22.04.2021 Czwartek

Dołącz do dyskusji o zielonej kulturze

Z przyjemnością informujemy, że Strefa Kultury Wrocław bierze udział w organizacji Festiwalu realizowanego w ramach Projektu „C - Change. Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu". 7 maja zapraszamy do udziału w dyskusji o przyszłości zielonej kultury w Polsce! Spotkanie transmitowane będzie na Facebooku

Na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz wyraźniej widać trend w samoorganizacji przedstawicielek i przedstawicieli sektora kultury i sektorów kreatywnych w ekologizacji ich działań, projektów i przestrzeni. Kolejne instytucje i organizacje tworzą w swoich strukturach tzw. „zielone zespoły”, których zadaniem jest projektowanie i wdrażanie zielonej zmiany w świecie kultury. Zmianę tę obserwujemy na poziomie codziennych praktyk związanych z organizacją biura, produkcją wydarzeń czy działaniami promocyjnymi. Zmianę tę widać także na poziomie programowania – coraz częściej placówki kulturalne włączają się w aktywności związane z zieloną edukacją i promocją zrównoważonego rozwoju wśród swoich odbiorców i publiczności.

Dołącz do transmisji online

7 maja o godzinie 17:00 spotkamy się online z przedstawicielkami warszawskiej „Kultury dla klimatu” – oddolnej inicjatywy na rzecz ekologizacji obszaru kultury. Grupę tworzą pracowniczki instytucji kultury, organizacji pozarządowych, samorządu, a także niezależne twórczynie i kuratorki. W ramach godzinnej dyskusji online wspólnie zastanowimy się nad wartościami i energią jakie niosą za sobą zielone sieci branżowe w kulturze, przyjrzymy się różnym modelom współpracy między instytucjami kultury i ich organizatorami, a także spróbujemy nakreślić przyszłość zielonej kultury w Polsce.

Spotkanie będzie transmitowane na facebookowych profilach Praktyków Kultury, Strefy Kultury Wrocław i Zielonego Wrocławia.  W rozmowie prowadzonej przez Krzysztofa Bielaszkę ze Strefy Kultury Wrocław wezmą udział członkinie kolektywu „Kultura dla klimatu”:

Ewa Chomicka – antropolożka kultury, polonistka, muzealniczka i kuratorka sztuki współczesnej. Kieruje Laboratorium Praktyk Muzealnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – komórką zajmującą się rozwojem współpracy między muzeum i artystami współczesnymi, rozwojem długofalowych inicjatyw partycypacyjnych oraz wzmacnianiem wewnątrzmuzealnej autorefleksji. W 2019 wraz z Kolektywem Klimatycznym, we współpracy z Muzeum Śląskim i organizacją We Are Museums, opracowała „Museums for Climate Manifesto”, nakreślający, jak w różnorodnych obszarach swojej działalności muzea mogą wdrażać i promować proekologiczne rozwiązania. Jest jedną z inicjatorek ruchu „Muzea dla klimatu” oraz członkinią kolektywu „Kultura dla klimatu”.

Aleksandra Jach – kuratorka, facylitatorka, edukatorka; współpracowała z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Autorka publikacji o sztuce; specjalizuje się w projektach komunikacji kryzysu klimatycznego; jedna z inicjatorek ruchu „Muzea dla klimatu” oraz członkinią kolektywu „Kultura dla klimatu”.

Magdalena Klepczarek – pracowniczka samorządowa od 2006 roku, obecnie pracuje w Biurze Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Pedagożka, animatorka, a wolnym czasie improwizatorka. Członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu”.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej