Login
Register

Login
Register

18.06.2018 Poniedziałek

Jubileuszowa edycja Non Sola Scripta latem na Ostrowie Tumskim

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na jubileuszową, 25. odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta - jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i przez całe lato, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach. Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Non Sola Scripta już od ponad ćwierć wieku dopisuje kolejny rozdział do bogatych, sięgających korzeniami baroku, tradycji muzyki organowej Wrocławia. Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w przepięknych wnętrzach kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających. Na Ostrowie Tumskim przez całe lato usłyszeć będzie można największych wirtuozów i improwizatorów organów, tytularnych organistów najwspanialszych katedr Polski i zagranicy – w tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy).

Bilety (20/15 zł) dostępne są w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn od 20 czerwca.

PROGRAM:
1.07
Andrzej Chorosiński – organy
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce

8.07
Emanuel Bączkowski – organy
Roman Gryń – trąbka

15.07
Jerzy Kukla – organy
Jacek Sribniak – klarnet
Małgorzata Orłowska – recytacje

22.07
Roberto Bonetto (Włochy) – organy
Duet perkusyjny WOSK:
Jacek Wota
Krystian Skubała

29.07
Johannes Skudlik – organy
Celtic Triangle:
Irena Davidson (Szkocja) – harfa celtycka
Lindsey Davidson (Szkocja) – dudy szkockie
Katarzyna Wiwer-Monita – sopran

5.08
Roman Perucki – organy
Łukasz Długosz – flet

12.08
Ourania Gassiou (Grecja) – organy
Krakowskie Trio Stroikowe:
Marek Mleczko – obój
Roman Widaszek – klarnet
Paweł Solecki – fagot

19.08
Renate Lesieur (Litwa) – organy
Julia Karpeta – viola da gamba
Maurycy Raczyński – klawesyn

26.08
Mateusz Rzewuski – organy
Dumitru Harea (Mołdawia) – fletnia Pana

2.09
Giampaolo di Rosa (Włochy) – organy
ks. Zdzisław Madej – tenor
Michał Chorosiński – narrator

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:10996