Login
Register

Login
Register

11.06.2018 Poniedziałek

Kinematograf Wrocławski: Ikony – dwa finałowe wydarzenia

W drugim sezonie „Kinematografu Wrocławskiego” przyglądamy się IKONOM – najważniejszym postaciom polskiego reżyserstwa filmowego, które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich dziełach wrocławskich krajobrazów (m.in. Królikiewicz, Kieślowski, Morgenstern) oraz rozpoznawalnym (ale nie tym najbardziej) wrocławskim obiektom architektonicznym.  Obraz powstał we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, z dala od cenzorskiego oka.

Blisko pół tysiąca dzieł składających się na dorobek rodzimej kinematografii zostało wypuszczonych w świat z wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Tak obfita baza musiała pomieścić produkcje korzystające z lokalnych plenerów. Zanim filmowe walory stolicy Dolnego Śląska odkryli David Lynch i Steven Spielberg, we Wrocławiu powstało wiele znakomitych dzieł. Przypominamy je w Barbarze od sierpnia ubiegłego roku, a na finał drugiej odsłony „Kinematografu Wrocławskiego” przygotowaliśmy spacer śladami plenerów z filmów prezentowanych w cyklu: od Dworca Głównego, przez Kościuszkowską Dzielnicę Mieszkaniową z Renomą na czele, po Ostrów Tumski i Urząd Wojewódzki.

12.06 | 20:00–22:00 „Morderca zostawia ślad”

Finałowy pokaz Kinematografu Wrocławskiego to zaproszenie na projekcję zrealizowanego przeszło pół wieku temu (1967 rok) filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego „Morderca zostawia ślad” i opowieść o Urzędzie Wojewódzkim, gdzie umieszczona została lwia część akcji.

Fabuła tego kryminału dzieje się w ostatnich dniach II wojny światowej w nienazwanym mieście, w którym polskie wojsko poszukuje tytułowego mordercy. Na ekranie czarny charakter wykreował Zbyszek Cybulski, a wskutek dramatycznych zdarzeń film okazał się pożegnalnym występem wybitnego aktora. Po seansie Karolina Jara, badaczka historii architektury XIX i XX w., podczas wykładu „Kompleks gmachu? Historia i architektura Urzędu Wojewódzkiego” opowie o architekturze III Rzeszy we Wrocławiu.

Zobacz wydarzenie TUTAJ

16.06 | 20:00–22:00 Wieczorny spacer filmowy

Na zakończenie cyklu zapraszamy do wspólnej wędrówki przez filmowy Wrocław! Korzystając z długich i ciepłych wieczorów czerwcowych na wycieczkę śladami wrocławskich plenerów filmowych wyruszymy z Dworca Głównego we Wrocławiu o godz. 20:00, co pozwoli nam pokazać uczestnikom fragmenty filmów w miejscu ich realizacji. Dzięki temu jeszcze lepiej wczujemy się w kinową atmosferę. Na oprowadzanie zaprasza Lech Moliński, kurator „Kinematografu”.

W jakich filmach i w jakich rolach wystąpił wrocławski Dworzec Główny? Co łączy Krzysztofa Kieślowskiego i Jana Komasę, a czym zapisał się w historii Wrocławia reżyser Grzegorz Królikiewicz? Które ikony architektoniczne naszego miasta najczęściej były obsadzane w polskim kinie? Kto dzierży miano reżysera najchętniej pokazującego w swoich filmach plenery stolicy Dolnego Śląska? Odpowiedzi na te pytania (jak i wiele innych) poznacie, jeśli pojawicie się na wieczornym spacerze filmowym, podsumowującym drugi sezon pokazów „Kinematografu Wrocławskiego”.

Start: wejście zachodnie Dworzec Główny PKP Wrocław

Zobacz wydarzenie TUTAJ

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Tagi:

Film

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:10898