16.08.2022 Wtorek

Przedostatni koncert XXIX festiwalu Non Sola Scripta!

21 sierpnia o godz. 19:00 usłyszymy nietypowe połączenie instrumentów - saksofon i organy - w utworach m.in. Johannna Sebastiana Bacha, Alessandro Marcello i Johanna Ludwiga Krebsa. Wystąpią wyjątkowi muzycy: Paweł Gusnar i Bartosz Jakubczak.

Zapraszamy Państwa serdecznie na ósme – przedostatnie już – spotkanie w ramach XXIX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta” w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

 

BILETY ZNAJDZIESZ TUTAJ!

 

Paweł Gusnar – saksofon

Saksofonista, kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Jest zdobywcą czterech „Fryderyków” (2014, 2015, 2016, 2019), Armatki Kultury za rok 2019 (za płytę Masses, DUX 1613), Pizzicato Supersonic Award (2009). Trzykrotnie był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017). Uzyskał także nominację do International Classical Music Awards 2020 oraz do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2017). Jest założycielem i dyrygentem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą koncertuje w Polsce i za granicą.

Bartosz Jakubczak – organy

W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Ars Musica w Iwoniczu

W 2015 roku decyzją Senatu Royal Academy of Music w Londynie, Bartosz Jakubczak otrzymał tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music – ARAM). W tym samym roku otrzymał stopień doktora habilitowanego.

Program: 

Alessandro Marcello (1669-1747) – Koncert d-moll na obój, smyczki basso continuo    

 (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy); I Andante e spiccato, II Adagio, III Presto

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga G-Dur BWV 541 (organy solo)

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Sonata g-moll, BWV 1020 (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy)

Johann Ludwig Krebs (1713-1780) – Preludium chorałowe Zeuch ein zu deinen Toren (organy solo)

Marek Kunicki (1980) – 40&4. The Messiah’s Song na saksofon sopranowy i organy (2022) –  prawykonanie

Tomaso Antonio Vitali (1663-1745) Chaconne  (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy)

 

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej