13.07.2022 Środa

Trzeci koncert festiwalu Non Sola Scripta w wykonaniu wirtuozów grających na organach, harfie oraz dudach szkockich!

17 lipca o godz. 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim odbędzie się trzeci koncert XXIX edycji festiwalu "Non Sola Scripta". Obok czeskiego kompozytora i wirtuoza organowego Michala Novenko wystąpi duet na harfę celtycką i dudy szkockie – Irena Czubek Davidson i Lindsay Davidson.

Irena i Lindsay Davidson - fot. mat. własne

fot. mat. własne artysty

Zaproszeniem do wejścia na koncert będą improwizacje Lindsaya Davidsona na dudach szkockich, wykonywane przed kościołem. Kościół św. Krzyża wypełnią kompozycje i aranżacje Davidsona, przeplatane improwizacjami w duecie harfy celtyckiej z dudami szkockimi. Również repertuar Michala Novenko obok klasycznych utworów organowych wypełni improwizacja na temat podany przez publiczność.

BILETY ZNAJDZIESZ TUTAJ!

dr Irena Czubek Davidson – harfa

Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. Edukację muzyczną kontynuowała pod kierunkiem prof. Bogumiły Lutak-Modrinić na studiach podyplomowych krakowskiej Akademii Muzycznej. Swój warsztat muzyczny doskonaliła też biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Jest współzałożycielką niezwykłego tria „Celtic Triangiel” (sopran, dudy szkockie, harfa haczykowa) wykonującego muzykę szkocką i celtycką. W 2014 uzyskała stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

dr Lindsay Davidson – dudy szkockie

Studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie w Edynburgu i jest pierwszym w historii muzykiem, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Lindsay został wybrany Dudziarzem Miejskim (Town Piper) swojego rodzinnego Linlithgow (od 1987 do 2001), od 1992 oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji. W 2004 roku, otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan, co było poprzedzone licznymi zamówieniami na utwory muzyczne ze strony Barona. Ważnym elementem pracy Lindsaya jest promocja muzyki dudziarskiej, a jego ambicją  przyczynienie się do tego, aby muzyka grana na dudach i tworzona z myślą o tym instrumencie została zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na całym świecie. Lindsay Davidson ma na swoim koncie koncerty, prowadzenie warsztatów, a także wykłady w wielu krajach świata.

Michal Novenko – organy

Urodzony w 1962 r. w Pradze. Studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach (u prof. Jaroslava Vodrazka), kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż) H. Rillinga i F. Donatoniego. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Jest profesorem w Konserwatorium Praskim. Prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie (w USA, Welkiej Brytanii, Afryce Południowej). Koncertuje w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. Jest również jurorem konkursów organowych (m.in. był jurorem Legnickiego „Konversatorium”, konkursu w San Antonio w USA). Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 110 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty. Obecnie nagrywa dla brytyjskiej „Label Priory Records”(m.in. historyczne organy w Hiszpanii).

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty XXIX festiwalu „Non Sola Scripta” odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godz. 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej