i telewizyjnych (ORF,  RIAS Berlin, RAI, Radio Hongkong) i płyt CD. Juror międzynarodowych konkursów organowych oraz wykładowca w klasach mistrzowskich w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Polsce i Austrii. W 2005 r. za swoją działalność muzyczną otrzymał tytuł Profesora Honoris Causa Republiki Austrii.

Natalia Kowalska (akordeon / accordion / Akkordeon)

Studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. dra hab. Klaudiusza Barana oraz dra Grzegorza Palusa. Naukę gry na akordeonie rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Od najmłodszych lat aktywna w środowisku, brała udział w wielu koncertach i konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz warsztatach prowadzonych przez wybitnych muzyków. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Zgierza.

Program:

Anatolij Kusjakow (1945-2007) – IV Sonata f-moll, K519

– Feroce con forza

– Presto

– Lento

Domenico Scarlatti (1685-1757) – Sonata f-moll, K519 (akordeon)

Leon Boellmann (1862-1897) – Suite Gothique op. 25

– Introduction

– Menuet

– Modlitwa-Notre Dame

– Toccata

Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium chorałowe O Welt, ich muß dich lassen op. 122 nr 11