9.03.2018 Piątek

Bałkany – nowy kierunek dla europejskiej kultury?

Autor: Strefa Kultury Wrocław

W nadchodzących latach kolejne bałkańskie miasta nosić będą tytuły Europejskiej Stolicy Kultury, a współpraca na linii Europa - Bałkany wciąż dynamicznie się rozwija. Pragniemy przyjrzeć się współczesnym Bałkanom, ich scenie kulturalnej, a przede wszystkim porozmawiać o przemianach jakie mają tam miejsce.

Dyskusja odbędzie się 16 marca 2018 roku w Barbarze, przy ulicy Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Paneliści:

Olimpia Dragouni jest kulturoznawczynią i bałkanistką. Doktoryzowała się w 2015 na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Artes Liberales) z zakresu kulturoznawstwa na podstawie pracy o sposobach wyrażania tożsamości przez słowiańskojęzyczne elity z terenu osmańskiej Macedonii w XIX wieku. Obecnie prowadzi badania nad pograniczem grecko-macedońskim jako pracowniczka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Do jej zainteresowań badawczych należą: islam na Bałkanach, zagadnienia dialogu międzyreligijnego, politycyzacja religii, badania nad dyskursem i nacjonalizmami. Prezeska Stowarzyszenia Bałkanistyka, redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org.

Vanya Grozdanowa jest absolwentką Wydziału Kulturoznastwa Uniwersytetu w Sofii. Pasjonatka sztuki współczesnej i niezależnych praktyk kulturalnych. Menedżerka kultury i kuratorska współpracująca m.in. z eXAF.org i Sofia Underground Performance Art Festival, aktualnie pracuje w dziale programowym Europejskiej Stolicy Kultury Płowdiw 2019.

Vuk Radulović jest doktorantem prawa i integracji UE. Od pięciu lat pracuje przy projekcie Europejskiej Stolicy Kultury. Obecnie jest szefem stosunków międzynarodowych Fundacji Novi Sad 2021. Uczestniczył w wielu międzynarodowych i europejskich projektach. Przeprowadził szereg badań w dziedzinie demokracji, integracji i pojednania w UE.

Marko Bilbija jest architektem, scenografem i ilustratorem. W 2009 roku ukończył Uniwersytet w Belgradzie. Poza architekturą, aktywnie działa na polu teatru i filmu, scenografii, animacji, muzyki, ilustracji i scenopisarstwa. Po zdobyciu tytułu magistra przenosi się do Stuttgartu i Göppingen w Niemczech, gdzie pracuje w biurach architektonicznych. Następnie wraca do Belgradu i dołącza do Stowarzyszenia Serbskich Architektów. Podczas swojej pracy w dziedzinie architektury otrzymuje szereg nagród, przede wszystkim w Niemczech, za budynki na cele kulturalne i edukacyjne. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie w Belgradzie i od roku 2017 szefem Europejskiej Stolicy Kultury w mieście Banja Luka (Republika Serbska, Bośnia i Hercegowina).

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej