Sieciowanie, konferencje i sympozja
W tym roku formuła programu została poszerzona o nową formę mobilności, czyli wyjazd sieciujący. W ramach takiej podróży kuratorka Agata Ciastoń odwiedziła dwa belgijskie miasta – Gandawę i Brukselę – gdzie pracowała nad koncepcją indywidualnej wystawy artysty Guy’a Slabbincka zaplanowanej na 2022 rok. Duet artystyczny: Emilia Marcjasz oraz Dziyana Shydlouskaya oddawały się pracy nad szkłem podczas XIV International Glass Symposium w Novym Borze w Czechach. Podobnie Natalia Komorowska, uczestniczka tegorocznego Venice Glass Week (Włochy), która na wystawach, pokazach i prelekcjach o tradycyjnych technikach szklarskich miała okazję poznać artystów/ki z całego świata. Wrocławska twórczyni zaprezentowała swoje prace podczas wystawy w The Venice Glass Week HUB under35. Kultura Mobilna umożliwiła również wyjazd wrocławskim ceramiczkom: Joanna Opalska-Brzecka oraz Weronika Surma pojechały do Daugavpils (Łotwa), gdzie uczestniczyły w 9. edycji Międzynarodowego Sympozjum Ceramicznego „CeramicLaboratory 2021”, w ramach 3. Łotewskiego Biennale Ceramiki.
Z kolei Jakub Zarzycki, nauczyciel akademicki Instytutu Historii Sztuki we Wrocławiu, wziął udział w konferencji „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1871-1939” w Rzymie. Na wydarzeniu referował studium polskiej ikonosfery na przełomie XIX i XX wieku, a wyjazd zwieńczyło wyjątkowe wydarzenie – odebranie dyplomu doktorskiego w wiecznym mieście.
Wystawa, prestiżowe nagrody i festiwale
Wrocławska artystka wizualna Urszula Śliz na zaproszenie Kulturverein Alte Feuerwache Losechwitz w Dreźnie pokazała swoje prace w ramach wspólnej wystawy z niemieckim artystą Tobiasem Stengelem. To kontynuacja projektu ,,Geometria Niepokoju” prezentującego abstrakcje geometryczne. W minionym roku nie obyło się też bez nagród. Na przełomie września i października, Marzena Malinowska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uczestniczyła w III Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Oskara Nedbala w Pradze. Do Wrocławia wróciła jako jedna z finalistek konkursu. Choć kwota wsparcia mobilności ze strony Strefy Kultury Wrocław nie przekracza 3000 zł, to częściowo udało się wesprzeć imponujące przedsięwzięcie na innym kontynencie – Pamoja Zanzibar Festival w Tanzanii. Radek Bond Bednarz, Filip Zakrzewski, Martyna Gerber, Piotr Gospodarczyk oraz Łukasz Dembiński uczestniczyli w pierwszej odsłonie tego wydarzenia w Tanzanii składającego się z koncertów, wydarzeń prospołecznych oraz edukacyjnych i warsztatów.
Udział w muzycznym EXPO i festiwalu filmowym
Zespół KOSY w składzie: Kasia Pakosa, Aleksandra Gronowska, Katarzyna Szetela-Pękosz i Anastazja Sosnowska pojechał na WOMEX 21 Worlwide Music EXPO, gdzie zagrał i zaśpiewał w Centrum kongresowym Alfandega w Porto (Portugalia). Artystki wykonały pieśni ludowe w autorskich aranżacjach, nawiązujących do utworów mieszkańców przybyłych z różnych regionów Polski i Europy na Dolny Śląsk po II wojnie światowej. Udział w EXPO zaowocował wieloma nowymi kontaktami, a w przyszłości może także kontraktami. Z kolei Lech Moliński uczestniczył w Torino Film Festival – drugiej najważniejszej imprezie filmowej we Włoszech – prezentującej kino krótkometrażowe i dokumentalne z Półwyspu Apenińskiego. Celem wyjazdu była także selekcja filmów, które pojawią się na przyszłorocznym 8. Świdnickim Festiwalu Filmowym SPEKTRUM.
Warsztaty i aktualne tematy w projektach
Kultura Mobilna wsparła w 2021 roku 3 wyjazdy, których celem była organizacja warsztatów. Katarzyna Kuczyńska oraz Jose Luis Sosa Estang zrealizowali projekt „Latinoterapia wśród Polonii” w Bielcach (Mołdawia) i Odessie (Ukraina). Celem była popularyzacja nowego spojrzenia na społeczną rolę tańca latynoamerykańskiego oraz współpraca z nauczycielami/terapeutami, a także prezentacja tańca, jako metody pracy z dziećmi i młodzieżą. Aktorka, Zofia Straczycka brała udział w warsztatach lalkarskich z młodzieżą w miejscowości Kopparberg (Szwecja) organizowanych przez niezależny Teater Albatross w Toklandze, który odwiedziła w ramach wizyty studyjnej. Miała okazję przyjrzeć się codziennej praktyce twórców i pracowników/czek tej instytucji.
Uczestnicy programu nie tylko poszerzali swoją wiedzę i zdobywali nowe kontakty. W swoich projektach poruszali ważne i aktualne tematy. We wrześniu Magdalena Zambrzycka, reżyserka filmowa udała się na grecką wyspę Lesbos, gdzie prowadziła artystyczne warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży uchodźczych w obozu Moria. W ramach zajęć powstały etiudy filmowe młodych filmowców. W czasie realizacji zajęć Magdalena podejmowała zagadnienia związane z tematem współodczuwania i potrzeby niesienia pomocy. Etiudy były prezentowane późną jesienią we wrocławskiej galerii Tętno. Artysta wizualny Mo Abd Ulla podczas rezydencji w Cite internationel des arts w Paryżu realizował badawczy projekt o tym, jak sztuka najnowsza wchodzi w interakcje z pamięcią, historią i krajobrazem miejskim Paryża.
Beneficjenci Kultury Mobilnej 2021:
- Mo Abd Ulla, Paryż (Francja) – Rezydencja Cité internationale des arts
- Radek Bond Bednarz, Filip Zakrzewski, Martyna Gerber, Piotr Gospodarczyk oraz Łukasz Dembiński, Zanzibar (Tanzania) – Pamoja Zanzibar Festival
- Jakub Zarzycki, Rzym (Włochy) – Konferencja ,,Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1871-1939″
- Joanna Opalska-Brzecka, Daugavpilis (Łotwa) – 3. Łotewskie Biennale Ceramiki
- Weronika Surma, Daugavpilis (Łotwa) – 3. Łotewskie Biennale Ceramiki
- Natalia Komorowska, Wenecja (Włochy) – Venice Glass Week
- Urszula Śliz, Drezno (Niemcy) – Kulturverein Alte Feuerwache Losechwitz
- Agata Ciastoń, wyjazd sieciujący, Gandawa i Bruksela (Belgia) – studio Guy’a Slabbincka, Muzeum Sztuki współczesnej S.M.A.K. w Gandawie, Bozar w Brukseli oraz Galeria Harlan Levey Projects
- Zespół KOSY, Porto (Portugalia) – WOMEX 21 Worlwide Music EXPO
- Emilia Marcjasz i Dziyana Shydlouskaya, Novy Bór (Czechy) – XIV International Glass Symposium
- Katarzyna Kuczyńska i Jose Luis Sosa Estang, Odessa (Ukraina) i Bielce (Mołdawia) – Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach
- Lech Moliński,Turyn (Włochy) – Torino Film Festival
- Magdalena Zambrzycka, Lesbos (Grecja) – Better Days Foundation
- Marzena Malinowska, Praga (Czechy) – III Międzynarodowy Konkurs Altówkowy im. Oskara Nedbala
- Zofia Straczycka, Toklanga (Szwecja) – Teater Albatross