20.12.2023 Środa

Jazz nad Odrą odbędzie się po raz sześćdziesiąty!

W 2024 roku Wrocław będzie świętować na jazzowo przez sześć dni. Koncerty jubileuszowej edycji festiwalu odbędą w Impart Centrum, Vertigo oraz klubie Firlej.

fot. Dunvael Photography

60. edycję festiwalu Jazz nad Odrą zaplanowano w dniach 23-28 kwietnia 2024 roku. Strefa Kultury Wrocław zrealizuje z tej okazji kilkadziesiąt koncertów i wydarzeń towarzyszących w trzech lokalizacjach. Sceną główną będzie jedna z najnowszych przestrzeni dla kultury na Dolnym Śląsku – Impart Centrum przy ulicy Piłsudskiego (budynek starej Filharmonii), klubem festiwalowym ponownie zostanie Vertigo Jazz Club & Restaurant, a część koncertów odbędzie się również w Firleju.

Tradycyjnie Wrocław odwiedzą znakomici polscy i zagraniczni artyści, którzy nie tylko zagrają swoje koncerty, ale wezmą także udział w nocnych jam sessions, które codziennie będą odbywać się w klubie festiwalowym. W planach jest również wieczór pod hasłem „Wrocław Jazz Night” – poświęcony lokalnej scenie muzycznej. Po raz kolejny odbędzie się również konkurs dla młodych muzyków – w którym obecnie przyznawany jest tytuł „Indywidualności Jazzowej im. Wojtka Siwka”, statuetka Rybotrąbki oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Dodatkowo koncert zwycięzcy Grand Prix otworzy drugi dzień festiwalu na scenie głównej. Stałym punktem festiwalowego programu jest również finałowa wystawa konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. W przyszłym roku będzie to już szósta odsłona wydarzenia, którego kuratorem jest Lech Basel.

Funkcję dyrektora artystycznego festiwalu od 2022 roku pełni Piotr Wojtasik, wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, który od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Autorem plakatu jubileuszowej edycji jest Lech Twardowski, uznany malarz i performer.  

Pierwsza odsłona Jazzu nad Odrą odbyła się w dniach 7-8 marca 1964 roku w klubie „Pałacyk” oraz w auli Politechniki Wrocławskiej. W konkursie ex aequo zwyciężyły dwa zespoły: Jazz Band Ball i Ryszard Kruza Quartet, a pierwszy plakat zaprojektował Aleksander Fleischer.

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej