Login

Register

Login

Register

17.12.2019 Wtorek

Mikrogranty 2019 – za nami aż 30 projektów w całym mieście!

Gra planszowa o nieznanym osiedlowym skarbie, odkrywanie tajników kiszenia, tworzenie słuchowiska o największej wrocławskiej rzece czy zbieranie wspomnień o nieistniejącej cukrowni – to wszystko wydarzyło się w przeciągu tego roku we Wrocławiu!

W lutym ruszyliśmy z naborami do organizowanych pod wspólną nazwą, ogólnomiejskich Mikrograntów. We współpracy ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Umbrella, osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe oraz grupy młodzieżowe mogły składać w 3 naborach pomysły na inicjatywy w całym mieście. Wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało łącznie aż 112 projektów. 14 grudnia na wspólnym spotkaniu wszystkich ścieżek podsumowaliśmy te działania, wymieniliśmy się doświadczeniami i planowaliśmy kolejny rok.

W 2019 roku w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłosiliście aż 280 inicjatyw, spośród których zrealizowanych zostało 30 projektów. W każdej z trzech edycji (19., 20. i 21.) bardzo ważne było dla nas skoncentrowanie działań w Waszym lokalnym środowisku na jednym z czterech obszarów: na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Istotne było też znalezienie nowych, nieodkrytych przestrzeni do współdziałania, nawiązywania partnerstw i pobudzania społeczności do aktywności. Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zwracaliśmy Waszą uwagę na działania animacyjne, edukacyjne, rekreacyjne, społeczne i kulturalne realizowane w miejscach powstałych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dotarliśmy na osiedle Popowice, na którym nas wcześniej nie było, udało nam się też powrócić w zazwyczaj mniej aktywne w Mikrograntach obszary, jak Księże Małe i Wielkie, Klecina, Sępolno-Biskupin-Dąbie czy Swojczyce-Strachocin-Dąbie.

Co Was interesuje?

Z 30 współorganizowanych inicjatyw, aż 18 zakładało działania w plenerze! Projekty często zawierały walory proekologiczne i przyrodniczo-edukacyjne, co świetnie wpisuje się w ogólnoświatowy trend dbałości o środowisko i naturę. Wciąż liczną grupą były pomysły skoncentrowane na zgłębianiu osiedlowych historii, poszukiwaniach lokalnej tożsamości i wspólnym sąsiedzkim odkrywaniu ciekawych faktów. Liderom i liderkom bardzo zależało na aktywnym angażowaniu w realizację działań ich uczestników i uczestniczki – nie chcąc stawiać na gotową ofertę, wybierali wyzwanie partycypacyjnego tworzenia programów swoich inicjatyw. Wiele pomysłów zakładało międzypokoleniowe spotkania przy warsztatowym zdobywaniu nowych umiejętności – czy to szydełkowania, czy kiszenia,  przez projektowanie gry planszowej, aż po komponowanie muzyki elektronicznej! Najważniejszy dla inicjatorów i inicjatorek projektów był aspekt spotkania, rozmowy, dyskusji nad możliwościami wpływu na zmianę najbliższego otoczenia.

Trzy edycje – mnóstwo działań

Od 1 do 15 lutego trwał pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów. Ze 136 zgłoszonych pomysłów komisja wybrała 12 inicjatyw, które realizowane były od marca do końca sierpnia. Wspólny projektowy rok zaczęliśmy od truchtu po parkach i zdobywaniu wiedzy o ich historii w ramach drugiej odsłony „Slow Jogging Wrocław Fabryczna vol 2”, edukacyjno-przyrodniczych wędrówek z „Zielnymi Babkami” wzdłuż Ślęzy, czyli „Szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy” oraz poznawania z dziećmi i młodzieżą zachowań i  potrzeb czworonogów w projekcie „PSIjaciele”. Zbieraliśmy wspomnienia oraz stare fotografie od mieszkańców i mieszkanek  Popowic w ramach inicjatywy „PopoFoto – śladami historii osiedla Popowice”, na Zakrzowie dzięki plenerowym spotkaniom powstała piękna sąsiedzka fotograficzna kronika „Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś”, a na Księżu Małym i Wielkim zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek w tworzenie subiektywnej mapy osiedla pozwoliło na wydanie „Małej Wielkiej Mapy Księża” oraz zapoczątkowanie budowania internetowego osiedlowego archiwum społecznego.

Psijaciele fot. Tomasz Chudaś (1)

Psijaciele fot. Tomasz Chudaś

Na Osobowicach, Pawłowicach i Zakrzowie szukaliśmy śladów najsłynniejszych dolnośląskich drukarzy podążając „Śladami rodziny Kornów”. Rozmawialiśmy z twórcami studyjnych kin na Śródmieściu i zbieraliśmy wspomnienia z nimi związane w projekcie „Wrocławskie Kinotropy”. Dziki spacerom po Karłowicach, Różance i Kleczkowie, warsztatom teatralnym i spotkaniom z młodzieżą w projekcie „Łączy nas Odra, a co ONA nam opowie?”, stworzyliśmy bajkę, a na jej podstawie słuchowisko o Odrze. Na plenerowych wykładach i dyskusjach w projekcie „Zmień plastiki w dobre nawyki”, poznawaliśmy tajniki różnych rodzajów plastiku, a w pracowni grupy „Plastformers” przerabialiśmy go na piękne doniczki. Podczas inicjatywy „Halo, baza? Jesteśmy na szczycie! Wyprawa szlakiem szczytów Grabiszynka” wspinaliśmy się na miejskie wzgórze, ucząc się bezpiecznego zachowania w prawdziwych, wysokich górach. W trakcie cyklu warsztatów „Razem rozruszamy Ołbin (w rytmie swinga)” przenieśliśmy się na Ołbin lat 20. i 30. XX wieku i uczyliśmy się kroków tańców swingowych, które mogliśmy przetestować na osiedlowej potańcówce!

Mikrogranty w plenerze

Równie intensywnie upłynęła nam Edycja 20., do której zgłoszenia przyjmowaliśmy w maju. Podczas kolejnej plenerowej odsłony znów wspólnie przekonaliśmy się, że Wrocław ma do zaoferowania wiele ciekawych, zielonych przestrzeni, w których można realizować swoje inicjatywy! Wspólnie wychodziliśmy w plener, cieszyliśmy się słońcem, zielenią i spędzaliśmy czas w parkach, na skwerach, placach i podwórkach. Z 70 zgłoszonych pomysłów, zrealizowaliśmy w różnych częściach miasta 9, które żyją z nami do dziś… W Filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej wciąż bowiem trwa wystawa zdjęć mieszkańców i mieszkanek Kleciny, powstała w ramach „Kampanii cukrowej na Klecinie”, ukazująca wraz z wideoreportażem dawne i współczesne oblicze osiedla. Po kilku tygodniach emisji osiedlowego serialu, zakończyliśmy nasze przygody z Maślicmanem, którego superbohaterskie wyczyny nakręcone w trakcie projektu „Etykieta w plenerze, czyli sąsiedzki bon ton na wesoło”, na pewno będą służyć przykładem jeszcze bardzo długo.

Wiosną 2020 roku odwiedzimy sąsiedzki ogród na Hallera, który powstał dzięki mikrograntowym spotkaniom „Zieleń łączy pokolenia”. „Piosenka o Szczepinie” jeszcze długo będzie wybrzmiewała w sercach mieszkańców i mieszkanek osiedla, którzy przez wakacyjne niedziele muzykowało podczas „JAM Szczepin”. W ciepłe dni uruchomimy też ponownie osiedlowy latawiec, przywołując wspomnienia z wędrówek po Psim Polu i Zakrzowie w ramach projektu „Latawiec Psiego Pola”. Wydziergane w parkach z włóczki „Jazzowe Kosze”, służą nam w naszych domach, a ziołowe mieszanki z reaktywowanego podczas cyklu warsztatów i spotkań na Placu Grunwaldzkim „Wrocławskiego Święta Kwiatów”, czekają na zastosowanie w kuchni! Liczymy też na wykorzystanie artystycznych umiejętności graficznych przez młodszych i starszych uczestników i uczestniczki kreatywnych spacerów w Trójkącie „FOTOiGRAFIKA” i kibicujemy TriMamom z Wielkiej Wyspy, które na pewno wiosną znów reaktywują cykl aktywnych spotkań „Budzimy się pod niebem Wrocławia”!

Jesień w mieście

We wrześniu zachęcaliśmy Was do wspólnego spędzenia jesienno-zimowego czasu na warsztatach i spotkaniach z sąsiadami (zarówno tymi z podwórka, jak z i tym mieszkającymi nieco dalej). W Edycji 21. zrealizowaliśmy wspólnie 9 projektów (wybranych spośród 74 propozycji). Z „Zielnymi babkami” powróciliśmy do ślężańskich parków, by szukać jesiennych darów natury – grzybów, owoców i roślin, z których można przygotować napary i pyszne rozgrzewające potrawy. Pod okiem „Aktywnych seniorek z Nadodrza” przekonywaliśmy się, jak szybkie i proste jest kiszenie warzyw oraz owoców. Przy wsparciu profesjonalnych aktorów młodzież z Popowic i Szczepina tworzyła teatralne etiudy o „Sąsiedzkiej Sztuce Gość-Inności”, a mieszkańcy i mieszkanki Swojczyc uczyli się samplowania, nagrywania i komponowali własne utwory, które dzięki „Artystycznemu Rewirowi Międzypokoleniowemu” nagrane zostały na kasetę!

Mikrogranty_Kiszenie z seniorkami_fot_Jerzy Wypych (1)

Kiszenie z seniorkami_fot_Jerzy Wypych

Podczas „Muzycznej jesieni na Księżu” odwiedzaliśmy mniej dostępne przestrzenie osiedla, by spotkać się na sąsiedzkich koncertach młodych, wrocławskich wykonawców. Na nowo odkrywaliśmy i tworzyliśmy legendę „Skarbu Zakrzowskiego”, by przekuć poznane historie w fabułę gry planszowej osadzonej na osiedlu. Tajemnice Sępolna, Biskupina i Dąbia mogliśmy poznać w trakcie „WuWA Gra” – terenowej grze miejskiej dla rodzin i grup znajomych. Wspólnie z aktywnymi rodzicami ze Swojczyc, dowiadywaliśmy się w trakcie warsztatów i spotkań jak rozwijać umiejętności i talenty swoje oraz swoich pociech, a z mieszkańcami i mieszkankami Przedmieścia Oławskiego odkrywaliśmy piękno kamienic – słuchając o ich architekturze, oglądając zdjęcia, zaglądając do mieszkań i wspólnie czyszcząc ich klatki z pięknymi detalami w ramach inicjatywy „Kamienice z Przedmieścia”.

O każdym z tych projektów możecie przeczytać na naszej stronie w zakładce PROJEKTY, a efekty inicjatyw, które wspólnie wyprodukowaliśmy podejrzeć w zakładce EDUKACJA. Czeka tam na Was m. in. przepiśnik z kiszonkowymi recepturami, mroczna bajka o Odrze, legendy o „Skarbie Zakrzowskim”.

Placemaking_Warsztaty Mikrograntów_fot. Marta Smołka (2)

Warsztaty Mikrograntów_fot. Marta Smołka

Rozmawiamy i uczymy się

Po każdej z edycji spotykaliśmy się z Wami na Mikroagorach, na których mieliście możliwość poznania się twarzą w twarz, podyskutowania o Waszych inicjatywach, podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania współpracy z innymi lokalnymi liderami i liderkami. Zorganizowaliśmy trzy cykle Warsztatów Mikrograntów umożliwiając Wam poprzez ćwiczenie pod okiem specjalistów nowych umiejętności, pogłębienie wiedzy w trzech interesujących Was tematach – pamięci i tożsamości miejsc, animowania plenerów i obszarów zielonych oraz tworzenia przyjaznej mieszkańcom i mieszkankom przestrzeni ulic. Czwartą odsłonę trzymiesięcznej Akademii Mikrograntów ukończyło osiem absolwentek, które pełne zapału z wiedzą i doświadczeniem ruszą już wkrótce w miasto!

Odwiedziliśmy w tym roku wielu stałych partnerów, którzy znaleźli się na naszej liście Miejsc Przyjaznych Mieszkańcom i Mieszkankom. Możecie u nich zawsze liczyć na pomoc merytoryczną i wsparcie organizacyjne. Wybraliśmy się też do zaprzyjaźnionych organizacji i ciekawych miejsc w Gdańsku i Gdyni oraz Poznaniu, by wymienić się doświadczeniami i podejrzeć dobre praktyki do wdrażania we Wrocławiu. Wiosną udało nam się też wygrać „Kulturalne Case Studies”! To ogólnopolski konkurs na najlepszą kampanię promocyjną inicjatywy kulturalnej organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach konferencji Marketing w kulturze.

To nie koniec!

Przed nami oczywiście kolejne lata pełne mikrograntowych wydarzeń, które też będziemy wspierać, dokumentować i podsumowywać! W 2020 roku tradycyjnie szykujemy 3 nabory: w lutym, maju i we wrześniu! Planujemy też kolejne działania edukacyjne w ramach Warsztatów Mikrograntów i piątej edycji Akademii Mikrograntów. Bezpłatny cykl zajęć, które skierowane są szczególnie  do osób, które nie mają doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych, ruszy jesienią!

Mamy wielką nadzieję na nowe, aktywizujące mieszkańców Wrocławia wspólne działania w 2020 roku. Kolejnych wieści możecie spodziewać się w styczniu!

Do zobaczenia w mieście!

//

Aktualne wieści związane z programem Mikrogranty można znaleźć na:

www.strefakultury.pl/mikrogranty

www.facebook.com/Mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:25882