Login

Register

Login

Register

21.07.2021 Środa

Kultura w czasie (po)pandemii? Rusza druga faza badania

Jaki wpływ ma pandemia na sektor kultury? Przekonać chcą się o tym członkowie sieci Koalicja Miast, którzy zapraszają do udziału w drugiej fazie „Badania kryzysu i zmian w kulturze w czasie pandemii COVID-19, czyli kondycja kultury miejskiej w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, na przestrzeni lat 2020-2021”.

Badanie jest realizowane w ramach sieci Koalicja Miast wspólnie przez Strefę Kultury Wrocław, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Szczecińską Agencję Artystyczną, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Centrum Kultury w Lublinie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe w Krakowie.

Naszym celem jest uchwycenie skutków pandemii Covid-19 w sektorze kultury, a co za tym idzie zebranie informacji, które wesprą proces budowania rezyliencji sektora na podobne kryzysy w przyszłości.

Drugi etap

W poprzedniej części badania uzyskaliśmy ponad 600 kwestionariuszy ankiety wypełnionych przez pracowników sektora kultury z badanych miast. W ramach drugiej fazy przygotowaliśmy ankietę skierowaną pracowników prywatnych i publicznych instytucji kultury, w tym organizacji społecznych działających w sferze kultury w siedmiu miastach: w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Tym razem, skracając nieco zakres kwestionariusza skupiliśmy się na poszukiwaniu informacji o tym jak instytucje kultury i inne podmioty działające w sferze kultury odnalazły się w nowej (po)pandemicznej rzeczywistości, czy podejmowane działania mają szansę wejść na stałe do ich oferty i jak w jakim kierunku będzie się ona rozwijała.

Ankieta będzie dostępna do 31 sierpnia pod adresem: https://kulturainstytucje2.webankieta.pl/

Do udziału w badaniu zapraszamy wszystkie podmioty działające w sferze kultury w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, w tym:

  • instytucje artystyczne: teatry, filharmonie, opery, operetki, orkiestry symfoniczne i kameralne, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły chóralne, itd.
  • inne instytucje kultury: instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, centra, domy i świetlice kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji, domy aukcyjne, redakcje pism poświęconych kulturze
  • hybrydowe instytucje kultury: klubokawiarnie; laby i spejsy; portale, galerie i strony internetowe prowadzące stałą działalność kulturalną, kolektywy i spółdzielnie zajmujące się działalnością kulturalną, firmy produkujące dobra kultury i organizujące działalność kulturalną; cyklicznie realizowane festiwale;
  • squaty i galerie „napowietrzne”, kolektywy edukatorów i animatorów kultury, itd.

Co dalej?

W listopadzie br. realizowana będzie ostatnia, trzecia badania. Finalnym produktem badania będzie publikacja pt. „Koalicja miast. Kryzys i zmiana w kulturze. Studium porównawcze kultury miejskich w dobie pandemii COVID-19”; zostanie również opublikowany raport badawczy, jego wyniki zostaną zaprezentowane  podczas wystąpienia publicznego; wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z surowych baz danych powstałych w trakcie badania.

Więcej o badaniu przeczytać można TUTAJ

 

- Czytaj także

p:39643