18.11.2018 Niedziela

listopad 18, 2018@5:00 pm – 7:00 pm
2018-11-18T17:00:00+01:00
2018-11-18T19:00:00+01:00

18 listopada o 17:00 druga odsłona spotkań socjologicznych w ramach cyklu SocjoPercepcja w Recepcji, które organizowane są we współpracy wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego z MWW Muzeum Współczesne Wrocław oraz Recepcją.

Listopadowa dyskusja zostanie poświęcona różnym obliczom patriotyzmu we współczesnej Polsce. Gośćmi spotkania będą: prof. dr hab. Joanna Kurczewska (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), socjolożka, autorka m.in. takich książek, jak „Patriotyzm(y) polskich polityków. Z badań nad świadomością liderów partyjnych lat dziewięćdziesiątych” i „Kultura narodowa i polityka”; prof. dr hab. Juliusz Gardawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), socjolog gospodarki, autor wieloletnich badań nad świadomością społeczno-ekonomiczną Polaków pracujących oraz dr Katarzyna Majbroda (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, UWr), antropolożka i literaturoznawczyni, uczestniczka projektu badawczego „Wizje narodu w polskich podręcznikach do nauki historii”.

Spotkanie poprowadzi dr Justyna Kajta (Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza, Uniwersytet Wrocławski).

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stają się przyczynkiem do organizacji różnorakich wydarzeń mających na celu świętowanie, ale i stawianie sobie pytań o znaczenie tej rocznicy dla współczesnego społeczeństwa polskiego. Mając na uwadze zarówno te dyskusje, jak i pojawiające się coraz częściej pytania o pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz znaczenie przynależności narodowej, na kolejnym spotkaniu SocjoPercepcji w Recepcji chcemy przyjrzeć się patriotyzmowi, a dokładniej – jego różnym obliczom, które możemy zaobserwować we współczesnej Polsce.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych!