30.04.2020 Czwartek

Startuje drugi w tym roku nabór do Mikrograntów!

Zgodnie z planem i zapowiedziami ruszamy z wyjątkową ze względu na panujące warunki odsłoną Mikrograntów! Wasze propozycje na społeczne działania w całym mieście możecie zgłaszać od 1 do 15 maja.

Mikrogranty to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw. Do naboru zgłosić możecie pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. W związku z obecną sytuacją, drugi nabór przeprowadzimy w nieco innej, bardziej elastycznej formule.

Zgłoszone projekty będą realizowane późnym latem i jesienią. Lipiec i sierpień będzie czasem na dokończenie spraw organizacyjnych i promocyjnych. A w sytuacji pojawienia się takiej możliwości, będziemy organizować pierwsze działania! Szczegóły co do terminów i sposobu realizacji ustalone zostaną z każdym ze zwycięzców indywidualnie.

Weź miasto w swoje ręce!

Drugi w tym roku nabór potrwa od 1 do 15 maja. Przy planowaniu inicjatywy zastanówcie się nad potrzebami, jakie aktualnie mogą pojawiać się wśród lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało obecnie pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej. Wasz projekt, współorganizowany z Mikrograntami może częściowo zastąpić te działania!

Czekamy na wasze propozycje, które wspólnie przeprowadzimy w mniejszej skali podczas lub tuż po pandemii. Wsparcie uzyskają wszelkie inicjatywy, które pomogą (także na odległość) poczuć i budować więzi społeczne, ułatwią myślenie o przyszłości z optymizmem, czy też zostaną zorganizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości. Mogą to być np. plenerowe ćwiczenia dla małych grup lub realizacje na otwartych przestrzeniach (pokazy filmowe czy happeningi podwórkowe dla widzów zgromadzonych na balkonach).

W majowym naborze możecie zgłaszać także propozycje niestandardowych akcji przeprowadzanych zdalnie, wirtualnie lub z wykorzystaniem balkonów, ogródków i podwórek. Wasz projekt może być też okazją, by do pracy przy nim zaprosić osoby, które straciły zlecenia z powodu zawieszenia działalności firm czy instytucji z którymi współpracowały.

Nie wszystko się zmienia

Mikrogranty tradycyjnie podzielone są na trzy ścieżki:

• dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych
  • grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia
  • organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz starszych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.

Zwycięskie projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną. Wyniki ogłosimy do 8 czerwca.

Spotkania i warsztaty w sieci

Przeprowadziliśmy dla Was w każdej z trzech ścieżek spotkania informacyjne online, które możecie obejrzeć na kanale You Tube. Jeśli dopiero rozpoczniecie swoją przygodę z programem i macie wątpliwości co do jego zasad, to serdecznie zapraszamy na specjalne warsztaty pisania projektów! Podczas zajęć online dowiecie się więcej o elektronicznym formularzu, nauczycie się odpowiednio go wypełniać, a także uzyskacie odpowiedzi na inne nurtujące was pytania. Spotkanie odbędzie się 7 maja o godzinie 17:00. Link do wydarzenia udostępnimy na grupie Mikrograntów na Facebooku (TUTAJ).

Przydatne dokumenty

Propozycje działań przesyłać można przez formularze właściwe dla wybranej ścieżki, które dostępne będą online od 1 maja na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wszystkie szczegóły, terminy oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru można znaleźć na stronach poszczególnych ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych: www.strefakultury.pl/Mikrogranty
Kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl

Mikrogranty NGO: www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo
Kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl

Mikrogranty młodzieżowe: www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
Kontakt: mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku będziecie mogli wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.