Jeszcze na dobre nie ruszyły projekty z poprzedniej edycji, a już przed nami druga w tym roku odsłona Mikrograntów dla pełnoletnich wrocławian i wrocławianek! Na wasze nowe nowe pomysły czekać będziemy od 1 do 15 maja, wyniki poznamy w czerwcu, a projekty zrealizujemy przez całe lato i wczesną jesień.
1 maja ruszymy z drugim w tym roku naborem do Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych! Przypadająca na lato i wczesną jesień Edycja 26., to świetny czas na działania w plenerze. Szukajcie zielonych, rekreacyjnych, możliwych do wypełnienia inicjatywami, przestrzeni wokół siebie! Czym zaskoczycie tym razem? Warsztatami plenerowymi nad Widawą, grą miejską na Jagodnie a może pokazami w parku na Hubach?
2020 i początek 2021 roku przećwiczyły nas w działaniu w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Dlatego dobrze wiemy, że nie ma dla Was takiej trudności, której wspólnie nie jesteśmy w stanie pokonać. Niezależnie na jaki rodzaj projektów się zdecydujecie, pomożemy Wam zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania. W mniejszych grupach, ale wciąż na lokalnym gruncie i we współpracy z osiedlowymi liderami i liderkami, zachęcamy was do aktywności na zielonych terenach naszego miasta!
TUTAJ złożycie swój pomysł ⇒⇒⇒ https://www.wroclaw.pl/mikrogranty/skw
W ramach Edycji 26. ścieżki dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, zachęcamy was do składania propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Jak zawsze możecie zgłaszać pomysły w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Wybrane projekty z czterech obszarów otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Na złożenie propozycji macie czas do 15 maja.
Wasza wyobraźnia w tworzeniu nowych inicjatyw nie zna granic! I na to liczymy też w majowym naborze - czekamy na różnorodne zaskakujące podwórkowe czy parkowe akcje i happeningi, internetowe warsztaty, podczas których materiały do pracy dostarczycie uczestnikom i uczestniczkom wcześniej, pomysły na dzielenie się nowymi umiejętnościami, relaks i rekreację w domowych warunkach, a także kolejne słuchowiska, podcasty, mikroseriale, niestandardowe przewodniki czy inne dzieła, które będą efektem naszych pandemicznych czasów.
Wyniki drugiej edycji ogłosimy najpóźniej 7 czerwca i mocno wierzymy, że już od końca miesiąca będziemy mogli wspólnie ruszyć z realizacją zwycięskich pomysłów! Pamiętajcie jednak, że wirus, z którym żyjemy od ponad roku jest nieobliczalny, dlatego myślcie planując swój projekt o alternatywnych aktywnościach dla działań „na żywo”. Inicjatywy możecie realizować do 31 października, ale jesień 2020 roku pokazała nam, że w tym okresie trudniej jest działać bezpośrednio z innymi ludźmi. Pamiętajcie też, że przygotowanie streamów, online’owych inicjatyw czy różnego rodzaju akcji pakietowych wymaga czasu na organizację i promocję tych aktywności, dlatego dobrze zaplanujcie sobie etap przygotowawczy Waszego projektu!
Realizując inicjatywy stosujemy się do zaleceń sanitarnych, które zakładają ograniczenia w liczbie osób w pomieszczeniach zamkniętych, rekomendują noszenie maseczek, wymagają posiadania własnych posiłków i napojów oraz wymagają od nas zbierania danych osobowych uczestników i uczestniczek wydarzeń (imię, nazwisko i numer telefonu). Jednak nie obawiajcie się nietypowych warunków organizacji Waszych działań. To my przygotowujemy dla Was regulaminy, zbieramy dane i pomagamy Wam znaleźć bezpieczne miejsca do realizacji planów, dlatego możecie liczyć na nasze wsparcie oraz gwarancję współorganizacji projektu w takiej formule, która jest dla wszystkich komfortowa i bezpieczna.
Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznajcie się z naszym regulaminem, wzorem wniosku oraz listą najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi (FAQ), a także zestawieniem dodatkowo punktowanych projektów WBO i zebranych przez nas zielonych, plenerowych przestrzeni w mieście!
Przy opisywaniu inicjatywy zachęcamy też do zapoznania się z naszym poradnikiem ekologicznym, który powinien pomóc wam w planowaniu pomysłu bezpiecznego dla środowiska, a także przejrzenia listy sprzętów i materiałów, które użyczymy wam do zwycięskiego projektu bezpłatnie. Jeśli szukacie miejsca, w którym chcielibyście działać, przejrzyjcie listę Miejsc Przyjaznym Mieszkańcom i Mieszkankom.
Zajrzyjcie też do zakładki PROJEKTY, gdzie możecie zapoznać się z inicjatywami realizowanymi w poprzednich latach. Znajdziecie wśród nich wiele pomysłów możliwych do organizacji z ograniczeniami co do wielkości grupy czy w kontaktach z innymi – może zainspirują one was do działania dla Waszej okolicy?
Chcecie się dowiedzieć, jak wspólnie działamy? Zachęcamy Was do kontaktu z nami – zadawania pytań, rozmów i konsultacji oraz uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach, które tradycyjnie dla Was szykujemy.
O szczegółach (najważniejszych terminach i zasadach współpracy oraz formularzu wniosku), opowiedzieliśmy Wam podczas spotkania informacyjnego, które ze względu na pandemię odbyło się w sieci.
TUTAJ znajdziecie nagranie ze spotkania informacyjnego ⇒⇒⇒ http://bit.ly/Mikrogranty-Edycja25-wideo
TUTAJ prezentacja omawiana w trakcie transmisji ⇒⇒⇒ http://bit.ly/Mikrogranty-Edycja25-prezentacja
Dodatkowo zaplanowaliśmy też interaktywne warsztaty pisania projektów, podczas których krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. 5 maja od godziny 17:30 Połączymy się na platformie ZOOM, a link do spotkania znajdziecie pod koniec kwietnia na naszej stronie i na profilu na Facebooku.
Od 26 kwietnia zaczynamy również indywidualne konsultacje Waszych pomysłów. Wasze pytania i wątpliwości możecie omówić z nami mailowo (mikrogranty@strefakultury.pl) i telefoniczne (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek). Jeśli sytuacja na to pozwoli, w lutym będziecie mogli spotkać się też z nami na żywo na popołudniowych konsultacjach w Barbarze, na które będą obowiązywały zapisy mailowe. O szczegółach tych spotkań powiemy więcej na początku lutego.
Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty
///
Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.
Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.
Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2021 roku będziecie mogli wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 6.
Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.