Login

Register

Login

Register

27.12.2019 Piątek

Mikrogranty dla każdego wrocławianina i wrocławianki – za nami ponad sto inicjatyw!

Zakończył się intensywny rok, podczas którego w ramach Mikrograntów zrealizowanych zostało ponad 100 projektów. Koncerty w nietypowych miejscach, turnieje sportowe, konferencje popularnonaukowe, międzypokoleniowe warsztaty, a nawet filmowe przygody z superbohaterami – wrocławianom i wrocławiankom świetnych pomysłów nie brakowało!

Mikrogranty to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella program wsparcia inicjatyw lokalnych, który dzieli się na trzy ścieżki: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych. W ramach trzech naborów (w lutym, maju i we wrześniu) udało się zrealizować 112 projektów w całym mieście! Wybierane przez różne komisje propozycje, oprócz wsparcia finansowego w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych, mogły liczyć na pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Osiedlowe spotkania

W tym roku nacisk ponownie został położony na zachęcanie do aktywnego działania mieszkańców i mieszkanki miejsc oddalonych od ścisłego centrum. Mikrograntowe projekty po raz pierwszy pojawiły się m.in. na Popowicach, gdzie grupa młodzieży tworzyła teatralne etiudy o rozumieniu pojęcia inności oraz na Księżu Małym, na którym stworzono subiektywną mapę i osiedlowe archiwum. Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia udało się także przekonać uczestników i uczestniczki naborów do wykorzystywania realizacji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W jednym z projektów plac zabaw na Maślicach zamienił się w hollywoodzki plan filmowy, a w innym założono plenerowe stanowisko archeologiczne w Parku Mamuta!

Pomysł na…

Zgłaszane w tym roku propozycje były z reguły odpowiedzią na określone potrzeby konkretnych lokalnych społeczności oraz popularne wśród nich trendy. Pojawiło się sporo pomysłów związanych z różnorodnością kulturową i społeczną – w centrum uwagi stawiając przedstawicieli i przedstawicielki mniejszości narodowych (m.in. „Muzyka wielu kultur”) oraz włączając do działania osoby z niepełnosprawnościami (np. „I Ty możesz zostać Robin Hoodem”). Dużą popularnością cieszyły się wydarzenia historyczne, zachęcające do odkrycia na nowo przeszłości osiedli– uczestnicy i uczestniczki jednego z nich poznawali sekrety przedwojennego rodu drukarzy z północy Wrocławia („Śladami rodziny Kornów”), z kolei na Grabiszynie udali się na historyczny spacer z harcerzami. 

Ciekawie prezentowały się także projekty zakładające współpracę międzypokoleniową – jak np. na Nadodrzu, gdzie grupa aktywnych seniorek zrealizowała warsztaty kiszenia przeróżnych owoców i warzyw. Latem zgłaszano działania zachęcające do aktywnego spędzania czasu i zdrowego trybu życia („Rusz Lenia”, „Slow Jogging Fabryczna vol. 2”). Licznie pojawiały się też inicjatywy proekologiczne („Zmień plastiki w dobre nawyki”) i projekty kładące nacisk na odpowiednie traktowanie zwierząt, jak np. „Psijaciele”, dzięki którym poznaliśmy podstawy utrzymywania bezpiecznych relacji z czworonogami.

Klucz do wiedzy

Obok działalności projektowej w Mikrograntach istotna jest także edukacja, która poprzez rozbudowaną ofertę szkoleń na różnym poziomie zaawansowania ma przygotować do aktywnego działania w mieście. Początkujący organizatorzy i organizatorki mogli zdobyć solidną porcję wiedzy na kilkumiesięcznym cyklu zajęć Akademii Mikrograntów, a osoby nieco bardziej zaawansowane w działania społeczne mogły dołączyć do różnorodnych Warsztatów Mikrograntów. Przez cały rok prowadzone były również szkolenia dla przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych oraz specjalne spotkania dla młodzieży.

Co dalej?

Koniec grudnia to czas planowania przyszłych aktywności. W 2020 roku tradycyjnie odbędą się trzy nabory (w lutym, maju i we wrześniu), ponownie będzie można wziąć też udział w rozbudowanej ofercie warsztatowej, spotkać się z nami w różnych częściach Wrocławia i skonsultować pomysły na działania w mieście. Szczegóły programu ogłoszone zostaną w styczniu.

Do zobaczenia w mieście!

Przeczytaj broszurę podsumowującą lata 2018 i 2019 w Mikrograntach: TUTAJ

Szczegóły programu i realizowanych projektów:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
www.facebook.com/Mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

p:26296