13.11.2018 Wtorek

Tropem gorzkiego cukru, czyli spotkania o Klecinie dawniej i dziś!

To już ostatni dzwonek, by zajrzeć do rodzinnych albumów i odszukać zdjęcia z dawnych lat świetności wioski Klettendorf. Zapraszamy do wspólnego szukania wspomnień i historii z osiedla Klecina.

Projekt „Tropem gorzkiego cukru – pocztówka z dawnej Kleciny”, zainicjowany przez Bogusławę Przewłokę z grupy nieformalnej „Klecinianie”, pozwoli przypomnieć historię dawnej małej wsi, której losy w czasie II wojny światowej radykalnie przeobraziły się ze słodkich w gorzkie. Dzięki spotkaniom w lokalnej szkole, klubie seniora oraz w plenerze Parku Klecińskiego, mieszkańcy osiedla i okolic, będą mieli okazję poznać losy byłej Cukrowni Klecina, historię Pałacu w Parku Klecińskim oraz odnaleźć ślady dawnego kościoła ewangelickiego. Dzięki grupie będziecie mogli wziąć udział m.in. międzypokoleniowych spotkaniach, warsztatach plastycznych czy spacerze historycznym. Finałem projektu będzie wernisaż pocztówek powstałych dzięki zebranym zdjęciom, rycinom i wspomnieniom oraz prac wykonanych przez uczestników w trakcie warsztatów z lokalnym artystą.

Projekt skierowany jest dla szerokiej grupy odbiorców, nie tylko mieszkańców osiedla Klecina. W trakcie trwania wszystkich spotkań i warsztatów mieszkańcy będą mogli dzielić się również swoimi najnowszymi historiami, prezentując przy tym swoje materiały, zbiory fotograficzne oraz inne pamiątki.

Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej 50 (sala 56):

15.11, godz. 17:00 na „Klecińskie spotkanie międzypokoleniowe”

Przy domowych słodkościach w rodzinnej atmosferze posłuchamy wspomnień lokalnych „świadków historii”, najstarszych mieszkańców naszego osiedla, którzy pamiętają Klecinę z lat przed i powojennych. Poznamy mniej i bardziej znane, często już zapomniane i popadające w ruinę miejsca, które spełniały dawniej bardzo ważną rolę dla mieszkańców i osiedla. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej rozmowy.

22 i 29.11 oraz 6.12, godz. 17:00 na „Warsztaty plastyczne pod okiem klecińskiego artysty”

Wspólnie utrwalimy nasze osiedle – na malowanych, rysowanych czy tworzonych z zebranych zdjęć, obrazów i wizerunków dawnej Kleciny, pocztówkach oraz lepionej w glinie makiecie. Zapraszamy na nieodpłatne warsztaty plastyczne z możliwością nauki technik rysunku, malarstwa i rzeźby. Na każdym spotkaniu będzie praktykowana inna technika, w następującej kolejności:

22.11, godz. 17:00 – rysunek

29.11, godz. 17:00 – malarstwo

06.12, godz. 17:00 – rzeźba

13.12, godz. 17:00 na „Wernisaż i wystawę prac uczestników oraz premierę pocztówek, makiety i słuchowiska”

Spotkanie przy domowych wypiekach będzie świetną okazją do zaprezentowania powstałych w trakcie warsztatów prac – rysunków, obrazów oraz glinianych rzeźb. Swoją premierę będzie miała gliniana makieta osiedla, oraz „pocztówki z dawnej Kleciny” powstałe na bazie zgromadzonych od mieszkańców materiałów. Posłuchamy też nagranych wspomnień i historii mieszkańców osiedla.

16.12, między godz. 14:00 a 16:00 na wspólny „Spacer po Klecinie śladami historii”, miejsce zbiórki: ul. Supińskiego 3, przy dawnej bramie cukrowni.

W niedzielne, grudniowe popołudnie wspólnie przejdziemy przez najciekawsze miejsca Kleciny, posłuchamy o ich przeszłości, przed i powojennych losach, znaczeniu dla ich ówczesnych właścicieli czy użytkowników. Spacer będzie świetną okazją do poznania mniej znanej twarzy osiedla, o której zapominamy na co dzień.

Zapraszamy do spaceru wszystkich, którzy chcą podzielić się opowieścią o „swojej Klecinie” pokazać, za co kochacie swoje osiedle, ale i co chcielibyście na nim zmienić czy ulepszyć.

Zapisy na spotkanie lub warsztaty przyjmowane są przez cały okres trwania projektu: telefonicznie pod numerem: 507 325 406 lub mailowo pod adresem: bp47@interia.pl

Projekt ,,Tropem gorzkiego cukru – pocztówka z dawnej Kleciny” realizowany jest przez nieformalną grupę lokalną KLECINIANIE we współpracy z Programem Współorganizacji Projektów Mikrogranty i Strefa Kultury Wrocław.