10.07.2023 Poniedziałek

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na trzeci koncert XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta” w niedzielę 16 lipca o godzinie 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Podczas koncertu wystąpi włoski organista i improwizator Giampaolo di Rosa.

W niedzielnym programie 16 lipca usłyszymy Improwizowaną Symfonię Organową na motywach Uwertury Akademickiej Johannesa Brahmsa w wykonaniu znakomitego kompozytora Giampaolo di Rosa. To już trzydziesta edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta. W tym roku ponownie koncerty zaproszonych artystów wypełnią dźwiękami Ostrów Tumski, w każdą niedzielę od 2 lipca. Festiwal potrwa do 27 sierpnia, a podczas niego zaprezentowane zostaną niezwykłe koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną. Non Sola Scripta to seria wydarzeń o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Na XXX edycję festiwalu zapraszamy do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Giampaolo di Rosa to pianista, organista, klawesynista, improwizator, kompozytor, badacz, nauczyciel. Urodzony w 1972 roku w Cesenie, we Włoszech. Ukończył studia muzyczne pod kierunkiem wybitnych profesorów. Współpracował z wieloma znanymi muzykami. Uzyskał siedem dyplomów akademickich, w tym tytuł magistra gry na organach oraz tytuł doktora interpretacji muzycznej. Jego dyskografia zawiera wiele nagrań, w szczególności improwizacje na fortepian i organy. Jest członkiem kadry naukowej Katolickiego Uniwersytetu Portugalii w Oporto, gdzie wykłada grę na organach, improwizację i interpretację. Giampaolo di Rosa jest założycielem i dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych. Jest organistą tytularnym kościołów w Aprillii i Oberthulbie  oraz w Katedrze w Braga. Artysta jest także Głównym Doradcą Muzycznym Zakonu SCMG w Guimaraes. W 2008 roku został mianowany organistą tytularnym i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, gdzie w roku 2010 wykonał wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Andrzej Chorosiński, który koncertował na całym świecie. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Wykonał ponad 1500 recitali, nagrał ponad 20 płyt. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Katowlickiej w Warszawie. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keimyung Uniwersisty w Płd.Korei. W roku 2019 obchodził 50-lecie działalności koncertowej.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1