17.12.2020 Czwartek

Mikrogranty podsumowały rekordowy 2020 rok

117 zrealizowanych projektów, największe w historii liczby zgłoszeń w naborach i konieczność adaptacji do zmiennych realiów – zakończył się wyjątkowy ze względu warunki rok w programie Mikrogranty. Mimo pandemii wrocławianie i wrocławianki po raz kolejny udowodnili, że posiadają ogromną chęć do działania w swojej najbliższej okolicy!

Mikrogranty to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella program wsparcia inicjatyw lokalnych, który dzieli się na trzy ścieżki: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla młodzieży. W tym roku, w ramach trzech naborów (w lutym, maju i we wrześniu) udało się zrealizować 117 projektów! Wybrane propozycje obok wsparcia finansowego w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych, mogły też liczyć na pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Zmienne warunki
Jak wyglądały tegoroczne nabory? Pierwszy w 2020 roku nabór zakładał start realizacji wybranych działań pod koniec marca. Rozpoczęcie w kraju lockdown’u tydzień po ogłoszeniu wyników sprawiło, że wszyscy realizatorzy i realizatorki musieli przeformatować swoje projekty i pomysły na działania.

– Na szczęście zwycięzcy i zwyciężczynie lutowego naboru mimo sytuacji pozostali pełni zapału i energii do działania. Sprawnie udało im się zmienić formułę lub przesunąć terminy realizacji. Większość wybranych wtedy projektów zrealizowaliśmy wspólnie latem, we względnie „normalnych” warunkach – komentują koordynatorzy programu.

W majowym naborze trudna pandemiczna rzeczywistości nie przeszkodziła w pobiciu sezonowego rekordu – mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia zgłosili wtedy 145 propozycji na działania w całym mieście! W sierpniu i na początku września, dzięki realizacji projektów z dwóch naborów, w każdym tygodniu odbywało się po kilkanaście wydarzeń sygnowanych nazwą programu.

Ostatni w tym roku nabór również przyniósł kolejny rekord. Wrocławianie i wrocławianki do 15 września przesłali 129 pomysłów na osiedlowe aktywności. Niestety jesienią nadszedł drugi lockdown i ponownie trzeba było szybko zmienić plany. Dlatego ostatnie w tym roku projekty zrealizowane były całkowicie w internecie.

Pomysł na…

Zgłaszane do Mikrograntów propozycje są z reguły odpowiedzią na określone potrzeby lokalnych społeczności oraz popularne wśród nich trendy. W tym roku istotnym czynnikiem była również konieczność zachowania dystansu. Dlatego też pojawiło się sporo propozycji na zorganizowanie webinarów, tworzenie filmów instruktażowych, które można odtworzyć w dowolnym momencie, czy też transmitowanych na żywo koncertów. „Znakiem czasów” był też projekt, podczas którego stworzono cyfrowy Wrocław w grze Minecraft.

Ostatecznie jednak, głównie latem i wczesną jesienią, ponad połowa tegorocznych projektów zrealizowana została „na żywo”. 25 inicjatyw odbyło się całkowicie za pośrednictwem internetu, a 31 inicjatyw łączyło obie formuły.

Jakie tematy pojawiały się wśród tegorocznych inicjatyw? Nie zabrakło propozycji związanych z różnorodnością kulturową i społeczną – zarówno przybliżających kulturę różnych krajów („Poznaj kulturę sąsiada: Hiszpania” i „Z ziemi włoskiej do polskiej”), jak i te, dzięki którym odkryć można było kulturę osób odbierających świat w nieco inny sposób („Doznanie ciszy”). Dużą popularnością cieszyły się wydarzenia zachęcające do poznania na nowo przeszłości i teraźniejszości najbliższej okolicy – czy to poprzez zróżnicowane warsztaty i spotkania („Historia Wrocławia w kilku ujęciach”, „Uzdrowisko Leśnica”), czy dzięki przygotowaniu magazynu i podcastów o osiedlu („Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice”), czy też za pośrednictwem specjalnie stworzonego portalu o osiedlu („Jak powstawał Plac Grunwaldzki?”).

Ciekawie prezentowały się także projekty zakładające współpracę międzypokoleniową („Bulę rusz na Krzykach” i „O Matko i Córko”), a także działania kierujące naszą uwagę na zagadnienia związane z ekologią („Młodzieżowa Konferencja Ekologiczna”, „Ziemia, woda, powietrze”) i zachęcające do działań w duchu less waste („Druki na Krzykach”, czy też „Karłowice gotują do niemarnowania”).

Klucz do wiedzy

Obok działalności projektowej w Mikrograntach istotna jest także edukacja, która poprzez rozbudowaną ofertę szkoleń na różnym poziomie zaawansowania ma przygotować do aktywnego działania w mieście. Początkujący organizatorzy i organizatorki mogli_ły zdobyć solidną porcję wiedzy na kilkumiesięcznym cyklu hybrydowych zajęć Akademii Mikrograntów, a osoby nieco bardziej zaawansowane w działania społeczne mogły dołączyć do różnorodnych Warsztatów Mikrograntów – zajęcia dotyczyły m.in. współpracy międzykulturowej i ekologii. Każdej ze ścieżek programu towarzyszyły również specjalne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców i wnioskodawczyń.

Co dalej?

Koniec grudnia to czas planowania przyszłych aktywności. W 2021 roku tradycyjnie odbędą się trzy nabory (w lutym, maju i we wrześniu), ponownie będzie można wziąć też udział w rozbudowanej ofercie edukacyjnej. Szczegóły programu ogłoszone zostaną w styczniu.

Do zobaczenia w mieście!

Szczegóły programu i realizowanych projektów:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
www.facebook.com/Mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej