Login

Register

Login

Register

16.05.2018 Środa

71 projektów w naborze do Edycji 17. Mikrograntów

W naborze do Edycji 17. - specjalnej Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłoszonych zostało 71 wniosków. Cztery czteroosobowe komisje ocenią i wybiorą 10 najlepszych projektów. Wyniki ogłoszone zostaną 4 czerwca.

Od 1 do 15 maja czekałyśmy na Was i Wasze pomysły na działania plenerowe. W ramach Edycji 17. – specjalnej zaprosiłyśmy wszystkich chętnych Wrocławian (pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do realizacji we współpracy z nami (czyli Strefą Kultury Wrocław) swoich pomysłów na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Dzięki kolejnej, plenerowej edycji wspólnie przekonamy się, że Wrocław ma do zaoferowania wiele otwartych, zielonych przestrzeni, w których można realizować swoje inicjatywy. Wspólnie z Wami wyjdziemy w plener, cieszyć się słońcem, zielenią i spędzać czas w parkach, na skwerach, placach czy podwórkach… Nasze wspólne lato będzie super!

Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Złożyliście do nas 71 projektów, które weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z komisji wchodzi po 4 jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, Jednostki Budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe oraz realizatorów projektów w ramach Programu w roku 2014-2017, przy czym dwóch jurorów jest stałych w każdej z komisji, a dwóch z nich zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.


W kwietniu członkowie komisji zbiorą się i ponownie dokonają oceny 50% najwyżej ocenionych w pierwszym etapie pomysłów.  Wyniki i 10 zwycięskich projektów, po 3 z obszaru Fabrycznej i Psiego Pola oraz po 2 z Krzyków i Śródmieścia, ogłosimy do 4 czerwca.

 

W Edycji 17. - specjalnej w skład 4 komisji wchodzą:

  •  nasze dwie stałe jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty:

Barbara Lisik - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, kierunek Planowanie Przestrzenne. Od lipca 2017 roku związana z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław), jako stażystka w programie Mikrogranty ESK Wrocław 2016, następnie współkoordynator pierwszej edycji programu kompetencyjnego Akademia Mikrograntów. Zainteresowana tematyką miejską, partycypacyjnym projektowaniem przestrzeni, architekturą i sztuką współczesną. Chętnie włącza się w różne działania w ramach wolontariatu, m.in.: rewitalizacja podwórka na Nadodrzu z Fundacją Dom Pokoju, szycie ubrań dla osób potrzebujących w ramach projektu Re-Cover, aranżacja Centrum Festiwalowego 7. edycji TiFF Festival. Fanka fotografii, pocztówek i ogródków działkowych.

Joanna Koniecka-Pasierska - wieloletni pracownik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, z-ca kierownika Działu Projektów Inwestycyjna – Remontowych, nadzoruje realizację inwestycji na terenach parków i zieleńców Wrocławia. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego kierunku Architektura krajobrazu, studiów podyplomowych z Zarządzania Projektem w Wyższej Szkole Bankowej, a od kwietnia 2018r. Certyfikowany Inspektor Drzew.

  • dla obszaru Fabryczna:

Natalia Bańdo – rodowita wrocławianka, absolwentka architektury krajobrazu oraz gospodarki przestrzennej na Politechnice Wrocławskiej, współzałożycielka pracowni projektowej grupa doprzodu. Jej misją jest projektowanie szczęśliwych miast przy współpracy z mieszkańcami. Intryguje ją duch miejsca i przestrzenie tętniące życiem. Swoje zainteresowania rozwija działając przy tworzących się parkach wspólnotowych: Park Mamuta i wrocławski Park Tysiąclecia. Autorka trzech projektów w ramach mikrograntów: „Osiedlowe Laboratorium Przyrody”, „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu”. W wolnych chwilach włóczy się po świecie poszukując inspiracji do działania. Dolnośląską naturę odkrywa podczas mikrowypraw. 

Tomasz Patoła - inzynier, pracuje w IT. Wspótwórca Kolektywu Pomysłów, nieformalnej grupy działacej na terenie Maślic. Jest druga kadencje radnym osiedlowym. Realizował projekty społeczno-artystyczne w ramach ESK 2016 (LBO),  jak i programach CSR; aktualnie wspolpracuje z WCRS w realizacji zajec plastycznych na swoim osiedlu.

  • dla obszaru Krzyki:

Radek Michalski - odpowiedzialny za realizację dwóch mikrograntowych projektów kina plenerowego przy ulicy Kruczej. Wraz ze znajomymi aktywnie działający na osiedlu Gajowice w celu uczynienia tego miejsca bardziej przyjaznym dla wszystkich jego mieszkańców.

Grzegorz Pytlarz - prawnik i politolog z wykształcenia. Urzędnik z zawodu. Radny Rady Osiedla Gaj. Koordynator projektu Parki ESK na Gaju w latach 2016-2017. Założyciel Klubu Seniora na Gaju. Prywatnie mąż, ojciec, maratończyk, pochłaniacz literatury wszelakiej. Po mieście porusza się rowerem. Jeśli zauważysz wariata na szosówce z żółtą przyczepką dla dzieci, to pewnie będę on.

  • dla obszaru Psie Pole:

Dorota Wojtanowicz - 4 lata temu zaczęła przygodę ze światem organizacji pozarządowych. Związana z Fundacją Opieka i Troska, działa w obszarze inicjatyw na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz rozwoju ekonomii społecznej we Wrocławiu. Dyrektorka Fundacji Znacznie Więcej – przedsiębiorstwa społecznego prowadzącego kawiarnię i pracownię artystyczną Stara Piekarnia. Emocjonalnie, rodzinnie i zawodowo związana z Psim Polem. Autorka projektów mikrograntowych realizowanych na Psim Polu.

Joanna Stańczyk - jest doświadczonym managerem kultury i działaczką społeczną. Od wielu lat działa aktywnie na rzecz społeczności lokalnej. Ma doświadczenie i wiedzę na temat potrzeb grup zagrożonych wykluczeniem z udziału w kulturze, mniejszości etnicznych, osób starszych oraz młodzieży. Inicjowała i realizowała wiele projektów kulturalnych i społecznych.

  • dla obszaru Śródmieście:

Aleksandra Solińska - z wykształcenia historyczka sztuki i tłumaczka języka angielskiego. W życiu zawodowym stara się łączyć obie pasje, zajmując się edukacją i animacją społeczną i kulturową oraz koordynując projekty z udziałem zagranicznych gości. Członek Stowarzyszenia PAKT. W latach 2016 i 2017 współtworzyła dwie edycje projektu w ramach programu Mikrogranótw - "Kto wdział... modernizm?", których celem było przybliżenie wrocławianom modernistycznej architektury miasta. Obecnie pracuje w Stowarzyszeniu Centrum Rozwiązań Systemowych, gdzie angażuje się w tworzenie i upowszechniane poważnych gier i symulacji społecznych w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Damian Wojciech Dudała - działacz i badacz społeczny, aktywista miejski; z wykształcenia pedagog specjalny. Od 2001 r. pracuje w sektorze organizacji pozarządowych. Założyciel Fundacji Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego, Inicjatywy WrObywatel oraz Forum Obywatelskiego Wielkiej Wyspy. Przewodniczący Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice w kadencji 2017-2021. Sekretarz Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w kadencji 2017-2020. Od 2017 r. współprowadzi Grupy Dialogu Społecznego ds. miejskiej polityki społecznej, technologii obywatelskich oraz ekonomii społecznej i społecznie odpowiedzialnego biznesu. Interesuje się rozwojem społeczności lokalnych i społecznie odpowiedzialnym biznesem.

Warsztaty fotograficzne aktywnych seniorów na Gajowicach czy potańcówka międzypokoleniowa w Parku Południowym? Wiosenne spotkania w plenerze pasjonatów Leśnicy i wspólne szukanie tajemnic osiedla czy gra miejska po Kleczkowie? O tym które z inicjatyw już wkrótce odbędą się w naszym mieście zadecydują członkowie tych czterech komisji.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

W załączniku:

- Zarządzenie Dyrektora SKW_Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji_Edycja 17._Mikrogranty

 

Znajdziecie nas też na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

strefakultury.pl/mikrogranty 

www.facebook.com/mikrogranty  

www.instagram.com/mikro.granty  

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne dla nas jest wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:9940