7.12.2018 Piątek

Co się dzieje w Mikrograntach? Finiszujemy wrocławskie mikrohistorie!

Rozgrywki planszówkowe z maślickimi superbohaterami w tle rozpoczynają nasz grudniowy maraton podsumowań osiedlowych projektów. Podzielimy się z Wami kalendarzem z Psim Polem i Zawidawiem w tle, mapką z najstarszymi sklepikami oraz zakładami Przedmieścia Oławskiego czy gazetkami ze Szczepina i Lipy Piotrowskiej!

Dzięki projektowi „Tropem gorzkiego cukru - pocztówka z dawnej Kleciny” zaglądamy do rodzinnych albumów i szukamy zdjęć z dawnych lat świetności wioski Klettendorf! Już 13 i 16 grudnia zapraszamy Was na podsumowania kilku tygodni zbierania wspomnień i historii z Kleciny!

Podczas wernisażu praz powstałych w trakcie warsztatów w lokalnej szkole oraz  spotkania w plenerze - mieszkańcy osiedla i okolic, będą mieli okazję poznać losy byłej Cukrowni Klecina, historię Pałacu w Parku Klecińskim oraz odnaleźć ślady dawnego kościoła ewangelickiego. Zapraszamy na wernisaż powstałych dzięki zebranym zdjęciom, rycinom i wspomnieniom  pocztówek oraz prac wykonanych przez uczestników w trakcie warsztatów z lokalnym artystą.

Spotykamy się 13.12,  o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej 50 (sala 56), na „Wernisażu i wystawie prac uczestników oraz premierze pocztówek i  makiety osiedla”.

W niedzielne, grudniowe popołudnie wspólnie przejdziemy przez najciekawsze miejsca Kleciny, posłuchamy o ich przeszłości, przed i powojennych losach, znaczeniu dla ich ówczesnych właścicieli czy użytkowników. Spacer będzie świetną okazja do poznania mniej znanej twarzy osiedla, o której zapominamy na co dzień.

Zapraszamy do spaceru wszystkich, którzy chcą nam opowiedzieć „swoją Klecinę”, pokazać za co kochają swoje osiedle, ale i co chcieli by na nim zmienić czy ulepszyć!

Widzimy się 16.12,  między godz. 14:00 a 16:00  na wspólnym „Spacerze po Klecinie śladami historii”, miejsce zbiórki: ul. Supińskiego 3, przy dawnej bramie cukrowni.

________________________________________________

Przez ostatni miesiąc dzięki projektowi Natalii i Marleny - „Ożywiamy zabytkowe uliczki Tarnogaju” udało nam się stworzyć glinianą makietę zabytkowych tarnogajskich domków W listopadowe wtorki mieszkanki i mieszkańcy osiedla spotykali się na warsztatach, odtwarzali w glinie charakterystyczne budynki znajdujące się przy ul. Kamienieckiej oraz ul. Ząbkowickiej.

Historię budynków oraz efekty tej pracy, będziecie mogli poznać przechodząc z nami korowodem mieszkańców, kończącym się wielką, świetlną, plenerową wystawą stworzoną na terenie Parku Tarnogajskiego. Ruszamy 14 grudnia o godzinie 16:00 z ulicy Kamienieckiej.

_________________________________________________

„Kroniki sklepowe Trójkąta, czyli mikroreportaże dźwiękowe z małych sklepów i zakładów rzemieślniczych na Przedmieściu Oławskim”, zbierane były przez kilka listopadowych i grudniowych tygodni przez uczniów lokalnych szkół podstawowych. Dzięki pracy ze specjalistami, warsztatom w studiu radiowym, wizytom oraz rozmowom z wieloletnimi właścicielami lokali, możemy zaprezentować Wam niezwykłe historie nietypowych pasjonatów z Przedmieścia!

Zapraszamy Was do wspólnego odsłuchu ich wspomnień o osiedlu, poznania naszych lokalnych bohaterów i porozmawiania z nimi. Na spotkaniu 14 grudnia o godzinie 16.00 w PrzedPokoju H13 (ul. Hercena 13) zaprezentujemy również współtworzoną z Natalią Jerzak, mapkę Przedmieścia Oławskiego, na której znajdziecie mniej znane osiedlowe miejsca.

Szczegółów szukajcie na naszym wspólnym wydarzeniu na FB.

 _________________________________________________

Osiedlowe spacery fotograficzno-historyczne oraz warsztaty kolażowe za nami. Teraz czas na finał projektu „Psie Pole na każdy dzień. Stwórzmy razem osiedlowy kalendarz”, czyli na premierę stworzonego przez mieszkanki i mieszkańców kalendarza!

Dzięki graficzce, Sabinie Sokół, kolaże stworzone podczas warsztatów stały się kartami kalendarza i już niedługo trafią do wielu wrocławskich domów!

Wpadnijcie na spotkanie w Starej Piekarni (ul. Krzywoustego 310a) i zgarnijcie swój kalendarz!  Widzimy się 14 grudnia o godz. 18:00, będziemy nie tylko cieszyć się kalendarzem, ale też dzielić wrażeniami i historiami związanymi z Psim Polem-Zawidawiem.

_________________________________________________

Zapraszamy Was 15 grudnia do Sektora 3 (ul. Legnicka 65) na Mikrogranty w 2018 roku – podsumowanie i warsztaty. Od godziny 11.00 będziecie mogli posłuchać m. in. o tym, z kim współpracowaliśmy, jakie projekty wspieraliśmy, w jakich partnerstwach oraz gdzie dotarliśmy w tym roku.

W ramach trzech grup porozmawiamy o tegorocznych doświadczeniach realizacji projektów: przez osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe i młodzieżowe grupy nieformalne, wymienimy się naszymi sukcesami, problemami, najważniejszymi praktykami z pracy przy projektach mikrograntowych. Zaprezentujemy Wam też materiały edukacyjne, filmowe i zdjęciowe powstałe w ramach tegorocznych działań. Będziecie mogli wziąć udział w otwartych warsztatach dla realizatorów Mikrograntów prowadzonych przez nasze zespoły i naszych wrocławskich partnerów. Więcej o wydarzeniu na naszej stronie TU.

!UWAGA na spotkanie koniecznie zapiszcie się TUTAJ, wysyłając swoje zgłoszenie do udziału w podsumowaniu i warsztatach.

Spotkajmy się w Sektorze 3 (ul. Legnicka 65), 15 grudnia między 11:00 a 15:00!

________________________________________________

Projekt „To nie lipa, czyli nie ma Lipy bez lipy.” Za nami, a Lipa Piotrowska doczekała się pierwszego numeru osiedlowej gazetki! Podczas warsztatów kreatywnego pisania i warsztatów kolażowych dzieci z Lipy pracowały nad kilkoma tematami, którymi chciałyby się podzielić. Jeśli interesuje Was, jaką legendę stworzyły, jakie miejsca są dla nich ważne, ale też z kim przeprowadziły wywiad, przyjdźcie koniecznie i zabierzcie numer dla siebie.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy Was 15 grudnia o godzinie 15:00 do siedziby Rady Osiedla - Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży Lipa Piotrowska (ul. Tymiankowa 3).

_________________________________________________

Za nami dwa spacery po osiedlu Ołbin! Zdjęcia zrobione, wywołane, a teraz czas na ich prezentację i spotkanie z autorami oraz uczestnikami warsztatów, które prowadzili: Michalina Naraniecka i Łukasz Migniewicz w ramach projektu „Historyczny spacer fotograficzny – Ołbin oczami artysty”.

Zapraszamy Was na wernisaż wystawy fotografii wykonanych podczas spacerów. Dołączcie do nas 15 grudnia o godzinie 18.00 w Stowarzyszeniu Żółty Parasol przy ulicy Prusa 37-39.

_________________________________________________

Serce Szczepina, grupa, która wraz z Martyna Rejkowicz stoi za projektem „Bloki piszą blogi”, odnalazła na swoim osiedlu pasjonatów różnych dziedzin, którzy poprzez stworzenie własnych blogów dzielą się z nami swoimi historiami. Podczas jesienno-zimowego cyklu warsztatów założyli własne blogi i poznali zasady tworzenia artykułów. Już za moment będziecie mogli poczytać ich wpisy o: architekturze, tańcu, literaturze czy podróżach.

15 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na finał projektu, czyli premierę gazetki osiedlowej zaprojektowanej przez samych uczestników projektu, zawierającej najciekawsze artykuły z ich blogów. Spotkanie odbędzie się w Klubie Osiedlowym przy Radzie Osiedla Szczepin (ul. Zachodnia 2).

_________________________________________________

Kalendarzowa zima nie przeszkadza nam w aktywnym spędzaniu czasu na powietrzu! W grudniu macie ostatnią szansę na plenerowe truchtanie w tempie niko-niko. Dziewczyny z grupy „Slow Jogging Wrocław” będą opowiadać o slow joggingu i wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami truchtać po dwóch wrocławskich parkach – Złotnickim i Leśnickim. Dodatkowo posłuchamy o historii i ciekawostkach związanych z tymi zieleńcami.

Widzimy się 16 grudnia o godzinie 11:00 w Parku Leśnickim – szczegóły i dokładne miejsce spotkania TUTAJ

_________________________________________________

Możecie też już podejrzeć efekty projektu „Na Salonach, czyli współczesne dobre maniery”! W broszurce poprojektowej, pomysłodawczyni projektu Patrycja Kochanek pisze więcej o historii savoir-vivre i etykiecie, o tym, jak się witać i żegnać, jak się komunikować z innymi w codziennych sytuacjach, jak zachowywać się przy stole. Czy te zasady zmieniają się one na przestrzeni lat, jak różnią się w zależności od różnych kontekstów narodowych?

Zajrzyjcie na: podstronę projektu „Na Salonach”

 

Więcej informacji o wszystkich inicjatywach: www.facebook.com/mikrogranty i strefakultury.pl/Mikrogranty

Do zobaczenia w mieście!

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej