15.11.2018 Czwartek

Co się dzieje w Mikrograntach? Projekty na siedmiu osiedlach

W listopadzie intensywnie odkrywamy wrocławskie osiedla! Spacerując z lokalnymi przewodnikami po Tarnogaju i Psim Polu, truchtając po Parku Tysiąclecia i szukając maślickich superbohaterów. A także poznając na spotkaniach mniej i bardziej znane historie z Kleciny i Ołbina.

Osiedlowi pasjonaci we współpracy z naszym programem, przygotowali na drugą połowę listopada mnóstwo aktywności. Możecie odwiedzić Klecinę, Tarnogaj, Maślice, Nowy Dwór, Psie Pole i Zawidawie, Ołbin czy Nadodrze.

Dzięki projektowi „Tropem gorzkiego cukru – pocztówka z dawnej Kleciny” można zajrzeć do rodzinnych albumów aby odszukać zdjęcia z dawnych lat świetności wioski Klettendorf! Zapraszamy Was do wspólnego szukania wspomnień i historii z Kleciny wraz z grupą nieformalną „Klecinianie”.

Już na pierwszym spotkaniu, 15 listopada o godzinie 17:00 w SP 42, przypomnimy historię dawnej małej wsi, której losy w czasie II wojny światowej radykalnie przeobraziły się ze słodkich w gorzkie. Dzięki spotkaniom w lokalnej szkole, klubie seniora oraz w plenerze Parku Klecińskiego, mieszkańcy osiedla i okolic, będą mieli okazję poznać losy byłej Cukrowni Klecina, historię Pałacu w Parku Klecińskim oraz odnaleźć ślady dawnego kościoła ewangelickiego. W trakcie trwania wszystkich spotkań i warsztatów mieszkańcy będą mogli dzielić się również swoimi najnowszymi historiami, prezentując przy tym swoje materiały, zbiory fotograficzne oraz inne pamiątki.

Przez najbliższe dwa tygodnie, zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej 50 (sala 56):

15.11,  godz. 17:00 na „Klecińskie spotkanie międzypokoleniowe”

22.11, godz. 17:00  na „Warsztaty plastyczne pod okiem klecińskiego artysty”

Projekt skierowany jest dla szerokiej grupy odbiorców, nie tylko mieszkańców osiedla Klecina! Zapisy na spotkanie lub warsztaty przyjmowane są przez cały okres trwania projektu: telefonicznie pod numerem: 507 325 406 lub mailowo pod adresem: bp47@interia.pl 

Więcej informacji na wydarzeniu projektu.      
____________________________________________________________________________________________________ 

Od tego tygodnia, razem z Natalią i Marleną „Ożywiamy zabytkowe uliczki Tarnogaju”! Dziewczyny zapraszają mieszkanki i mieszkańców Tarnogaju na warsztaty lepienia z gliny zabytkowych domków znajdujących się przy ul. Kamienieckiej oraz ul. Ząbkowickiej we Wrocławiu.

Domy przy tych dwóch ulicach są malownicze, a historia ich powstania niezwykle ciekawa. Będziecie mieli okazję poznać ją 15 listopada o 16:00, podczas spaceru historyczno-integracyjno-wydobywczego po tych niezwykłych uliczkach z zabudową stworzoną dla pracowników kolei i dawnej miejscowej gazowni. Startujemy pod Habza Cafe przy ul. Tarnogajskiej 49.

A 20 listopada spotykamy się w Centrum Aktywności Tarnogaju (ul. Gazowa 22/7)  od godziny 16:30 startują kolejne warsztaty tworzenia domków z gliny. Do wspólnej pracy zapraszamy wszystkich chętnych! Stworzone przez uczestników warsztatów domki zostaną wykorzystane podczas finału projektu – korowodu mieszkańców, kończącego się wielką, świetlną, plenerową wystawą stworzoną na terenie Parku Tarnogajskiego.

Więcej informacji na wydarzeniu na FB  
____________________________________________________________________________________________________

Czas na kolejne spotkania maślickiej grupy nieformalnej 3K  – Komitywa Konkretnych Kobiet, która ruszyła z projektem „Akcja PLANSZA, czyli jak Superbohaterowie ratują Maślice!”

Tym razem, w sobotę 17 listopada o godzinie 11:00, do Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Suwalska 5), szczególnie zapraszamy dzieci w wieku 6-13 lat! Wspólnie namalujemy kolorową planszę na bazie mapy Maślic, wykreujemy postaci Superbohaterów maślickich oraz stworzymy unikalne pionki do gry. Wszystko pod czujnym okiem utalentowanej Moniki Bilskiej. Dorosłych też zapraszamy, bo dla nich mamy specjalne zadanie.

W trakcie kolejnych spotkań grupa chce wciąż zbierać maślickie mikrohistorie i na ich podstawie wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami osiedla tworzyć scenariusz gry planszowej, w której postaciami będzie grupa Superbohaterów reprezentujących Maślice Małe i Maślice Wielkie. Projekt zakończy się I Turniejem Planszówek na Maślicach.

Jeśli chcecie dołączyć do warsztatów, koniecznie zgłoście się pod nr tel. 727 527 075.

Więcej informacji na stronach partnerów projektuKolektywu Pomysłów oraz na wydarzeniu na FB

____________________________________________________________________________________________________

Jesienno-zimowa pogoda nie przeszkadza nam weekendami w aktywnym spędzaniu czasu na powietrzu! 18 listopada o 11:00 starujemy z projektem grupy Slow Jogging„Slow Jogging Fabryczna” i zapraszamy do wspólnego truchtania oraz lepszego zbadania przestrzeni Parku Tysiąclecia.

Poznacie metodę truchtu, która pozwala uniknąć zadyszki, a jednocześnie poprawia kondycję. Dodatkowo dziewczyny opowiedzą Wam kilka ciekawych historii związanych z parkiem i pokażą Wam jego możliwości. Spotykamy się TUTAJ, przy siłowni zewnętrznej!

Zapisy na spotkanie: slowjoggingwroclaw@gmail.com lub mikrogranty@strefakultury.pl

Więcej informacji na profilu FB: Slow Jogging Wrocław-Fabryczna

____________________________________________________________________________________________________

18 listopada, również o godzinie 11:00 zapraszamy na drugi fotograficzno-historyczny spacer w ramach projektu „Psie Pole na każdy dzień”, zainicjowanego przez Monikę Glińską. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o historii Psiego Pola, dołączcie koniecznie.

Tym razem będziemy poznawać okolice Zakrzowa, a spotkamy się przy słupie ogłoszeniowym na ul. Piwnika-Ponurego (szukajcie nas TUTAJ). Oprowadzać nas będą Anna Dudkiewicz-Krysiak i Krzysztof Ziental. Zaczynamy o 11:00! Podczas spaceru będziemy poznawać mniej i bardziej znane historie związane z osiedlem, a jednocześnie fotografować i poszukiwać inspiracji na każdy miesiąc roku 2019!

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o robieniu kolaży, a przede wszystkim współtworzyć osiedlowy kalendarz Psiego Pola-Zawidawia, to zachęcamy do zapisów na warsztaty plastyczne prowadzone przez Sabinę Sokół w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA! Wykorzystując archiwalne i współczesne zdjęcia osiedla, będziemy wspólnie tworzyć ilustracje na każdy miesiąc 2019 roku! Pierwsze warsztaty odbędą się 21 listopada o godzinie 18:00.

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy pod adresem mailowym: monika.glinska@osiedla.wroclaw.pl 

Więcej informacji na wydarzeniu na FB: Psie Pole na każdy dzień

____________________________________________________________________________________________________

Pomysłodawczyni projektu „Na Salonach, czyli współczesne dobre maniery”, Patrycja Kochanek, zaprasza wszystkich zainteresowanych na warsztaty savoir vivre.

Będzie to również okazja opowiedzenie historii wrocławskiej burżuazji i organizację cyklu spotkań dotyczących życia „na salonach”.

Spotkania będą odbywały się w dwóch cyklach: jeden dla grupy międzykulturowej (19, 21 listopada), prowadzony w języku angielskim i pozwalający na wymianę doświadczeń w środowisku wielokulturowym, drugi – dla grupy międzypokoleniowej, umożliwiający poznanie zasad savoir vivre obowiązujących kiedyś i dziś (24, 25 listopada).  Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się m.in. więcej o historii savoir-vivre i etykiecie, o tym, jak się witać i żegnać, jak się komunikować z innymi w codziennych sytuacjach, jak zachowywać się przy stole. Czy te zasady zmieniają się one na przestrzeni lat, jak różnią się w zależności od różnych kontekstów narodowych? Przekonajcie się na spotkaniach w ODA bistro (ul. Cybulskiego 17/1A)

Zapisy na warsztaty: n.salonach@gmail.com

Więcej informacji na wydarzeniu na FB: Na Salonach

____________________________________________________________________________________________________

Michalina Naraniecka, czyli Kelpies Photography zaprasza ołbinian i nie tylko do udziału w spotkaniach i warsztatach przygotowujących do wspólnych spacerów historyczno-fotograficznych po osiedlu.

Pomysłodawczyni projektu „Historyczny spacer fotograficzny – Ołbin oczami artysty”, jest fotografką i chciałaby swoimi umiejętnościami i widzą podzielić się z innymi. W swoich działaniach chce zaprosić chętnych do spacerowania po Ołbinie i poznawania historii jego architektonicznych „perełek”! Jednocześnie, projekt dzięki swojemu warsztatowemu charakterowi, pozwoli na dowiedzenie się więcej nie tylko o historii Ołbina, ale też o technicznych aspektach fotografowania czy na przekonanie się, że do zrobienia dobrego zdjęcia, nie trzeba dysponować profesjonalnym sprzętem – wystarczy telefon.

Na spotkaniach 19 i 26 listopada, w dobrze Wam znanym Stowarzyszeniu Żółty Parasol będziecie mogli:
– poznać historię osiedla,
– pod okiem i przy pomocy historyka, wybrać najciekawsze obiekty osiedla, których tropem ruszycie na spacer 8 i 9 grudnia,
– zapoznać się z technikami fotograficznymi, które pozwolą Wam na wykonanie zdjęć podczas spaceru, bez względu na sprzęt jakim dysponujecie

Jeśli chcecie dołączyć do grupy, zgłaszajcie się do Michaliny: kelpiesphotography@gmail.com

Zdjęcia wykonywane przez uczestników na Ołbinie będą miały szansę pojawienia się na wystawie podsumowującej projekt.

Więcej na evencie na FB.

Więcej informacji o wszystkich inicjatywach: www.facebook.com/mikrogranty i strefakultury.pl/Mikrogranty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej