Login

Register

Login

Register

4.02.2018 Niedziela

Kinematograf Wrocławski – IKONY / “Ukryty w słońcu” – pokaz filmu, prelekcja i spotkanie

Zapraszamy do Barbary (Świdnicka 8B) na cykl wtorkowych pokazów filmowych, prelekcji i spotkań. W drugim sezonie cyklu pokazów filmowych oraz dyskusji "Kinematograf Wrocławski" przyjrzymy się IKONOM — najważniejszym polskim reżyserom (m.in. Królikiewicz, Kieślowski, Morgenstern). Zdecydowali się na wykorzystanie w swoich dziełach krajobrazów i publicznych obiektów architektonicznych Wrocławia, takich jak Dworzec Główny czy Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Wstęp wolny.

 

kadr z filmu "Ukryty w słońcu"

kadr z filmu "Ukryty w słońcu"

Pierwszym bohaterem pokazu zostanie lokalizacja całego cyklu i wydarzenia - Barbara oraz okolice ulicy Świdnickiej, wykorzystane jako plener do filmu "Ukryty w słońcu" Jerzego Trojana, psychologicznego portretu miłosnych rozterek malarza, granego przez Jana Englerta, który szuka swojej ukochanej, przechadzając się po mieście. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa i poznawanie historii oraz nieodkrytych przestrzeni Barbary. Naszym gościem będzie Stefan Kurzyp - asystent operatora przy filmie "Ukryty w słońcu", a także wieloletni pracownik wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Pracował w pionie operatorskim przy kilkudziesięciu filmach (m.in.: "Uciec jak najbliżej" Janusza Zaorskiego, "Personel" i "Blizna" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego i "Wyjście awaryjne" Romana Załuskiego).

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński - animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. 

Zapraszamy 13 lutego od godziny 18:00 do Barbary

Więcej o cyklu:

Kinematograf Wrocławski - IKONY
cykl pokazów filmowych, prelekcji i spotkań z gośćmi specjalnymi

Wrocław szczęśliwie pręży się w wąskiej elicie najbardziej filmowych miast Polski. Blisko pół tysiąca dzieł składających się na dorobek rodzimej kinematografii zostało wypuszczonych w świat przez drzwi wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W drugim sezonie cyklu pokazów filmowych, spotkań z gośćmi specjalnymi oraz dyskusji, "Kinematograf Wrocławski" przyjrzymy się IKONOM – najważniejszym postaciom polskiego reżyserstwa filmowego, które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich dziełach wrocławskich krajobrazów (m.in. Królikiewicz, Kieślowski, Morgenstern) oraz rozpoznawalnym (ALE nie tym najbardziej) wrocławskim obiektom architektonicznym. Podczas pięciu comiesięcznych, wtorkowych pokazów spotkamy malarza Janka, w oczekiwaniu na swoją ukochaną, krążącego wokół Przejścia Świdnickiego, tuż przed Barbarą czy Artura, który postanawia wyprowadzić się z domu i spędzać całe dnie na peronach Dworca Głównego. Zobaczymy Operę Wrocławska w roli warszawskiego teatru oraz poniemiecki Dolnośląski Urząd Wojewódzki, który jako główny plener wojennego kryminału, sprawdził się doskonale. Odwiedzimy też galerię BWA Awangarda w jej pierwszej lokalizacji – w lokalu usługowym na Placu Kościuszki, który powstał dzięki budowanie socrealistycznej Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

 Program:

- 13.02 | BARBARA
“Ukryty w słońcu”, reż. Jerzy Trojan, Polska 1980, 83’

- 13.03 | BWA Awangarda
“Wieczne pretensje”, reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1974, 70’

- 10.04 | Dworzec Główny
“Mniejsze niebo”, reż. Janusz Morgenstern, Polska 1980, 94’

- 8.05 | Opera Wrocławska
“Personel”, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1976, 66’

- 12.06 | Urząd Wojewódzki
“Morderca zostawia ślad”, reż. Aleksander Ścibor-Rylski, Polska 1967, 85’

* - 16.06
“Kinematograf Wrocławski w terenie” - spacer po plenerach z prezentowanych filmów

Tagi:

Film

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
25.02.2018
Prometeusz – spektakl akrobatyczno-taneczny Impart
sala teatralna
Mazowiecka 17
Zobacz na mapie
2.03.2018
Noam Vazana – koncert Impart
sala kameralna
Mazowiecka 17
Wrocław
Zobacz na mapie
15.0316.03.2018
AIR Wro Talks 3.0 Barbara
Świdnicka 8B
Zobacz na mapie

FreshMail.pl