Login
Register

Login
Register

26.11.2018 Poniedziałek

„Kroniki sklepowe Trójkąta” – odkrywamy Przedmieście Oławskie

Głównym celem projektu jest przedstawienie historii małych sklepów i zakładów rzemieślniczych w atrakcyjny dla wrocławian sposób, co może pomóc w odkryciu ich przez nowe grupy mieszkańców oraz klientów.

„Słuchaj Przedmieścia!” – taki tytuł nosiła wystawa w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Traugutta, przedstawiająca opowieści mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Prezentacja historii mówionych uświadomiła wielu wrocławianom, a przede wszystkim nam, twórcom projektu, jak wiele niezwykłych opowieści kryje w sobie „Trójkąt”. Stąd też pomysł na zgłoszony do Mikrograntów przez Jacka Sterczewskiego projekt „Kroniki sklepowe Trójkąta – Mikroreportaże z małych sklepów i zakładów rzemieślniczych na Przedmieściu Oławskim”.

Ten otoczony aurą niesamowitości kawałek Wrocławia wyróżnia się przede wszystkim bogatą historią, czego żywym dowodem są małe sklepy i zakłady funkcjonujące na Przedmieściu Oławskim od kilkudziesięciu lat. W ramach projektu chcemy zebrać właśnie te niezwykłe „kroniki sklepowe Trójkąta” i przedstawić ciekawe miejsca na osiedlu, które warto odwiedzić.

Wszystkie miejsca, którym się wraz z grupą młodzieży przyglądamy i przysłuchujemy, czymś się wyróżniają i są doskonale znane wśród mieszkańców. Na ulicy Komuny Paryskiej jest zakład krawiecki, którego właściciel specjalizuje się w szyciu eleganckich płaszczy oraz smokingów. Jest też na Przedmieściu najstarszy w mieście zakład naprawy rowerów, działający na ulicy Dąbrowskiego nieprzerwanie od 1945 roku. Ulica Traugutta jest świadkiem historii kwiaciarni „Irena” – uhonorowanej imieniem babci obecnej właścicielki, której dziadek prowadził tam zakład zegarmistrzowski.  Przy ulicy Mierniczej zaś, znajduje się pasmanteria, w której kultywuje się dawne tradycje.

Młodzi dziennikarze ruszają w teren

Ale Przedmieście Oławskie bardzo się rozwija i rozwijają się też jego przedsiębiorcy. „Nowi rzemieślnicy” to dwóch Bartków z Krasnolóda – ich lody wyrabiane są przy skwerze przy samym początku ulicy Komuny Paryskiej.

Mamy też nadzieję, że to nie koniec historii punktu fotograficznego „Foto Syrena” przy Mierniczej – jego właściciel szuka właśnie osoby, która mogłaby kontynuować tradycję zakładu funkcjonującego od 1957 roku.

Historie tych wyjątkowych miejsc Przedmieścia Oławskiego zbierane są przez uczniów Szkoły Podstawowej nr. 96 przy ulicy Krakowskiej. Po warsztatach z ekspertami – Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego i Andrzejem Jóźwikiem, lokalnym dziennikarzem związanym m. in. z Radiem Wrocław – młodzi adepci dziennikarstwa ruszą w teren. Nagrane zostaną mikroreportaże – rozmowy z właścicielami zakładów, które zostaną opublikowane w internecie jako podcast.

Spotkanie finałowe już 14 grudnia

Głównym celem projektu jest przedstawienie historii małych sklepów i zakładów rzemieślniczych w atrakcyjny dla wrocławian sposób, co może pomóc w odkryciu ich przez nowe grupy mieszkańców oraz klientów. Dodatkowym efektem naszej pracy będzie mapka prezentująca miejsca i bohaterów projektu na Przedmieściu Oławskim. Graficzka Natalia Jerzak zaprojektuje także mikrologotypy zakładów „Trójkąta”, które będą mogły być także wykorzystane przez lokalnych przedsiębiorców.

Projekt zakończy otwarte spotkanie 14 grudnia o godzinie 16.00 w Przed-Pokoju H13 przy ulicy Hercena. Zostaną na nie zaproszeni wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Przedmieścia Oławskiego, oraz bohaterowie projektu – będzie można poznać prawdziwych rzemieślników od tylu lat działających na terenie „Trójkąta”. Chcemy, aby kojarzył się on bardziej pozytywnie – jako miejsce pełne ciekawych historii oraz mistrzów ponadczasowego rzemiosła.

Projekt „Kroniki sklepowe Trójkąta” realizowany jest we współpracy z Programem Współorganzacji Projektów Mikrogranty.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
31.05.2019

Muzyczny Dzień Sąsiada

Ołbin, skwer Ludzi ze Znakiem P |
Brochów, ul. Polna |
Przedmieście Oławskie, ul. Hercena |
Kleczków, róg ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego
Zobacz na mapie
14.0615.06.2019

WROsound 2019

Zobacz na mapie
15.06.2019

Sąsiedzkie spacery: Ołbin

Zbiórka pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema) Zobacz na mapie
21.06.2019

Pink Mama Theatre – „Fashion” – spektakl

Impart
Mazowiecka 17
50-412
Zobacz na mapie
p:14511