12.02.2021 Piątek

Ostatni dzwonek! Zgłoś swój pomysł w naborze do Mikrograntów

Już tylko kilka dni pozostało na zgłoszenie swojej propozycji w pierwszym w tym roku naborze do Mikrograntów! Na Wasze pomysły na działania społeczne w całym mieście czekamy do poniedziałku, 15 lutego.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego zgłosić można swoje pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Inicjatywy muszą być zrealizowane w głównej mierze na terenie Wrocławia, jednak swoje propozycje w naborze mogą zgłaszać również osoby bez stałego meldunku w mieście. Ważne, że chcecie działać w jego granicach.

Weź miasto w swoje ręce!

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów trwa do 15 lutego do godziny 23:59. Propozycje działań przesyłać możecie poprzez formularze dostępne na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wyniki ogłosimy 12 marca.

Mikrogranty podzielone są na trzy ścieżki – dla osób fizycznych (również prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz takich, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto oraz dla grup młodzieżowych, czyli osób w wieku od 13 do 21 lat. Wybrane w naborach projekty otrzymają wsparcie finansowe od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki, a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Działaj lokalnie

Przy planowaniu inicjatywy zastanówcie się nad potrzebami, jakie aktualnie mogą pojawiać się wśród lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej, którą inicjatywy realizowane z Mikrograntami mogą częściowo zastąpić. Wasz projekt może być też dobrą okazją, by do działań zaprosić osoby, które straciły zlecenia z powodu zawieszenia działalności firm czy instytucji, z którymi współpracowały.

Jakie projekty możecie zgłaszać?

Pomysły, które mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny czas w mieście poprzez działania „zdalne”, online czy hybrydowe, będą mogły rozpocząć się już pod koniec marca. Z kolei bezpośrednie spotkania, za którymi wszyscy tęsknimy – warsztaty, spacery, pokazy czy innego rodzaju aktywności „twarzą w twarz”, realizować będziemy najwcześniej w maju lub czerwcu.

Projekty w Mikrograntach młodzieżowych i NGO realizować będzie można do końca czerwca. Z kolei w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych działania będą mogły trwać do końca sierpnia.

Planujcie działania o nieco mniejszym niż zazwyczaj kalibrze – co pozwoli na ich realizację w odpowiedzialny i rozsądny sposób. Myślcie o inicjatywach „skrojonych” na obecne czasy i warunki, w których nie należy gromadzić się w większych grupach, trzeba za to pamiętać o wspólnym bezpieczeństwie, w tym o zakrywaniu ust i nosa.

Przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) znajdziecie na stronach poszczególnych ścieżek. Jeśli macie wątpliwości, zachęcamy też do obejrzenia spotkań informacyjnych, na których opowiedzieliśmy o szczegółach każdej ze ścieżek.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych
www.strefakultury.pl/Mikrogranty
Kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl