Login

Register

Login

Register

22.10.2020 Czwartek

Opowiadacze i opowiadaczki z Krzyków – zgłoście się!

Długie wieczory przy dźwiękach deszczu uderzającego o okna i z gorącą herbatą w dłoniach przypominają, że jesienna aura jak żadna inna sprzyja opowiadaniu rodzinnych historii sprzed lat. Wraz z Leną Belską i Lilianą Piskorską odkurzymy osiedlowe, międzypokoleniowe archiwa i odkryjemy na nowo powojenne anegdoty od pierwszych wrocławskich osiedleńców na Krzykach.

Pomysłodawczynie projektu działają w grupie nieformalnej „Historie (nie)codzienności”. Nazwa ich kolektywu jasno sygnalizuje jego zainteresowania – pamięć osób, czasu i miejsca oraz międzypokoleniowe doświadczenia związane ze zwykłym życiem we Wrocławiu i jego okolicach. Śledząc zatarte szlaki, po których poprowadzić mogą jedynie wrocławianie i wrocławianki, Lena i Liliana chcą dołożyć cegiełkę do budowy naszej wspólnej, miejskiej tożsamości. Zapraszamy Was do współpracy z nimi –  powrotu do Waszych domowych archiwów i podzielenia się z nimi w ich projekcie „Rodzinne archiwa historii mówionej na Krzykach”.

Do 9 listopada zbieramy historie mieszkańców i mieszkanek Wrocławia – przede wszystkim Tarnogaju, Hub, Przedmieścia Oławskiego oraz Księża Małego i Wielkiego. Zgłębiamy temat międzypokoleniowego doświadczenia w odniesieniu do historii osób osiedlających się po II wojnie światowej, by zbudować z nich wyjątkowe podcasty – słuchowiska.

Do udziału w projekcie zachęcamy seniorów i seniorki, ale i całe rodziny – zależy nam na doświadczeniu pokoleniowego przekazywania sobie osadniczych historii. Wystarczy skontaktować się telefonicznie z jedną z liderek projektu – Leną Bielską – pod numerem 605 080 777.

Projekt uzupełniają warsztaty z historii mówionej w Centrum Aktywnośći Lokalnej na Tarnogaju – CAT, przy ul. Gazowej 22 oraz wydarzenie finałowe. 27 listopada spotkamy się w Centrum na Przedmieściu, by wspólnie posłuchać podcastów, porozmawiać o sposobach dokumentowania historii mówionej, ale też spotkać się w sąsiedzkiej atmosferze z przeszłością w tle.

Rozmowy i spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem spotkań – nagrań wywiadów – nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).

Partnerami projektu są Centrum na Przedmieściu, Centrum Aktywności Tarnogaju CAT i Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej.

Rozwój projektu można śledzić na instagramie pod adresem @trenerka_siły_i_rozwoju lub na Facebooku Lena Bielska – trenerka siły i rozwoju.

Projekt realizowany w ramach Edycji 23. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

p:33796