Login
Register

Login
Register

14.06.2018 Czwartek

6. Mikroagora. Co tego lata czeka wrocławian w plenerze?

Już za moment ruszamy w plener z kolejną edycją mikrograntowych działań! Zwycięskie inicjatywy poznacie 30 czerwca w Barbarze.

Latem i jesienią czeka nas mnóstwo aktywności inicjowanych przez mieszkańców naszego miasta. Warsztaty, targowiska, pikniki, gry miejskie, kuchnie sąsiedzkie, parady, koncerty i wiele więcej działań na osiedlach, podwórkach, ogródkach, skwerach, zieleńcach i w parkach stanie się okazją do ożywienia wakacyjnego Wrocławia!

Od 1 do 15 maja prowadziłyśmy drugi w tym roku nabór do Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty. W ścieżce prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław osoby fizyczne i grupy nieformalne zgłosiły 71 pomysłów na swoje działania! 10 z nich zostało wybranych do realizacji.

30 czerwca w Barbarze spotkacie twórców 10 mikrograntowych inicjatyw plenerowych oraz dowiecie się więcej o tym, co wspólnie z mieszkańcami planujemy na wrocławskich osiedlach.

Chcecie poznać lokalnych aktywistów, interesuje Was jaki pomysł będziemy realizować na Waszym osiedlu, a może zamierzacie zaoferować swoją pomoc w jego realizacji? Jeśli składaliście swój projekt, ale nie udało Wam się wygrać, możecie dołączyć do wybranych inicjatyw i stać się ich współrealizatorami i współrealizatorkami.

Na Mikroagorze usłyszycie, jak leśnicki Zamek zmieni się w jeden z lipcowych wieczorów w renesansową rezydencję, którą wypełnią damy dworu i chorągwiarze. Dowiecie się, jak bezstresowo komunikować się z czworonogami – własnymi i tymi napotkanymi w parku czy na ulicy oraz jak zorganizować osiedlowe wybory najpiękniejszego kundelka, które zintegrują mieszkańców podwórek. Poznacie ekodrogę prowadzącą przez zielone Gajowice i Grabiszyn-Grabiszynek – będzie można ją pokonać, dowiadując się więcej o historii poszczególnych miejsc i wykonując przygotowane zadania praktyczne. Posłuchacie o planach organizacji wspólnych spotkać dla nowych i starych mieszkańców Zakrzowa (także tych reprezentujących różne kultury) oraz wydobywania od ołbińskich działkowców ich wiedzy o ogrodnictwie, majsterkowaniu i przetworach. Usłyszycie o najbardziej pirackiej górce Wrocławia i planach na stworzenie pieśni Psiego Pola opartej na historiach (tych prawdziwych i legendarnych) mieszkańców. Trzy mamy opowiedzą Wam o swoim programie zaktywizowania innych, mniej i bardziej doświadczonych, matek z Partynic, Ołtaszyna i Kleciny. Przygotujecie się też na najzdrowszy mikrograntowy projekt reVITAlizacji Krzyków.

Po krótkich wystąpieniach i prezentacji 10 projektów, wszyscy będą mieli możliwość poznania się twarzą w twarz, podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania współpracy z lokalnymi liderami, liderkami. Mikroagora to świetna okazja do spotkania innych aktywnych mieszkańców i porozmawiania z nimi o tym, co dzieje się na Waszym podwórku, osiedlu – w Waszej najbliższej okolicy.

Czerwcowe spotkanie będzie też okazją do poznania absolwentów kolejnej Akademii Mikrograntów. Wspólnie podsumujemy drugą edycję trzymiesięcznego cyklu spotkań, warsztatów i wykładów dla wrocławian debiutujących w roli koordynatorów, animatorów, edukatorów czy aktywistów. Może już wkrótce spotkacie ich w mieście podczas realizacji własnych pomysłów?

Zachęcamy do udziału w spotkaniu nie tylko osoby, które realizują lub realizowały Mikrogranty, ale również lokalne media, inicjatywy, organizacje i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia.

Zapraszamy 30 czerwca, od godziny 11.00  do BARBARY (ul. Świdnicka 8b) na 6. Mikroagorę i finał II Akademii Mikrograntów!

Więcej o inicjatywach oraz autorach i autorkach projektów z czterech obszarów przeczytacie TUTAJ.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:10927