29.04.2024 Poniedziałek

Od arii operowych po pieśni i piosenki ludowe w Impart Centrum

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa i Stefa Kultury Wrocław zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” – recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego. Śpiewacy posiadają jedne z najbardziej znanych i cenionych głosów operowych w Polsce. Przed wrocławską publicznością duet zaprezentuje się 17 maja w Impart Centrum.

„Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” to autorski projekt Stowarzyszenia im. Richarda Straussa, które wraz z regionalnymi partnerami organizuje pod tą nazwą cykl koncertów. Inspiracją serii wydarzeń muzycznych prezentowanych od 2022 roku jest wielowarstwowa historia i bogata kultura Dolnego Śląska, którego zakątki od stuleci przyciągają artystów różnych dziedzin. W listopadzie 2023 roku cykl zaprosił publiczność na występ Ewy Vesin i Mischy Kozłowskiego. Recital także odbył się w Impart Centrum – przestrzeni Strefy Kultury Wrocław przy Piłsudskiego 19.

Podczas tegorocznego wrocławskiego koncertu w wykonaniu artystki Iryny Zhytynskiej publiczność usłyszy wielkie arie operowe – zarówno z dzieł popularnych jak „Carmen” George’a Bizeta, „Pajace” Ruggiero Leoncavallo, jak i mniej znanych jak „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda.  W programie, gdzie wraz z artystką wystąpi Rafał Bartmiński znajdą się również utwory Hectora Berlioza, Francisa Poulenca i Ruperta Chapiego, a także repertuar polski – pieśni Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Lucjana Marczewskiego oraz ukraińskie piosenki ludowe. Śpiewakom na fortepianie towarzyszyć będzie niezawodny pianista Ashot Drnayan-Babrouski. Koncert będzie już szóstym wydarzeniem z autorskiego cyklu Stowarzyszenia im. Richarda Straussa „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku”.

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa, które zainicjowało projekt, powstało we Wrocławiu 10 lat temu. Skupia miłośników sztuki operowej, profesjonalistów zajmujących się branżą kultury i pasjonatów muzyki Straussa oraz ich przyjaciół. W ciągu kilku lat ich działalność znacznie ewoluowała i dziś opiera się na dwóch filarach: artystycznym – tworzą i współtworzą wydarzenia muzyczne oraz edukacyjno-kulturotwórczym – prowadzą zadania z obszaru edukacji kulturalnej, przeciwdziałające wykluczeniom społecznym

Śpiewaczka Iryna Zhytynska jest w Polsce jednym z najbardziej znanych mezzosopranów. Artystka urodziła się w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie, ale od 2007 roku mieszka we Wrocławiu. Przez wiele lat związana była z Operą Wrocławską, w której przygotowała i zaśpiewała wiele partii m.in.: w operach Verdiego, Mozarta, Saint-Saënsa, Borodina, Musorgskiego, Bizeta (popisowa rola artystki – Carmen). Artystka występowała m.in. w: Teatro Real w Madrycie, Teatro la Maestranza w Sewilli, Teatro Arriaga w Bilbao, Teatro Maggio Musicale we Florencji, teatrach niemieckich w Passau i Gut Immlig czy Karlsruhe. Wielokrotnie śpiewała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Poznańskiej i Operze Krakowskiej. Wyjątkowym dla artystki wydarzeniem w roku 2015 był koncert w Filharmonii Paryskiej, na który zaprosił ją światowej sławy tenor Roberto Alagna. W 2020 Iryna Zhytynska śpiewała w Teatrze Wielkim Operze Narodowej partię Charlotty w „Wertherze” Masseneta. Partnerował jej Piotr Beczała, jeden z najsłynniejszych obecnie tenorów na świecie. W 2022 wystąpiła na festiwalu Joroinen Music Festival w Finlandii oraz śpiewała partię Odarki w ukraińskiej operze „Zaporożec za Dunajem” S. Hulaka-Artemowskiego, która miała swoje polskie prawykonanie w sierpniu, a w 2023 roku została wystawiona w formie widowiska open-air przez Operę Wrocławską z gościnnym udziałem artystki. We wrześniu 2023 Iryna Zhytynska wystąpiła w prapremierze opery „Dzikie polowanie króla Stacha” Olgi Podgajskiej w Barbican Theatre w Londynie, a w październiku zaśpiewała w koncercie charytatywnym dla Ukrainy w Státní Operze (Národní Divadlo) w Pradze. W maju 2024 roku artystka wystąpi w premierowych przedstawieniach „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Natomiast drugi głos, który publiczność usłyszy tego wieczoru w Impart Centrum należy do Rafała Bartmińskiego. Śpiewak to jeden z niewielu prawdziwych polskich tenorów dramatycznych, wykonujący najbardziej wymagające partie repertuaru światowego: niezapomniany Jontek w „Halce” i Stefan w „Strasznym dworze” Moniuszki, Ismaele w „Nabuccu” Verdiego, Boris w „Katii Kabanowej” Janáčka, Pinkerton w „Madame Butterfly” Pucciniego, Madwoman w „Curlev River” Brittena, Tamburmajor w „Wozzecku” Berga, Rodolfo w „Cyganerii” Pucciniego, Don José w „Carmen” Bizeta, Wacław w „Marii” Statkowskiego, Pasterz w „Królu Rogerze” Szymanowskiego, Steva w „Jenůfie” Janáčka, Cavaradossi w „Tosce” Pucciniego. Artysta stale współpracuje z większością orkiestr i filharmonii w Polsce m.in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), Simfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Występuje również jako aktor dramatyczny, w Teatrze Telewizji („Sesja kastingowa” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego) i w spektaklu „Maria Callas. Master Class” Andrzeja Domalika u boku Krystyny Jandy. Jako propagator muzyki Stanisława Moniuszki z rąk Marii Fołtyn otrzymał Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej.

Recital dofinansowany został ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Bilety dostępne: TUTAJ

 

„Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” – Wrocław: recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego – koncert

17 maja | 19:00

Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej