Login

Register

Login

Register

10.11.2021 Środa

Aktywnie i w terenie uczymy się języka polskiego!

 Nie zza biurka i nie z książek, ale podczas praktycznych działań w listopadzie i grudniu będziemy międzykulturowo uczyć się języka polskiego. Nowy mikrograntowy projekt pozwoli na spotkania nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, w czasie których będą oni i one mieli okazję podszkolić językowe umiejętności. 

“Mówimy po polsku! Aktywna nauka języka” to kolejny projekt dla wszystkich nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, chętnych poznania naszego rodzimego języka. Tym razem dzięki Sylwii Golonce ruszymy głównie w Ołbin, by w międzynarodowym towarzystwie dzięki praktyce w terenie ośmielić się w mówieniu po polsku! Inicjatorka zauważyła wśród niepolskojęzycznych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia silną potrzebę wspólnych interakcji w codziennych sytuacjach. Jej pomysł ma stworzyć przestrzeń do rozmów, a jednocześnie do poznania się i integracji.  

Na spotkania zapraszamy zarówno migrantki i migrantów mieszkających we Wrocławiu, które_rzy chcą poznać język polski lub rozwinąć swoje kompetencje językowe, jak i do osób swobodnie rozmawiających w tym języku, ale chętnych do poznania innych kultur. 

Zajęcia będą prowadzone w taki sposób, aby w rozmowach poruszone zostały przede wszystkim tematy związane z życiem codziennym w mieście – zakupami, komunikacją miejską, zróżnicowanymi możliwościami spędzania czasu we Wrocławiu. Zajmiemy się także zbliżającymi się wydarzeniami kulturalnymi, które otwarte są na osoby niepolskojęzyczne. 

Wydarzenia odbywać się będą w większości w plenerze

Na pierwszym spotkaniu ruszymy w Ołbiński Ogród Otwarty, by poznać słownictwo związane z naturą, roślinami ogrodowymi, narzędziami i cyklem życia działkowców, a dodatkowo chwycimy sprzęty w dłonie i porobimy wspólnie w ziemi! Kolejne spotkania spędzimy przemierzając osiedle Ołbin i okolice rowerowo i spacerowo. Pozwoli to nam na poznanie specyfiki tej części miasta, a także wymianę doświadczeniami i osobistymi historiami. Na grudniowym spotkaniu podsumowującym w świątecznym już nastroju porozmawiamy o projektowych refleksjach, 

Harmonogram wydarzeń

13.11, g. 11:00-13:00 – spotkanie ogrodniczo-integracyjne w Ołbińskim Ogrodzie Otwartym, ul. Stefana Jaracza 37 

27.11, g. 11:00-13:00 – spacer po osiedlu Ołbin i okolicach cz. I, start: Park S. Tołpy 

4.12, g. 11:00-13:00 – spacer po osiedlu Ołbin i okolicach cz. II, start: Park S. Tołpy 

11.12, g. 15:00-18:00 – spotkanie podsumowujące, Stowarzyszenie Żółty Parasol, ul. Bolesława Prusa 37-39 

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy: mowimypopolsku2021@gmail.com 

Zgłoszenie na spotkanie jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU 

Do zobaczenia w międzykulturowym gronie! 

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Żółty Parasol 

Projekt realizowany w ramach 27. Edycji Mikrograntów 

- Czytaj także

p:42150