Login

Register

Login

Register

15.04.2021 Czwartek

Posłuchaj podcastu „Rozmowy o work-life balance”

Czas na drugą mini serię naszych podcastów! Tym razem porozmawiamy o naszej kondycji psycho-emocjonalnej, w końcu zeszły rok był pełen wyzwań, stresu i niepewności, co przełożyło się na naszą efektywność, samopoczucie i kreatywność. Nie owijamy w bawełnę i mówimy jak jest, a nie jest łatwo zorganizować się w rzeczywistości podlegającej notorycznym zmianom. Jak sobie z tym radzić?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Bez względu na to jak bardzo wytrzymałą psychicznie grupą są kadry kultury, dwanaście miesięcy w pandemii miało olbrzymi wpływ na naszą kondycję psycho-emocjonalną. Dlatego w „Rozmowach o work-life balance” skupiamy się na tym jak rozpoznać symptomy wypalenia. Zjawiska powszechnego zwłaszcza w zawodach związanych z działalnością prospołeczną. Analizujemy też zachowanie naszego mózgu w nowym, w pełni cyfrowym środowisku pracy. Rozmawiamy o dobrych praktykach w prowadzeniu zespołów projektowych i zastanawiamy się  jak o siebie zadbać nie rezygnując z zawodowych pasji.

Odcinek 1 | Jak nie dać się wypaleniu

Na początek rozmowa na temat, który kadrom kultury (ale też osobom edukującym, animującym i zajmującym się aktywizmem na wielu polach) nie przychodzi łatwo – wypalenie. W tym obszarze życia zawodowego liczy się czujność i wrażliwość na sygnały, które wysyła nam nasz organizm. W pędzie nadprodukcji projektów często zdarza się, że ignorujemy te symptomy, a złe samopoczucie, brak motywacji czy złość traktujemy jako chwilowy spadek formy. Tego typu zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, o czym do niedawna niewiele się mówiło.

W tym odcinku rozmawiamy o tym jak rozpoznać pierwsze objawy wypalenia, jak poradzić sobie z tą sytuacją, a także dlaczego naprawdę warto o siebie zadbać. Naszą gościną jest Natalia Sarata – działaczka społeczna, edukatorka, socjolożka i badaczka. Od 2017 roku prowadzi inicjatywę (obecnie fundację) RenegerAkcja. Popularyzuje zrównoważone podejście do aktywizmu oraz wspiera zmęczone społeczniczki i społeczników w regeneracji i rewizji podejścia do zaangażowania. Prowadzi  również konsultacje, warsztaty i grupy dla zmęczonych aktywistek/tów, a także pracuje z kolektywami i organizacjami nad regeneratywną, niewypalającą kulturą aktywizmu.

Odcinek 2 | Dobrostan w czasie zmian

Wiemy już, że rok z pandemią był dla wszystkich sporym wyzwaniem. Ostatnie półrocze przyniosło nam bezprecedensowe zmiany dotyczące struktury, częstości i jakości kontaktu z innymi ludźmi. W zależności od początkowego stanu zdrowia psychicznego i umiejętności radzenia sobie, każdy z nas odczuje inny wpływ zmian na swoje zdrowie i samopoczucie. Czas najwyższy zrobić coś, co sprawi, ze poczujemy się lepiej! 

Przez meandry radzenia sobie z zmianami przeprowadzi nas Dominika Ramotowska – psycholożka, psychoterapeuta i trenerka. Pracuje zarówno z dużymi organizacjami jak i z indywidualnymi klientami.  Dla międzynarodowych firm świadczy usługi szkoląc, konsultując programy dotyczące kultury, dobrostanu pracowników oraz rozwoju organizacyjnego. Z pacjentami indywidualnymi pracuje korzystając z terapii psychodynamicznej.

Gdzie nas posłuchasz?

Nasze podcasty publikujemy na Spotify i większości platform streamingowych (które znajdziecie wchodząc na nasz profil na Anchor.fm/praktycy-kultury). Dodatkowo znajdziecie nas także kanale YouTube Strefy Kultury Wrocław.

„Rozmowy o work-life balance” to kolejna seria podcastów Praktyków Kultury. Wcześniejsze nagrania, w których rozmawiamy o ekologii, dostępności i nowych technologiach możecie przesłuchać TUTAJ

- Czytaj także

p:37579