1.10.2018 Poniedziałek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” na październik

Październik jest jednym z tych miesięcy, które się albo kocha, albo nienawidzi. Na pewno uwielbiają go miłośnicy seriali, kiedy to premierowe sezony ich ulubionych produkcji trwają w najlepsze. Zapewniamy, że gdy tylko powstanie wrocławski film w odcinkach, napiszemy o nim bez dwóch zdań (na przykład w nowej rubryce poświęconej nowościom wydawniczym i produkcyjnym), ale na razie nasza uwaga skupiła się na ponad 120 innych kulturalnych wydarzeniach.

Na popularność pokazywania seriali na dużym ekranie trzeba jeszcze trochę poczekać, ale do kina w październiku i tak warto wpaść: do Nowych Horyzontów na American Film Festival lub do Centrum Technologii Audiowizualnych na festiwal filmów abstrakcyjnych Punto y Raya. Wraz z nowym rokiem akademickim rusza też kolejny „semestr” Polish Cinema for Beginners – zachęcamy do uczestnictwa w pokazach naszych anglojęzycznych czytelników, ale i Polaków, którzy nie mieli dotąd okazji obejrzeć klasyków polskiego kina.

Na początku miesiąca zobaczyć będzie można również wspaniałe spektakle, a to za sprawą szóstej edycji odbywającego się (nie tylko) w Imparcie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. W Capitolu zaś premiera „Blaszanego bębenka”, którego kampania promocyjna zyskała miano kontrowersyjnej z uwagi na wykorzystane banery na budynku teatru z wiatrakami – dla niektórych łudząco przypominającymi swastyki. Ale skoro już o nowościach: w drugiej połowie października oficjalna inauguracja nowej kulturalnej przestrzeni – OP ENHEIM, której towarzyszyć będzie wernisaż prac Mirosława Bałki pod kuratelą Andy Rottenberg.

Last but not least literacka jesień: październik we Wrocławiu to finał Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Bruno Schulz. Festiwal i Międzynarodowy Festiwal Opowiadania.

Wrocławski jesienny spleen? Nic z tego! Mamy dla Was „niezbędną” receptę. Nowy numer „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” znajdziecie już zarówno na naszej stronie jak i w stałych punktach dystrybucji.

Przeczytaj online TUTAJ.