Login

Register

Login

Register

18.02.2019 Poniedziałek

102 pomysły w pierwszym tegorocznym naborze do Mikrograntów

W piątek zakończył się nabór do pierwszej w tym roku edycji Mikrograntów. Do ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłosiliście aż 102 wnioski. Cztery czteroosobowe komisje ocenią i wybiorą 12 najlepszych projektów. Wyniki ogłosimy najpóźniej 15 marca.

Od 1 do 15 lutego, w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz Edycji 19. zachęcałyśmy Was (czyli pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do składania pomysłów na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej i edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innymi o charakterze kulturotwórczym.

W marcu poznamy Wasze najlepsze pomysły na lokalne inicjatywy społeczne! Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Złożyliście do nas 102 projekty, które weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z komisji wchodzi po 4 jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, Fundację Umbrella, Jednostki Budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, organizacje pozarządowe oraz realizatorów projektów w ramach naszego programu w latach 2014-2018, przy czym dwóch jurorów jest stałych w każdej z komisji, a dwóch z nich zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Podczas marcowych spotkań członkowie komisji zbiorą się i ponownie dokonają oceny 50% najwyżej ocenionych w pierwszym etapie pomysłów.  Wyniki i 12 zwycięskich projektów, po 3 z każdego z czterech obszarów, ogłosimy do 15 marca.

W Edycji 19. w skład 4 komisji wchodzą:

  •  nasze dwie stałe jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty:

Romana Roszak - zakochana w Dolnym Śląsku, Wrocławianka z wyboru. Na swojej drodze zawodowej współpracowała między innymi z Muzeum Śląskim w Görlitz oraz tamtejszym teatrem Gerharta Hauptmanna. Za jedno ze swoich ulubionych miejsc we Wrocławiu uważa Synagogę Pod Białym Bocianem (z jej pięknym dziedzińcem i imponującym kasztanowcem), z którą związała się pracując kilka lat w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej prowadzonym przez Fundację Bente Kahan. Koordynatorka projektu „Koalicja Miast dla Kultury”, realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Aktualnie w Strefie Kultury Wrocław rozwija program Praktycy Kultury oraz koordynuje Europejską Noc Literatury. W codziennej pracy docenia i pielęgnuje synergię współdziałania. Startuje w biegach górskich, choć nigdy nie nazwałaby siebie „biegaczką”. W wolnym czasie praktykuje jogę, przemierza górskie szlaki, lubi podróżować pociągiem.

Urszula Bandurowska - absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego (specjalizacja z edukacji dorosłych i marketingu społecznego oraz poradnictwa zawodowego i coachingu). Z organizacjami pozarządowymi współpracuje od 7 lat. Na co dzień pracuje w Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”, przy realizacji projektu Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3. Odpowiada głównie za organizację szkoleń, doradztwo, ewaluację oraz opiekę nad stażystami, praktykantami i wolontariuszami.  Dodatkowo tworzy i koordynuje projekty finansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego m.in.: „PRomuj swoje NGO!” i „Podniesienie standardów prowadzenia księgowości w NGO na Dolnym Śląsku” oraz aktywnie uczestniczy w inicjatywach innych organizacji - m. in. jako opiekun merytoryczny w projekcie "Dolnośląskie Małe Granty". W latach 2012-2017 zaangażowana w realizację Dolnośląskich Targów Organizacji Pozarządowych, w szczególności odpowiedzialna za rekrutowanie i kontakt z organizacjami. W 2013 była nominowana do nagrody „Dolnośląski Wolontariusz Roku”.  

  • dla obszaru Fabryczna:

Maria Zięba - animatorka kultury, doradczyni organizacji pozarządowych, koordynatorka projektów, społeczniczka, fundraiserka. Od wielu lat z pasją i zaangażowaniem realizuje projekty kulturalne i społeczne, adresowane  do różnych grup społecznych. Z miłości do ludzi i do Dolnego Śląska powstają realizacje,  które pozwalają innym się rozwijać, uczyć, poznawać, spotykać, zachwycać. Studiowała psychologię społeczną w SWPS we Wrocławiu. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu animacji kultury, prowadzenia i finansowania działalności projektowej, diagnozowania lokalnych społeczności. W 2010 roku laureatka konkursu  literackiego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy oraz Czasopisma Odra – I miejsce za prozę literacką "Szkielet", a w 2015 roku konkursu na autorską książkę literacką,  organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy – wyróżnienie  za tomik poetycki "Prozapoezje". Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Od 2016 roku prezes Fundacji Ładne Historie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury w Świdnicy, we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku.  

Tomasz Kuna - od kilku lat zaangażowany w życie społeczne Maślic jako radny osiedla VII kadencji oraz członek Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Willa Potokowa. Zawodowo programista.

  • dla obszaru Krzyki:

Magdalena Szopian - Wełyczko - socjolożka, animatorka społeczności lokalnych. Z ramienia Wrocławskiej Rewitalizacji - koordynatorka PRZED•POKOJU H13 - inkubatora dla NGO, prowadzonego w ramach rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Założycielka i członkini zarządu dwóch wrocławskich organizacji. Od czasu studiów związana z wrocławskim środowiskiem pozarządowym, szczególnie zaangażowana w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, seniorów oraz społeczności lokalnych.

Filip Matusiak – społecznik i aktywista miejski, radny osiedlowy, programista. Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Członek Zarządu Rady Osiedla Borek w kadencji 2017-2021. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Akcja Miasto - od 2014 roku. Współzałożyciel i sekretarz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Ochrony Przyrody Smogorniak od 2006 roku. Członek założyciel fundacji FOTA4Climate. Obecnie interesuje się głównie tematem zapobiegania i adaptacji do zmian klimatu. Jego hobby to ogrodnictwo, dendrologia oraz rowery cargo.

  • dla obszaru Psie Pole:

Maria Smolarek - z urodzenia Ołbinianka a obecnie mieszkanka Kleciny.  Koordynatorka fundacji edukacyjnej a w wolnym czasie wolontariuszka różnorodnych akcji kulturalnych i społecznych. Ostatnimi czasy reprezentantka jednej z wrocławskich drużyny ultimate frisbee. W 2018 roku koordynatorka i pomysłodawczyni mikrograntowego projektu „Kolorowy Zakrzów”.

Ewa Suchożebrska - ekonomistka, coach, trener, doradca personalny i zawodowy, współwłaścicielka wrocławskiej firmy doradczo-szkoleniowej Attestor, przewodnicząca Rady Osiedla Karłowice-Różanka. Od 1998 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi z rozwojem kompetencji zawodowych oraz usprawnianiem procesów zarządzania w biznesie i organizacjach non-profit. Jest współautorką innowacyjnych rozwiązań z zakresu rozwiązywania problemów społecznych m.in. sieć KARnet 15+, sieć LOWE. Prekursorka jobcraftingu i fanka wszelkich rozwiązań wpływających pozytywnie na odczuwanie satysfakcji z pracy i własnego życia.

  • dla obszaru Śródmieście:

Alina Szeptycka - z wykształcenia polonistka z doświadczeniami w edukacji, branży wydawniczej i organizacjach pozarządowych. Przez wiele lat pracowała w publicznym liceum. Aktywistka, feministka, edukatorka antydyskryminacyjna. Współzałożycielka stowarzyszenia Kultura Równości, które działa we Wrocławiu na rzecz osób LGBTQ: organizuje Wrocławskie Marsze Równości i prowadzi pierwsze w regionie Centrum LGBT+ Wrocław. Na co dzień pracuje w Fundacji Katarynka, gdzie zajmuje się dostępnością kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Jest redaktorką portalu filmowego dla niewidomych i niesłyszących ADAPTER.PL. Wrocławianka z wyboru. Miłośniczka literatury, sztuki i północnej melancholii.

Maciej Sługocki - absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, a także Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od 7 lat mieszkaniec Wrocławia, związany na co dzień z działem techniczno-organizacyjnym  Kina Nowe Horyzonty.  Pracuje przy organizacji MFF Nowe Horyzonty oraz American Film Fesitivalu. Współorganizator wielu wydarzeń i festiwali filmowych w całej Polsce. Pomysłodawca i współtwórca mikrograntowego projektu „(nie)widzialne Sępolno” zrealizowanego w 2018.

 

Warsztaty kulinarne i gra miejska na Brochowie, spotkania o przestrzeni na Muchoborze Małym lub tworzenie osiedlowego przewodnika po Kleczkowie? A może poszukiwania lokalnych bohaterów do napisania opowiadania o Zaciszu i Zalesiu? Na jakie pomysły wpadli mieszkańcy naszego miasta? O tym które z inicjatyw już wkrótce odbędą się we Wrocławiu zadecydują członkowie i członkinie tych czterech komisji.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

W załączniku:

- Zarządzenie Dyrektora SKW_Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji_Edycja 19._Mikrogranty


Znajdziecie nas też na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty  

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2019 roku możecie wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 4.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:16266