20.11.2023 Poniedziałek

Kolektyw Kobietostan zaprasza na opowieść o byciu wystarczającą, o byciu dość!

Strefa Kultury Wrocław zaprasza 26 listopada do Firleja na pokaz performatywny Kobietostan: „Nowy wspaniały bunt” w reżyserii Agnieszki Bresler. Scenariusz napisany został przez Martynę Dębowską na podstawie książki Magdaleny Mikołajczyk „Jestem dość” oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów.

Grupa kobiet spotykała się co tydzień w poszukiwaniu nowej formy buntu. Próbowały już wszystkiego. Szukały wzajemnych połączeń. Wyrażały złość i gniew. Napisały nawet stand-up. Jak będzie trzeba, zatańczą, zaśpiewają, rozbiorą się. Albo i nie. O tym też jest ich bunt. To opowieść o byciu wystarczającą, o byciu dość. „Nowy wspaniały bunt” jest wydarzeniem performatywnym powstałym na bazie twórczych warsztatów rozwojowych dla kobiet prowadzonych od marca 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol przez członkinie Kolektywu Kobietostan – Jeśli wśród więziennych murów da się oprócz szarości wprowadzić jeszcze jakiś kolor, to wśród wrocławskich spalin na pewno możemy wspólnie z Wami poczuć znów zapach świeżo skoszonej trawy. Usłyszeć czyjś prawdziwy głos, spotkać się z naszymi ciałami, z prawdą opowieści, odnaleźć „nowy wspaniały bunt” – mówi Agnieszka Bresler, aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i aktywistka społeczna.

Performatywność to zwrot nastawiony na sprawczość, działanie i zmiany w rzeczywistości, gdzie podmiot staje się czynnym uczestnikiem wydarzeń, to wyjście poza metaforę świata rozumianego, poza melancholijną kontemplację traumy, by sprowokować jednostkę czy społeczność do podjęcia rytuałów – Pokazy są dla wszystkich, choć prezentują przede wszystkim kobiecą perspektywę, wydobywają głosy, które wciąż za rzadko słyszymy w przestrzeni publicznej – tłumaczy Agnieszka Bresler.

Kolektyw Kobietostan to grupa, której misją jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny. Swoimi działaniami przywracają głos osobom narażonym na wykluczenie społeczne czy znajdującym się w trudnej sytuacji, a więc wszystkim tym, których głosu brakuje w bieżącym publicznym dyskursie. Pracują przede wszystkim w zakładach karnych i poprawczych. Prowadzą cykliczne warsztaty dedykowane kobietom, podczas których powołują do życia wspierające się, żeńskie wspólnoty, dające przestrzeń wytchnienia od społecznych oczekiwań, kapitalistycznego pędu i patriarchalnych nacisków.

Reżyseria: Agnieszka Bresler

Scenariusz: Martyna Dębowska na podstawie książki „Jestem dość” Magdaleny Mikołajczyk oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów

Występują: Monika Ciesielska, Ula Gałązka, Anna Gąsiorek, Natalia Grzegorzek, Olga Jaśkiewicz, Anna Jurkowska, Joanna Kondak, Katarzyna Łukojko, Justyna Murańska, Bożena Ruta-Tomaniak, Monika Węgrzyn, Diana Wolińska

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław w ramach drugiej edycji projektu Teatr – przestrzeń spotkania.

Bilety na wydarzenie są dostępne: TUTAJ

 

Kobietostan: „Nowy wspaniały bunt” – pokaz performatywny

26.11, 18:00

Firlej, Grabiszyńska 56

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej