Login

Register

Login

Register

1.07.2020 Środa

„Mikrodziałania w klimacie do zmiany” – w lipcu wracamy z Warsztatami Mikrograntów!

Po kilku miesiącach przerwy wracamy z naszym weekendowym cyklem Warsztatów Mikrograntów! 18 i 19 lipca razem z edukatorami z Fundacji EkoRozwoju zajmiemy się projektowaniem mikroinicjatyw, które realizowane są z dbałością o nasze środowisko, lokalne zasoby i pozwalają na wdrażanie proekologicznych rozwiązań.

Kranówka dla uczestników i uczestniczek pikniku? Własna miseczka, przyniesiona z domu, by skorzystać z poczęstunku? Stare plakaty i kartony jako elementy scenografii w osiedlowym przedstawieniu? Super! Od wielu lat nakłaniamy Was do realizacji projektów z szacunkiem dla środowiska. Zachęcamy do używania naczyń wielokrotnego użytku, zbierania materiałów do ich powtórnego zagospodarowania, minimalizacji druków, korzystania np. z komunikacji miejskiej i rowerów oraz do zwracania uwagi na faunę i florę podczas plenerowych działań (poczytacie o tym w naszym Ekoporadniku). Ale właściwie po co?

O kryzysie klimatycznym słyszymy niemal codziennie – stał się on naszą teraźniejszością i musimy z nim żyć przez kolejne lata. Bierna postawa wobec zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem zasobów Ziemi stanowi realne zagrożenie nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale i bezpieczeństwa oraz komfortu życia ludzi już dziś.

W klimacie do zmiany

Mikroprojekty również mają wpływ na makrotrendy, które decydują o stanie naszego wspólnego, wielkiego domu. Możemy o niego zadbać promując dobre praktyki wśród uczestników i uczestniczek naszych działań, ale także wdrażając konkretne rozwiązania i standardy na poziomie zarządzania zasobami, takie jak np. zasada 3R, idea zero waste czy koncepcja zrównoważonego rozwoju (w korzystaniu z energii, żywności czy transportu).

Dlaczego mimo obfitych opadów deszczu, wciąż zagraża nam susza? Czy jedząc mięso wpływamy na zmianę klimatu? Dlaczego sam recycling nie wystarczy i powinniśmy przede wszystkim redukować  zużycie zasobów? Czym jest zjawisko głębokiej adaptacji? Czy obecna pandemia ma coś wspólnego z kryzysem klimatycznym?

O tym wszystkim porozmawiamy i popracujemy na konkretnych przykładach na naszym lipcowym spotkaniu „Warsztatów Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany”!

Zajęcia poprowadzą Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba, edukatorzy z Fundacji EkoRozwoju i EkoCentrum Wrocław. Razem z nimi będziemy zastanawiać się, jak w bieżącym funkcjonowaniu mikroprojektów tworzyć dobry klimat do zmiany i co właściwie możemy zrobić, by pomóc w ratowaniu planety.

Porozmawiamy o o odpowiedniej redukcji zużycia zasobów, o greenwashingu i pułapkach jakie na nas zastawia, a także gdzie szukać właściwych źródeł wiedzy o proekologicznych zachowaniach.

Zapisy już otwarte!

Do udziału zapraszamy zarówno osoby, które na co dzień pracują projektowo na swoich ulicach, podwórkach i osiedlach, jak i nowicjuszy w mikrodziałaniach. W bezpiecznych warunkach sanitarnych popracujemy wspólnie nad tym, jak na miarę naszych możliwości zapobiegać negatywnym skutkom kryzysu klimatycznego!

Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki. Spotykamy się 18 i 19 lipca między 11:00 a 15:00 – pierwszego dnia w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), drugiego w plenerze Ołbińskiego Ogrodu Otwartego (ROD Lepsze Jutro).

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem warsztatów, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Warsztaty prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana! Po wyczerpaniu miejsc tworzymy listę rezerwową, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłaszając się akceptujesz REGULAMIN UCZESTNICTWA

Obowiązują zapisy przez FORMULARZ WARSZTATÓW MIKROGRANTÓW

 

Prowadzący

Aneta Osuch – od 2008 r. uczestniczy w realizacji projektów dotyczących edukacji ekologicznej, edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej w Fundacji EkoRozwoju. Prowadzi zajęcia z gospodarki odpadami, zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji, zmian klimatu, praw człowieka i zwierząt oraz ochrony przyrody. Koordynatorka licznych działań i akcji ekologiczno-edukacyjnych. Posiada doświadczenie w realizacji aktywnych zajęć ekologicznych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych (w tym nauczycieli i studentów) oraz seniorów. Udziela wsparcia psychologicznego osobom doświadczającym depresji klimatycznej. Absolwentka Szkoły Trenerów Umiejętności Interpersonalnych, a także licznych kursów przygotowujących do prowadzenia aktywnej edukacji ekologicznej i globalnej. Edukatorka EkoCentrum Wrocław i aktywistka klimatyczna.

Arkadiusz Wierzba – współpracuje z Fundacją EkoRozwoju i Stowarzyszeniem EKO-UNIA przy projektach związanych m.in. z problematyką zmian klimatu i jakości powietrza, globalnych zależności, odpowiedzialnej konsumpcji, praw człowieka i zwierząt. Edukator w EkoCentrum Wrocław. Działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Do zobaczenia na warsztatach!

___________________________

WARSZTATY MIKROGRANTÓW

Cykl edukacyjny Mikrograntów to dwa dni teorii i praktyki poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia.

To spotkania, które kierujemy do osób z doświadczeniem w działaniach społecznych i lokalnych, aktywistów współtworzących kulturalną ofertę Wrocławia oraz wszystkich zainteresowanych szeroko definiowaną kulturą miejską. Na zajęciach skupiamy się na najczęściej pojawiających się lub wymagających pogłębienia tematach w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Udział w warsztatach może pomóc Wam w podniesieniu świadomości i umiejętności w różnych obszarach, np. organizowaniu projektów o zróżnicowanych profilach tematycznych, tworzenie działań animacyjnych i edukacyjnych z dbałością o środowisko, czy też współpraca z różnymi grupami mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów poprojektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniliśmy cztery wiodące problemy:

  • projekty pamięciowe i tożsamościowe odnoszące się do wrocławskich osiedli,
  • działania lokalne i osiedlowe, którym przyświeca idea dbałości o środowisko, korzystania w zrównoważony sposób z zasobów najbliższego otoczenia, wdrażania pozytywnych rozwiązań przy organizacji mikroinicjatyw,
  • projekty skłaniające do włączania migrantów i migrantek, zarówno we współtworzenie działań, jak i aktywne w nich uczestnictwo,
  • promowanie i upowszechnianie mikrodziałań w skali lokalnej i osiedlowej z dobraniem adekwatnych do projektów narzędzi i metod.

Podobnie jak w przypadku „Akademii Mikrograntów”, warsztaty prowadzone są przez tandemy specjalistów w danej tematyce, a rekrutacja do nich jest otwarta.

- Czytaj także

p:30518