Login
Register

Login
Register

11.01.2019 Piątek

Maja Dokudowicz na rezydencji w Dreźnie

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Znamy wyniki kolejnego naboru na rezydencję organizowaną dzięki współpracy miast partnerskich Wrocławia i Drezna. Na przełomie marca i kwietnia 2019 roku do drezdeńskiego studia dla artystów-grafików uda się Maja Dokudowicz. 

Wymianę rezydencyjną dla twórców specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje od trzech lat. Dzięki niej w Dreźnie pracować już mogły Natalia Tarnawa, Katarzyna Roman oraz Dominika Ziober-Król.

Rezydentka Maja Dokudowicz

Artystka jest absolwentką Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie studentka międzywydziałowych studiów doktoranckich na wrocławskiej Akademii. Laureatka stypendium Rektora dla Najlepszych Studentów, a także stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. Tworzy grafiki monumentalne, małe formy graficzne, jak i książki artystyczne. W swoich pracach analizuje tematykę pamięci oraz związane z nią kwestie, takie jak wspomnienie i fragment. Rozważa je w szeroko rozumianym kontekście współczesnego człowieka.

W swojej pracy twórczej w ramach rezydencji artystycznej w Dreźnie pn. „ŚLADY MIASTA” zamierza opowiedzieć o mieście za pomocą znalezionych w nim fragmentów, które są pozbawione statusu. Nie są artefaktem, nie są zgubą, nie są nawet zauważane, a współtworzą przestrzeń publiczną miasta. Poprzez wykorzystanie w pracach graficznych fragmentów znalezionych, a także klasycznych, jak i eksperymentalnych technik druku wklęsłego i wypukłego zamierza oddać teksturę, koloryt i złożoność tworu, jakim jest miasto, a w tym konkretnym przypadku Drezno.

Organizatorami rezydencji w Dreźnie są miasta partnerskie Wrocław i Drezno.

Partnerzy wymiany:

Grafikwerkstatt w Dreźnie, Strefa Kultury Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Domek Miedziorytnika, Galeria Miejska we Wrocławiu.

- Czytaj także

p:15509