14.11.2017 Wtorek

OBSZAR WSPÓLNY: wystawa prac Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak w Wiedniu!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

„Obszar Wspólny” to wystawa nawiązująca do rezydencji artystycznej „Mistrz i Uczeń” Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak, która odbyła się we wrześniu 2016 roku w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pierwsza jej odsłona miała miejsce w ubiegłym roku w Galerii Tętno we Wrocławiu. Druga – prezentowana w Galerii p_art w Wiedniu – przedstawia kolejny etap we współpracy artystek. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wiedniu nie tylko więc Magdalena Soboń i Barbara Mydlak mają możliwość zaprezentowania swoich prac, czerpiąc ze wspólnych doświadczeń z czasu rezydencji, ale i Biuro Wrocław 2016 może przedstawić się w nowej odsłonie, wypełniając przestrzeń Galerii dziełami z papieru czerpanego.

Magdalena Soboń – studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Doktor habilitowany sztuk plastycznych. Adiunkt w Pracowni Papieru w macierzystej Uczelni. Zajmuje się papierem ręcznie czerpanym, tkaniną unikatową, grafiką. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Za swoje prace otrzymała nagrody i wyróżnienia, m.in.: wyróżnienie na Contextile 2016. Contemporary Textile Art Biennial, Portugalia (2016); Grand Prix 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź (2013); wyróżnienie na „From Lausanne to Beijing – 7th International Fiber Art Biennale”, Chiny (2012); Nagroda Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk i Konfederacji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych dla młodych pracowników nauki i sztuki (2011); wyróżnienie na 6th International Biennial of Contemporary Textile Art, Meksyk (2011); wyróżnienie honorowe „Łódzkie Eureka” za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013, 2011); brązowy medal na „From Lausanne to Beijing – 6th International Fiber Art Biennale”, Chiny (2010).

Barbara Mydlak – w 2017 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w Pracowni Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie, Filmu Animowanego i w Pracowni Papieru. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na rok 2015/2016) oraz nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na rok 2014/2015). Brała udział w wystawach i festiwalach filmowych, m.in.: The International Paper Fiber Art Biennale 2017/2018, NTCRI, Caotun, Nantou, Tajwan (2017); 2nd International Textile Biennial 2017, Haacht, Belgia (2017); Triennale Textile Art of Today, Słowacja / Czechy / Polska (2015-2017); 13th Prague Quadrennial Of Performance Design And Space, Shared Space, Music, Weather, Politics, Praga, Czechy (2015); XXX Festival Internazionale del Cinema d’Animazione, del Fumetto e dei Games – RIMINI, Włochy; 7th International Paris Anmated Film Festival Croq’Anime, Francja; The Anima-São – International Animation Festival in São Gonçalo, Brazylia; XXI Muestra Internacional De Cotometraje Ixtenco Mexico, Meksyk; 15th Polish Film Festival Los Angeles, USA. Otrzymała wyróżnienie na 9th International Fiber Art Biennale „From Lausanne to Beijing”, Shenzhen, Chiny (2016).

Otwarcie wystawy: 14 listopada 2017 roku, godz. 18:30

Wystawa: 14 listopada 2017 roku – 2 lutego 2018 roku