11.10.2019 Piątek

Alternatywa w teorii i w praktyce. Warsztaty podczas „Miasta i Kultury”

Konferencja Miasto i Kultura to nie tylko wykłady, prezentacje i dyskusje praktyków kultury z całej Polski, ale i okazja, by w działaniu przepracować wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień twórcy inicjatyw kulturalnych. W przygotowanym na 18 października programie znalazły się warsztaty poświęcone czterem głównym wątkom spotkania: organizacji, miejscu, pieniądzom i komunikacji. Bilety w sprzedaży!

Obywająca się 17 i 18 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu konferencja „Miasto i Kultura” to spotkanie menedżerów kultury, programerów, koordynatorów, kuratorów, aktywistów, twórców, wydawców – innymi słowy, kadr kultury z całej Polski. Na pierwszy dzień odbywającej się pod hasłem „ALTERNATYWA” konferencji złożą się dyskusje z udziałem organizatorów najciekawszych polskich działań kulturalnych oraz prezentacje alternatywnych inicjatyw i sposobów organizowania kultury. Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, które w praktyczny sposób rozwiną zasygnalizowane dzień wcześniej tematy.

Warsztaty odbywać się będą równolegle o 10:30 i 15:00 – każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w dwóch spotkaniach poświęconych interesującym go tematem. W pierwszym bloku zajmiemy się organizacją i komunikacją. Zajęcia dotyczące zarządzaniu strategicznemu i zorientowanemu na cele, organizacji zrównoważonej i w odpowiedni sposób wykorzystującej zasoby ludzkie poprowadzi Agata Lisowicz-Wala – współfundatorka i współzałożycielka Fundacji Herbateka, animatorka kultury związana z Narodowym Centrum Kultury i CAL w Warszawie. Drugi warsztat w tym zestawie poświęcony będzie alternatywnym formom komunikacji opartych m.in. o techniki storytellingowe i narracje budowane z wykorzystaniem narzędzi digitalowych. Przygotował go Grzegorz D. Stunża – wykładowca, badacz, trener i autor materiałów edukacyjnych, adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Po godzinie 15:00 przyjrzymy się bliżej pieniądzom i miejscom kultury. O praktyce poszukiwania alternatywnych form finansowania, opartych m.in. na relationship fundraising, crowdfundingu czy peer-to-peer economy opowie Andrzej Pietrucha – ekspert w Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich, trener fundraisingu i marketingu dla NGO. Innowator i badacz ruchów makerskich w Polsce Grzegorz Belica będzie natomiast prowadzącym warsztaty dotyczące tworzeniu niezależnych przestrzeni kultury, coworkingowi narzędziowemu oraz zarządzaniu przestrzenią wytwórczą i społecznością makerów.

To jeszcze nie wszystkie punkty programu konferencji „Miasta i Kultury” – szczegółowy harmonogram spotkania znaleźć można na stronie: strefakultury.pl/miastoikultura. Pod tym samym adresem dostępne są również bilety na wydarzenie: jednodniowy w cenie 99 zł, dwudniowy – 150 zł.