Login

Register

Login

Register

4.10.2019 Piątek

Praktycy kultury porozmawiają o alternatywie. Konferencja „Miasto i Kultura” już za 2 tygodnie

Niecałe dwa tygodnie dzielą nas od startu organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław konferencji „Miasto i Kultura” - spotkania twórców inicjatyw kulturalnych z całej Polski. 17 i 18 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia uczestników czekają dwa dni paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów, które w tym roku połączone będą tematem alternatywy. Bilety w sprzedaży.

Miasto i kultura plakat

„Miasto i Kultura” to spotkanie menedżerów kultury, programerów, koordynatorów, kuratorów, aktywistów, twórców, wydawców – czyli szeroko rozumianych kadr kultury z całej Polski. Głównym tematem nadchodzącej odsłony będzie alternatywa. – Pojęcie to stanowi dla nas punkt wyjścia do bliższego przyjrzenia się najbardziej aktualnym zjawiskom w obszarze kultury i sztuki. Podczas „Miasta i Kultury” poszukamy więc alternatywnych rozwiązań i alternatyw dla funkcjonujących już sposobów realizacji działań – zapowiadają organizatorzy. – Przyjrzymy się alternatywie postrzeganej jako kontrkultura i tej rozumianej jako najświeższe trendy w sektorze – dodają. 

Na pierwszy dzień konferencji złożą się dyskusje z udziałem organizatorów najciekawszych działań kulturalnych w Polsce i prezentacje alternatywnych inicjatyw i sposobów organizowania kultury. Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, które w praktyczny sposób rozwiną zasygnalizowane dzień wcześniej tematy.

Dzień pierwszy: rozmowy o organizacji, miejscach, pieniądzach i komunikacji

Program konferencji podzielony został na cztery, rozwijające główne hasło wydarzenia, bloki tematyczne. Sekcja organizacja skupiona będzie na alternatywnych formach działania: czy i jaką przewagę nad obiegiem instytucjonalnym mają spółdzielnie socjalne, kooperatywy, niezależne zrzeszenia i inne sposoby samoorganizacji? O swoich doświadczenia podczas tego bloku opowie Karol Czerniakiewicz – członek spółdzielni socjalnej prowadzącej w Warszawie klub Pogłos, czyli samofinansujący się niezależny dom kultury oraz Aleksandra Kołodziej – producentka i kuratorka Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA w Poznaniu. Ich partnerami w dyskusji na temat (samo)organizacji kultury będą  Grzegorz Laszuk, współzałożyciel grupy teatralnej Komuna//Warszawa, oraz Joanna Rzepka-Dziedzic, która prowadzi w Katowicach niezależną i niekomercyjną Galerię Szarą. Moderatorką pierwszego panelu „Miasta i Kultury” będzie wrocławska artystka, kuratorka i animatorka Joanna Synowiec.

Kolejny blok tematyczny, który odbędzie się 17 października, poświęcony będzie miejscom kultury. Jak niezależne punkty na mapie miasta funkcjonują, czy mają szansę być trwałym elementem miejskiego krajobrazu, ale też – jak szukać przestrzeni dla swoich niszowych działań? W panelu moderowanym przez innowatora i przedsiębiorcę Grzegorza Belicę udział wezmą: Paweł Jankowski – pomysłodawca i współtwórca poznańskiego Zakładu Makerspace, Oliwier Sadlik związany z krakowskim makerspacem Wytwórnia oraz Marek Więcek – członek zarządu Fundacji Hackerspace Kraków.

Podczas panelu zatytułowanego „pieniądze” postawione zostanie pytanie o formy finansowania alternatywnych działań i alternatywne sposoby, w jaki można zdobywać środki na tworzenie kultury. Uczestniczkami dyskusji o ekonomicznej stronie organizowania kultury będą: redaktorka naczelna magazynu Contemporary Lynx Dobromiła Błaszczyk, współorganizatorka MiedziankaFest Olga Gitkiewicz oraz Justyna Górska – współzałożycielka Fundacji Vlepvnet. Do rozmowy dołączą też twórca biblioteki internetowej Wolne Lektury Jarosław Lipszyc oraz Łukasz Radziszewski – współzałożyciel Galerii Komputer, a poprowadzi ją Marek Sztark – animator kultury i rozwoju lokalnego.

Pierwszy dzień konferencji „Miasto i Kultura” zamknie prezentacja dotycząca komunikacji. Nad tym, czy istnieje sensowna alternatywna forma komunikowania oraz kanały wykorzystać, by – przy niewielkim, pochłoniętym przez wiele zadań zespole – nie zginąć w natłoku informacji, zastanowi się Łukasz Izert – współtwórca pracowni interdyscyplinarnej Zespół Wespół.

To jeszcze nie wszystkie punkty programu konferencji „Miasta i Kultury” – szczegółowy harmonogram spotkania znaleźć można na stronie: miastoikultura.conrego.com. Pod tym adresem dostępne są również bilety na wydarzenie – jednodniowy w cenie 99 zł, dwudniowy – 150 zł.  

- Czytaj także

p:22911