Login

Register

Login

Register

16.12.2020 Środa

Mikrogranty osób fizycznych i grup nieformalnych – 2020 rok z bilansem 37 inicjatyw!

Nadeszła pora, by podsumować ten wyjątkowy ze względu na warunki 2020 rok w Mikrograntach. Mimo, że finalizujemy wspólne działania w mieście, to na koniec roku nie zostawiamy Was z pustymi rękoma. Przepiśniki polsko-ukraińskie i less waste’owe, osiedlowe ziny, komiksy, gry miejskie i planszowe, wirtualne galerie i internetowe muzea – w oczekiwaniu na przyszłe nabory podrzucamy Wam moc inspiracji od mieszkańców i mieszkanek Wrocławia na nowy rok! 

Jak wyglądał rok 2020 w Mikrograntach? W trzech ścieżkach (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz grup młodzieżowych) wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało łącznie 117 projektów! Poniżej podsumowujemy sobie nasze wspólne osiągnięcia na polu oddolnych, osiedlowych działań, realizowanych przez osoby fizyczne i grupy nieformalne wspólnie ze Strefą Kultury Wrocław.

Zmienna rzeczywistość

Mimo pojawiających się trudności, wprowadzaniu nowych obostrzeń, zdejmowaniu dawnych zaleceń i finalnie zamknięciu instytucji kultury, w 2020 roku mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia zgłosili aż 285 inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych.

Już lutowy nabór nie zakończył się jak zwykle rozpoczęciem realizacji inicjatyw od końca marca, bo jak wiemy, w marcu przyszło nam na dłużej zostać w domach. Z czternastoma zaplanowanymi projektami ruszyliśmy dopiero w lipcu. Zapał i determinacja zwycięzców i zwyciężczyń Edycji 22. pozwoliły na działanie latem, we względnie „normalnych” warunkach, a co najważniejsze – „na żywo”!

Drugi, majowy nabór zorganizowaliśmy zachowując dystans – przyjmowanie wniosków rozpoczęliśmy „w środku” pierwszego lockdown’u. Naborowe sprawy przenieśliśmy więc do sieci – wirtualnie rozmawialiśmy podczas spotkań informacyjnych, mailowo i telefonicznie konsultowaliśmy z Wami pomysły. Trudne warunki pandemicznej rzeczywistości nie przeszkodziły Wam jednak w pobiciu sezonowego rekordu zgłoszeń – w maju nadesłaliście do Edycji 23. aż 89 propozycji na plenerowe działania w całym mieście! W sierpniu i na początku września, dzięki realizacji projektów z dwóch naborów, w każdym tygodniu przeprowadziliśmy po kilkanaście wydarzeń w całym mieście!

Ostatni w tym roku nabór do Edycji 24., również przyniósł kolejny sezonowy rekord zgłoszeń. We wrześniu zaproponowaliście jako osoby fizyczne i grupy nieformalne aż 85 projektów! Niestety jesienią nadszedł drugi lockdown i ponownie musieliśmy szybko zmienić nasze plany, a działania z wrześniowej edycji przenieśliśmy do sieci.

Nie poddajecie się!

W każdej z trzech edycji (22., 23. i 24.) najważniejsze było dla nas skoncentrowanie działań w Waszym lokalnym środowisku na jednym z czterech obszarów: na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu oraz znalezienie nowych, nieodkrytych przestrzeni do współdziałania, nawiązywania partnerstw i pobudzania społeczności do aktywności. Dodatkowo zachęcaliśmy do prowadzenia inicjatyw w mniejszej skali, ale przy zaangażowaniu lokalnych zasobów – czy to osób, które ze względu na pandemię utraciły dotychczasowe źródło utrzymania czy grup, które w wyniku lockdownu pozostawione zostały bez możliwości interakcji na żywo. Współpraca z siecią Centrów Aktywności Lokalnej oraz innymi partnerami z listy Miejsc Przyjaznych Mieszkańcom i Mieszkankom pozwoliła nam na realizację aż 37 inicjatyw, które czy to na żywo, czy hybrydowo, czy zdalnie, angażowały setki mieszkańców i mieszkanek miasta! Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zwracaliśmy też Waszą uwagę na działania animacyjne, edukacyjne, rekreacyjne, społeczne i kulturalne realizowane w miejscach powstałych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, takich projektów w tym roku zrealizowaliśmy osiem.

Gdzie się pojawiamy, z jakimi działaniami?

Co roku przygotowujemy naszą osiedlową mapkę, by sprawdzić, na jakich obszarach z projektami byliśmy po raz pierwszy lub wracamy po dłuższej przerwie. Tym razem to Leśnica, Złotniki, Gajowice, Pawłowice, Pracze Odrzańskie czy Wojszyce i Ołtaszyn gościły mikrograntowe inicjatywy na nowo, po czasie chwilowej nieobecności.

W zgłoszeniach ponownie pojawiło się sporo propozycji na projekty lokalnie zaangażowane, skupiające się na odkrywaniu historii i herstorii („Pole do działania”, „Z Wielką Wyspą w kontakcie”), zgłębianiu osiedlowych ciekawostek („Uzdrowisko Leśnica”, „Zobaczymy się w niedzielę”) i poszukiwaniach lokalnej tożsamości („Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice”, „Rodzinne archiwa historii mówionej”). Mamy też za sobą akcje zbierania nie tylko wspomnień, ale też ulubionych osiedlowych piosenek („Muzyczna jesień na Księżu: bis!”), poszukiwania miejsc w duchu less waste („Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie”), tworzenia osiedlowych galerii obrazów („Namaluj Psie Pole”) i komiksów („Osiedlowy festiwal czytania komiksów”).

Często działaliśmy w plenerze – aż 15 projektów zakładało aktywności na otwartych przestrzeniach. Ich głównym celem było poznawanie najbliższego otoczenia czy to w trakcie pieszych i rowerowych spacerów („Borek gra w zielone – na rowerze i spacerze”, „Magicznie zapętlony Wrocław”), gier terenowych („Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich”, „Szczepin bez maski”),  pełnych zieleni warsztatów („Kwiaty, pszczoły i biedronki z popowickiej łąki”, „Zielone inspiracje – ogród z pomysłem”) czy tez pokazów filmowych („Polish jest spoko – conversation meetings”). Zwracaliście też wspólnie uwagę na otaczającą nas przyrodę, często właśnie ją stawiając w centrum („Ziemia, woda, powietrze” czy „Sztuka, biologia=ekologia”), nie zabrakło też okazji do międzypokoleniowej rekreacji („Bulę rusz na Krzykach”, „Pieśni uzdrawiające Wrocław”) i chwili odprężenia („Zdrowie na tapecie – metody uwalniania stresu”).

Jak co roku odbyło się mnóstwo warsztatów pozwalających na zdobycie nowych umiejętności („Pole do działania – dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne”, „Damy z ramy”, „Dzieciaki mają głos”) czy wytworzenie przedmiotów codziennego użytku („Uzdrowisko Leśnica”, „Sztuka, biologia=ekologia”) lub ich naprawę („Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie”, „Druki na Krzykach”). Powstały teledyski i wideoreportaże („Filmowe opowieści z Psiaka”, „Muzyczna jesień na Księżu: bis!”), tradycyjne wschodniosłowiańskie opowieści („Byliny to nie bliny”), filmowe bazy („Wykadrowane, czyli sąsiedzkie spotkania filmoterapeutyczne”), a nawet niezwykłe lalki-motanki („Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne”). Niejedno płótno zostało zapełnione dzięki malarskim warsztatom na żywo („W rękach dzieło na Rękodzielniczej.”) i online a także niejedna odbitka została wywołana w trakcie spotkań fotograficznych („Ostatnia stacja: Muzeum Klecina”).

W tym roku udało nam się też poeksperymentować w kuchni („Laboratorium Fermentacji”, „Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania”). Spotykaliśmy się też, by poznać lepiej kultury z innych krajów („Gotujemy na Psim Polu! Przepiśnik polsko-ukraiński”, „Poznaj swojego sąsiada: Hiszpania”), ale też przybliżyć naszą polską kulturę innym („Polish jest spoko – conversation meetings”). Poświęciliśmy też uwagę kulturze osób Głuchych („Doznanie ciszy”), pasji komiksowej („Osiedlowy festiwal czytania komiksów”), twórcom osiedla Szczepin – parze architektów („Szczepin bez maski”), lokalnym przedsiębiorcom_czyniom („Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice!”) i aktywistom_kom („Z Wielką Wsypą w kontakcie”).

37 inicjatyw organizowaliśmy tak, jak tylko pozwalały nam na to warunki – początkowo na żywo (18 projektów), później „hybrydowo” (10 projektów), a w końcówce roku głównie online (9 projektów). Najważniejsza jednak była możliwość spotkania, porozmawiania, wymiany doświadczeń i wrażeń – nawet jeśli nie twarzą w twarz, to za pośrednictwem ekranu komputera lub telefonu.

Zainspirujcie się

O każdym z tegorocznych projektów możecie przeczytać na naszej stronie w zakładce PROJEKTY, a efekty inicjatyw, które wspólnie wyprodukowaliśmy podejrzeć także w zakładce EDUKACJA. Czeka tam na Was m. in. GAJOzin, czyli osiedlowy magazyn z Gajowic, księżański śpiewnik, bylina o wrocławskiej Powodziance, przewodnik po fermentacji, mapka niewidzialnej Kleciny, poradnik PJM, ołbiński komiks i przepiśnik polsko-ukraiński. Koniecznie zaglądajcie tez na nasz kanał na YouTube, na którym zobaczycie m.in. reportaż o Psim Polu i cykl rowerowych owycieczek po Wielkiej Wyspie. Podcasty, audiospacery i słuchowiska znajdziecie przy opisach projektów.

Uczymy się

W tym roku bardzo brakowało nam spotkań na żywo z Wami. Nie odbyła się ani jedna Mikroagora w Barbarze, ale udało nam się połączyć w gronie zwycięzców i zwyciężczyń Edycji 24. na platformie Zoom. Wiosną i jesienią zorganizowaliśmy trzy cykle Warsztatów Mikrograntów umożliwiając Wam ćwiczenie nowych umiejętności i pogłębienie wiedzy w trzech tematach – pamięci i tożsamości miejsc, mikrodziałań z poszanowaniem natury oraz współpracy z migrantami i migrantkami. Piątą odsłonę trzymiesięcznej Akademii Mikrograntów, która odbywała się i na żywo i online, ukończyło sześć absolwentek, które pełne zapału z wiedzą i doświadczeniem ruszą już wkrótce w miasto!

Nie udało nam się opuścić Wrocławia, by poznawać nowe miejsca i organizacje, które działają w podobnym obszarze jak my, ale łączyliśmy się niejednokrotnie na debatach i rozmowach online – czy to z Towarzystwem Sąsiedzkim czy w trakcie Wrocławskiego Kongresu Kultury. Powiększyliśmy w tym roku grono naszych stałych lokalnych partnerów, którzy znaleźli się na naszej liście Miejsc Przyjaznych Mieszkańcom i Mieszkankom – możecie u nich zawsze liczyć na pomoc merytoryczną i wsparcie organizacyjne.

Na horyzoncie już nowy rok

Nie zamierzamy zwalniać i w 2021 roku planujemy współorganizację 40 nowych inicjatyw! Tradycyjnie szykujemy 3 nabory: w lutym, maju i we wrześniu. Wrócimy też do Was z rozmowami o tym, co dzieje się na w Waszej najbliższej okolicy, planujemy kolejne działania edukacyjne w ramach Warsztatów Mikrograntów i szóstej edycji Akademii Mikrograntów.

Mamy wielką nadzieję na nowe, aktywizujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia wspólne działania w 2021 roku, którego początek na pewno spędzimy wciąż z ograniczeniami, ale im cieplej, tym więcej znajdzie się okazji do spotkań i wydarzeń na żywo. Wypatrujcie wieści od nas w połowie stycznia!

Do zobaczenia w mieście!

//

Aktualności związane z programem Mikrogranty można znaleźć na:

www.strefakultury.pl/mikrogranty

www.facebook.com/Mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty

 

 

- Czytaj także

p:35373